Janet Jackson
Miejsce urodzenia: Gary, Indiana, Stany Zjednoczone
Data urodzenia: 16 maja 1966
Gatunek: Pop, R&B, Rap, Rock, Dance, New Jack Swing, Trap, Pop-Rock
569
{{ like_int }}

Wychowała się w Encino, w Kalifornii. Jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie Jacksonów pracującym w branży muzycznej. Zaczęła występować na scenie z rodziną już w wieku 7 lat, później rozpoczęła karierę zawodową jako aktorka w różnych odcinkach serialu telewizyjnego „The Jacksons” z 1976 r.

W wieku 16 lat, w 1982 r. Janet podpisała kontrakt z wytwórnią A&M, która wydała jej samodzielny, debiutancki album w tym samym roku, pod tytułem „Janet Jackson”. Dwa lata później wydała drugi album: „Dream Street”. Oba jednak...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Wychowała się w Encino, w Kalifornii. Jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie Jacksonów pracującym w branży muzycznej. Zaczęła występować na scenie z rodziną już w wieku 7 lat, później rozpoczęła karierę zawodową jako aktorka w różnych odcinkach serialu telewizyjnego „The Jacksons” z 1976 r.

W wieku 16 lat, w 1982 r. Janet podpisała kontrakt z wytwórnią A&M, która wydała jej samodzielny, debiutancki album w tym samym roku, pod tytułem „Janet Jackson”. Dwa lata później wydała drugi album: „Dream Street”. Oba jednak nie osiągnęły większych sukcesów. W 1984 zawarła związek małżeński z James DeBargem. Małżeństwo trwało krótko, a w połowie 1985 r. zostało unieważnione.

Przed wydaniem trzeciego albumu studyjnego, „Control (1986)”, Jackson rozpoczęła długą współpracę fonograficzną z producentami Jimmym Jamem i Terrym Lewisem. Jej muzyka w tamtym okresies łączyła współczesny Rhythm and blues z elementami rapu, sampli i przemysłowych bitów, które wiele wniosły do muzyki popularnej. Wydany w lutym 1986 roku, album zadebiutował na pierwszym miejscu na liście Billboard 200.

Trzy lata później, we wrześniu, wydała czwarty album, „Rhythm Nation 1814”, który uzyskał status sześciokrotnej platyny w USA. Teledysk „Rhythm Nation” zdobył w 1989 nagrodę Grammy w kategorii Best Long Form Music Video. Jackson wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową „Rhythm Nation World Tour”.

Wysoką pozycję w MTV zapewniła jej innowacyjność albumów, choreografii i teledysków oraz świadome społecznie teksty piosenek.

W 1991 podpisała pierwszy z dwóch rekordowych kontraktów z wytwórnią Virgin Records, którego wartość wynosiła wiele milionów dolarów i który ustanowił ją jednym z najwyżej zarabiających artystów w przemyśle muzycznym. Wartość kontraktu oszacowano na pomiędzy 32 – 50 mln dolarów. W tym samym roku Janet potajemnie weszła w drugi związek małżeński z tancerzem, kompozytorem i reżyserem René Elizondo, Jr.

Jej pierwszy album pod etykietą tej wytwórni, „Janet” (1993) wzmocnił jej publiczny wizerunek jako symbolu seksu. Album zadebiutował jako numer jeden na Billboard 200. Utwór „That’s The Way Love Goes” otrzymał nagrodę Grammy w kategorii Best R&B Song. W tym samym roku wystąpiła ze swoją pierwszą główną rolą w filmie „Poetic Justice”. Do filmu została wykorzystana ballada „Again”, a ona otrzymała swój pierwszy Złoty Glob i nominacje do Oscara za najlepszą piosenkę. Jej druga trasa koncertowa, „Janet World Tour” zyskała uznanie krytyków. W grudniu 1994 współpracowała ze swoim bratem Michaelem nad singlem „Scream”. Jest on opisywany w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdroższy teledysk. Otrzymali nagrodę Grammy w kategorii Best Short Form Music Video.

W październiku 1995 r. została wydana pierwsza kompilacja Janet Jackson „Design Of A Decade 1986/1996”. Otrzymał on certyfikat platynowy stał się dwa razy przez RIAA.

W 1997 został wydany szósty studyjny album artystki, „The Velvet Rope”, który tak jak poprzednie albumy przyniósł jej wiele nagród i pochwał. Jackson podobno cierpiała na depresję przed wydaniem płyty. Wydany w październiku krążek debiutował jako numer jeden na liście Billboard 200. Pierwszy singiel „Got 'Til It’s Gone” zdobył w 1997 nagrodę Grammy w kategorii Best Short Form Music Video, drugi singel „Together Again”, stał się jej ósmym numerem jeden na liście Billboard Hot 100.

Jackson przekazała część wpływów uzyskanych z „Together Again” na Amerykańską Fundację AIDS Research. W 1998 Janet wyruszyła w kolejną trasę „Velvet Rope World Tour” W 2000 r. rozwiodła się ze swoim mężem Rene. Pod koniec dekady została mianowana drugą najbardziej odnoszącą sukcesy artystką z lat 90, zaraz za Mariah Carey.

7 album studyjny, „All For You” z 2001 r. był kolejnym, piątym, który zadebiutował na 1 miejscu na amerykańskiej liście sprzedaży Billboard 200. Zagrała również w kolejnym filmie: „Gruby i chudszy 2: Rodzina Klumpów”. W filmie został wykorzystany singiel „Doesn’t Really Matter”. Została wyróżniona nagrodą „mtvICON”. Otrzymała nagrodę Grammy w kategorii Best Dance Recording. Wyruszyła w trasę „All for You Tour”. W 2002 r. rozpoczęła również związek z producentem muzycznym Jermainem Dupri.

W 2004 r. wydano kolejny album artystki, „Damita Jo”. Zadebiutował na drugim miejscu na liście Billboard 200. W czerwcu 2005 roku została uhonorowana humanitarną nagrodą przyznaną przez Human Rights Campaign i AIDS Project Los Angeles, w uznaniu za jej pracę i zaangażowanie w zbieranie pieniędzy na cele charytatywne AIDS.

W 2006 r. wydano album „20 YO”. Zadebiutował jako numer dwa na liście Billboard 200. Singiel „Call on Me” w duecie z raperem Nellym, stał się numerem dwadzieścia pięć na Hot 100. W 2007 zagrała w filmie „Why Did I Get Married?” jako psychoterapeutka Patricia.

W 2007 roku zmieniła wytwórnię, podpisując kontrakt z The Island Def Jam Music Group i wydała swój dziesiąty studyjny album – „Discipline” (2008). Jej singiel „Feedback”, osiągnął dziewiętnaste miejsce na Hot 100. W 2008 r. Janet wyruszyła w trasę „Rock Witchu Tour”. W tym samym roku zakończyła współpracę z wytwórnią.

Janet Jackson jest notowana w rankingu Billboard Magazine jako jeden z pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się artystów w historii muzyki współczesnej, sprzedając ponad 100 milionów albumów na całym świecie. Recording Industry Association of America (RIAA) wymienia ją jako jedenastą najlepiej sprzedającą się artystkę w Stanach Zjednoczonych, z 26 milionami certyfikowanych albumów. Długowieczność Janet w branży stawia ją na równi z kilkoma największymi artystami, jej styl muzyczny i choreografie miały wpływ na szereg współczesnych artystów Pop i R&B.

W 2010 r. zagrała w filmie „For Colored Girls” za który otrzymała Czarną Szpule (Black Reel), w tym samym roku zagrała w kolejnej części „Why Did I Get Married Too?”.

W 2012 r. Po raz trzeci wyszła za mąż za Wissama al Mana. 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Faith Evans
{{ like_int }}
Faith Evans
Andrea Martin
{{ like_int }}
Andrea Martin
Fantasia
{{ like_int }}
Fantasia
Benny Cassette
{{ like_int }}
Benny Cassette
Alicia Keys
{{ like_int }}
Alicia Keys