Lenny Kravitz
Miejsce urodzenia: Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Data urodzenia: 26 maja 1964
Gatunek: Rock, Pop, Funk, Neo Soul, Rap, Trip-Hop, Hard Rock
1,1k
{{ like_int }}

Amerykański muzyk łączący w swojej twórczości rock, pop i funk; wokalista, gitarzysta, basista, perkusista, autor tekstów i kompozytor, producent. Wśród jego wzorców muzycznych są m.in. Jimi Hendrix, John Lennon, Curtis Mayfield i Stevie Wonder. Jest muzycznym samoukiem.

Jedyne dziecko Seymoura "Sy" Kravitza, czołowego producenta telewizyjnej sieci NBC pochodzenia rosyjsko-żydowskiego oraz pochodzącej z wysp Bahama aktorki, Roxie Alberthy Roker.

Swoje dzieciństwo Kravitz spędził głównie na Manhattanie i Brooklynie w towarzystwie Milesa Davisa, Counta Basiego, Elli Fitzgerald oraz Duke'a Ellingtona. W 1974 roku rodzina przeniosła się do Los Angeles, gdzie Kravitz przez trzy lata śpiewał w...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Amerykański muzyk łączący w swojej twórczości rock, pop i funk; wokalista, gitarzysta, basista, perkusista, autor tekstów i kompozytor, producent. Wśród jego wzorców muzycznych są m.in. Jimi Hendrix, John Lennon, Curtis Mayfield i Stevie Wonder. Jest muzycznym samoukiem.

Jedyne dziecko Seymoura "Sy" Kravitza, czołowego producenta telewizyjnej sieci NBC pochodzenia rosyjsko-żydowskiego oraz pochodzącej z wysp Bahama aktorki, Roxie Alberthy Roker.

Swoje dzieciństwo Kravitz spędził głównie na Manhattanie i Brooklynie w towarzystwie Milesa Davisa, Counta Basiego, Elli Fitzgerald oraz Duke'a Ellingtona. W 1974 roku rodzina przeniosła się do Los Angeles, gdzie Kravitz przez trzy lata śpiewał w chłopięcym chórze kalifornijskim i występował w miejscowej The Metropolitan Opera w takich klasycznych dziełach, jak „Czarodziejski flet” i „Carmen”. Śpiewał w Hollywood Bowl pod dyrekcją Erika Leinsdorfa i nagrywał płyty z Zubinem Mehta. W wieku piętnastu lat odszedł od rodziców i zamieszkał w wynajętym samochodzie. W 1982 roku ukończył Beverly Hills High School, gdzie zaprzyjaźnił się ze Slashem, późniejszym gitarzystą zespołu Guns N' Roses.

We wrześniu 1989 roku ukazała się jego debiutancka płyta „Let Love Rule”, której krytycy zarzucali zbyt duży wpływ twórczości Jimiego Hendriksa, lecz która zyskała przychylność publiczności. W 1990 roku współpracował z Madonną i był kompozytorem inspirowanej rapem piosenki "Justify My Love".

Na początku 1991 roku wydany został jego drugi album, „Mama Said”, który uzyskał w Stanach Zjednoczonych status złotej płyty. Stworzył nową aranżację do utworu Johna Lennona"Give Peace a Chance" i napisał przebój "It Ain't Over 'Til It's Over", który nagrał pod wspólną nazwą Peace Choir wraz z Yoko Ono i Seanem Lennonem. W marcu roku 1993 została zrealizowana trzecia płyta, „Are You Gonna Go My Way”, która zdobyła miano złotej, miesiąc później platynowej, a w styczniu 1995 roku album miał w USA status podwójnej platyny. Jego piosenka "Are You Gonna Go My Way" została nagrodzona przez MTV tytułem najlepszego męskiego teledysku. W maju drugi album, „Mama Said” został także platynowy. W sierpniu tego roku do grona złotych płyt dołączył „Let Love Rule”.

Kolejny album, „Circus”, pojawił się we wrześniu 1995 roku, a w maju 1998 roku do sprzedaży trafiła płyta „5”, po kilku nominacjach w poprzednich latach w końcu wokalista za utwór "Fly Away" otrzymał nagrodę Grammy w kategorii najlepsza męska piosenka rockowa. Napisał soundtrack do komedii „Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy” (1999) z utworami "American Woman" i "Like Father Like Son" w duecie z Eltonem Jonem.

W lutym 2000 roku odebrał drugą nagrodę Grammy za "American Woman". Na rynku ukazała się składanka najlepszych przebojów „Greatest Hits ', w kwietniu 2001 została potrójną platynową płytą w USA, a w lutym Kravitz został uhonorowany trzecią z nagrodą Grammy za utwór "Again".

W październiku 2001 roku została wydana płyta „Lenny”, w grudniu pokryła się platyną, a za utwór "Dig In" Lenny otrzymał czwartą w swojej karierze nagrodę Grammy. Pod koniec 2001 roku nagrał przebój "God Gave Me Everything" w duecie z Mickiem Jaggerem.

W dniu 18 maja 2004 roku w sklepach ukazała się płyta „Baptism”. 4 lutego 2008 roku ujrzał światło dzienne ósmy album „It Is Time for a Love Revolution”. W 2011 zaś został wydany krążek „Black And White America”.

W 2014 roku do dyskografii dołączyła płyta zatytułowana „Strut”, którą promowały single „The Chamber”, „Sex” i „New York City”. Album został pozytywnie przyjęty przez krytyków muzycznych, którzy docenili m.in. czarujący wokal artysty i dawkę porządnie wyprodukowanego materiału.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym