50 Cent
Miejsce urodzenia: Nowy Jork
Data urodzenia: 06.07.1975
Gatunek: Rap, East Coast
1,3k
{{ like_int }}

Prawdziwe imię rapera to Curtis James Jackson III. Urodzony w USA artysta dorastał w South Jamaica, dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Jako dziecko przeżył śmierć matki, która została zamordowana z powodu długów. Ponieważ ojca nigdy nie poznał, po tym tragicznym wydarzeniu był wychowywany przez dziadków.

 

Jackson w wieku jedenastu lat rozpoczął trenowanie boksu. Trzy lata później zaczął uczęszczać na siłownię i jak sam mówi: „Kiedy nie miałem co robić w szkole, trenowałem na siłowni (boks)...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Prawdziwe imię rapera to Curtis James Jackson III. Urodzony w USA artysta dorastał w South Jamaica, dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Jako dziecko przeżył śmierć matki, która została zamordowana z powodu długów. Ponieważ ojca nigdy nie poznał, po tym tragicznym wydarzeniu był wychowywany przez dziadków.

 

Jackson w wieku jedenastu lat rozpoczął trenowanie boksu. Trzy lata później zaczął uczęszczać na siłownię i jak sam mówi: „Kiedy nie miałem co robić w szkole, trenowałem na siłowni (boks) albo sprzedawałem narkotyki na ulicy”. W połowie lat 80 XX wieku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich młodzików w amatorskim boksie. Nie powstrzymywało go to jednak od zejścia na „złą drogę” i podobnie jak wiele osób pochodzących z biednych afroamerykańskich dzielnic, jego pierwszą pracą było handlowanie narkotykami na ulicy. W tym czasie nosił już ze sobą broń palną i używki do szkoły, a w dziesiątej klasie został przyłapany przy tym jak chciał przeszmuglować pistolet przez wykrywacz metali, co zaowocowało jego pierwszym wyrokiem sądowym.

 

Po czasie spędzonym w zakładzie karnym, Curtis przyjął pseudonim 50 Cent, a apożyczył go od przestępcy Kelvina Martina, który żył według motto: „Get Rich Or Die Tryin” (Bądź bogaty lub zgiń próbując). To zdanie towarzyszyło Jacksonowi na kolejnych szczeblach jego kariery.

50 Cent zajął się muzyką w 1996 roku. Pierwsze utwory nagrywał w piwnicy u przyjaciela, a do odtwarzania dźwięku używał gramofonu. W tym roku poznał Jam Mastera Jaya, który nauczył go podstaw muzyki, nagrywania utworów i komponowania albumów. Swój pierwszy występ gościnny zaliczył u boku grupy hip-hopowej Onyx w utworze React, z albumu Shut 'Em Down z 1998 roku. Jay wyprodukował pierwszy album 50 Cent’a, jednak nagranie nigdy nie doczekało się wydawnictwa.

 

W 1999 roku raper podpisał z wytwórnią Columbia Records kontrakt na swój pierwszy album, Power of the Dollar. Niestety umowa został rozwiązana w czasie, gdy raper powracał do zdrowia po zamachu na jego życie, który miał miejsce w kwietniu 2000 rokuz. Artysta ostał dziewięciokrotnie postrzelony, a kula która trafiła go w twarz, spowodowała znaczne uszkodzenia lewej części żuchwy. W wyniku tego raperowi zmienił się głos, aczkolwiek zyskał również przydomek Bulletproof – kuloodporny.

 

Niedługo po wyjściu ze szpitala i udanej rekonwalescencji, Jackson poznał Tony'ego Yayo, Young Buck’a i Lloyd Banks’a, z którymi stworzył formację G-Unit. W tym okresie, jako 50 Cent wydał drugi album, Guess Who's Back?, a z G-Unit mixtape pt. 50 Cent Is the Future. To drugie wydawnictwo sprawiło, że zainteresował się nim Eminem. Od tego momentu bardzo szybko doszło do podpisania kontraktu z wytwórnią założoną przez znanego rapera.

 

Pierwszym albumem wydanym dla Shady Records (wytwórni Eminema) był Get Rich or Die Tryin', który odniósł ogromny sukces dzięki hitom takim jak In da Club czy 21 Questions. Niedługo po tym 50 Cent napisał również autobiograficzną książkę pt. Od płotki do grubej ryby, w której opisuje swoje problemy z narkotykami oraz początki swojej raperskiej kariery. Biografia 50 Centa zainspirowała firmę obuwniczą Reebok do wykorzystania jego postaci w reklamie firmy w 2004 roku..

 

Z okazji dziesięciolecia, które 50 Cent spędził na scenie muzycznej, w grudniu 2011 roku wydał darmowy mixtape zatytułowany The Big 10. Pierwszym utworem promującym album był Stop Cryin'. Gościnnie wystąpili na nim Tony Yayo i nowi muzycy G-Unit Records – Kidd Kidd i raperka Paris. Stroną muzyczną zajęli się między innymi Scoop DeVille, Jake One, Illmind czy DJ Khalil, a do każdego utworu z mixtape'u powstał teledysk.

 

Obecnie Jackson pracuje nad szóstym studyjnym albumem pt. Street King Immortal, którego premiera nie jest znana. Pierwotnie płyta miała zostać wydana 16 września 2014 r., jednakże podjęto decyzję o anulowaniu premiery na rzecz reaktywacji zespołu G-Unit.

 

Poza działalnością 50 Cent pozostaje aktywny nie tylko jako raper. Pod koniec 2010 roku założył wytwórnię G-Note Records, która ma celu wydawanie muzyków Pop/Dance/R&B. Dystrybucją zajmuje się jego pierwsza wytwórnia G-Unit Records, a siedziba znajduje się w Nowym Jorku

 

Pod koniec 2011 roku wszedł na rynek napojów energetycznych kiedy to zaprezentował napój energetyczny Street King. Część dochodu ze sprzedaż napoju ma na celu pomagać biednej ludności w Afryce, a główna akcja promocyjna miała miejsce na Facebooku. Każde polubienie fanpage’u napoju oznaczało jeden darmowy posiłek sponsorowany przez 50 Centa. Kolejnym krokiem w promowaniu Street King i pomocy skierowanej do Afryki było wydawanie darmowych utworów, a ostatnim: filmy wideo z krótką fabułą.

 

Innym przykładem przedsiębiorczości Curtisa jest aktywność na rynku sprzętu audio. W 2011 roku 50 Cent zaprezentował markę produkującą słuchawki SMS Audio. Firma powstała po wykupieniu przez rapera innej – KonoAudio, która została założona w 2007 roku, a której stał się prezesem.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Ea$y Money
{{ like_int }}
Ea$y Money
Salomon Faye
{{ like_int }}
Salomon Faye
Nyck Caution
{{ like_int }}
Nyck Caution
Kirk Knight
{{ like_int }}
Kirk Knight
Flatbush Zombies
{{ like_int }}
Flatbush Zombies