Anthony Kiedis z Red Hot Chili Peppers. Historie z życia frontmena w które nie uwierzysz

Dodany: 13 Sep 2019 15:59
Przez: MR
foto: https://tonedeaf.thebrag.com

Niegdyś punk-ćpun snujący się anonimowo ulicami Los Angeles, Anthony Kiedis jest teraz co najmniej tak samo sławny jak „mityczny” poeta z SoCal - Jim Morrison. Podczas gdy niektóre szczegóły jego dziwacznego życia są powszechnie znane, jak zawsze mile widziane będą mroczne historie i przerażające fakty o Anthonym Kiedisie, których nadal nie poznaliśmy. Wiele z tych historii pochodzi prosto z autobiografii Kiedisa „Scar Tissue”, wiele z nich jest też o wiele bardziej przesadzonych niż można to sobie wyobrazić.

Od niekonwencjonalnego, hollywoodzkiego wychowania wśród narkotyków, po długą walkę z uzależnieniem od heroiny i kokainy, aż po jego słynne „teatry” na scenie, Kiedis to ikona rock'n'rolla (lub bardziej funk'n'rolla), jego żywa historia.

 

Powiedział, że w wieku 12 lat zgarnął 30 000 dolarów w gotówce dla swojego taty

 

Niedługo po tym, jak Kiedis przeprowadził się do Los Angeles w 1974 roku, jego tata zabrał go w podróż służbową do Kenosha w stanie Wisconsin. Gdy Blackie Dammett spędził trzy dni na sprzedaży koksu, wysłał syna, aby codziennie oglądał ten sam film o Jamesie Bondzie.

Kiedy Dammett i Kiedis wrócili do Los Angeles, mieli 30 000 $ w gotówce. Jak pisał Kiedis w Scar Tissue: „Mój tata powiedział mi, że będę przynosił pieniądze, ponieważ gdyby złapali kogoś, kto wyglądał jak on z tymi wszystkimi pieniędzmi, na pewno zostałby aresztowany... więc sfałszowaliśmy pasek, wypchałem go gotówką i przykleiłem do brzucha.”

 

Kiedis twierdzi, że widział Cher nago

 

Tata Kiedisa przyjaźnił się z Sonnym i Cher, których syn Chaz jest kilka lat młodszy od Anthony'ego. Kiedy po raz pierwszy przeprowadził się do Los Angeles, Kiedis spędził sporo czasu z ich rodziną, chodząc na imprezy, a nawet towarzysząc im podczas wyjazdów na narty.

Kiedy Kiedis był w ósmej klasie, Cher, która wówczas rozwiodła się z Sonnym, zgodnie z jego autobiografią zaproponowała opiekę nad dzieckiem Kiedisowi. On i Cher spędzili miły wieczór, potem Kiedis poszedł spać, a Cher przygotowywała się do tego samego. Wierząc, że Kiedis śpi, Cher zdjęła wszystkie swoje ubrania. Kiedis patrzył z bliska.

 

Powiedział, że złamał kręgosłup, skacząc z pięciopiętrowego dachu do basenu

 

Kiedis i jego matka spędzili wiele lat w swoim rodzinnym mieście Grand Rapids w stanie Michigan, kiedy był dzieckiem. Jako uczeń szkoły średniej w Los Angeles, Kiedis szybko zaprzyjaźnił się z Mikiem Balzary. Podjęli praktykę skakania z budynków mieszkalnych różnej wysokości do basenów, by w końcu dotrzeć do pięciopiętrowych budynków.

Jak napisał Kiedis w „Scar Tissue”: „Nie miałem zamiaru zanurkować w basenie, ale zacząłem skakać z budynku do tyłu, robiąc rzeczy Supermana.”

Jak można sobie wyobrazić, było to niezwykle niebezpieczne hobby. W końcu wylądował w szpitalu. Wyzdrowiał, ale obrażenia podobno wpłynęły na jego mobilność i są jednym z powodów jego bardzo sztywnych ruchów tanecznych.

 

Wjechał w drzewo jadąc z prędkością 90 mil

 

Według „Scar Tissue” w 1984 r. Kiedis udał się do Michigan, aby odwiedzić swoją rodzinę. W drodze do domu z baru, w Subaru swojej matki, Kiedis wcisnął pedał gazu i stracił przytomność. Samochód skręcił na drugą stronę drogi i popędził w kierunku drzewostanu. Kombi uderzyło czołowo w wiąz. Uderzenie miało być tak mocne, że silnik wystrzelił w pojazdu.

Na szczęście w pobliżu mieszkał sanitariusz, a na podjeździe zaparkował karetkę pogotowia. Usłyszał wypadek i szybko przyszedł na ratunek w towarzystwie straży pożarnej. Jak przypomniał sobie Kiedis: „Sanitariusze stali się nade mną, zadając pytania. Odpowiedziałem doskonale na każde pytanie, chociaż nie mogłem zrozumieć, dlaczego testowali mnie pod kątem uszkodzenia mózgu. Nie zdawałem sobie sprawy, że cała moja głowa rozpadła się szeroko i przypominałem talerz spaghetti i klopsików.”

 

Powiedział, że na tydzień zgubił się w dżungli na Borneo, zachorował na gorączkę denga i miał karalucha żyjącego w kanale słuchowym

 

Sukces piątego albumu Red Hot Chili Peppers sprawił, że zespół podróżował po całym świecie. W 1992 roku RHCP grali w Australii i Nowej Zelandii, a Kiedis zakochał się w kulturze wyspy Pacyfiku. Nie mając żadnych bezpośrednich zobowiązań po trasie, pozostał w Down Under, podczas gdy reszta zespołu poszła do domu.

Realizując tę ​​romantyczną wizję starożytnego stylu życia, Kiedis powiedział, że poświęcił cały miesiąc na wędrówki po niezwykle gęstych, odizolowanych dżunglach Borneo z holenderskim tatuatorem Hankem Schiffmacherem. Podróż była koszmarem, a sprawy szybko wymknęły się spod kontroli. Pierwszej nocy Kiedis miał rozdzierający ból głowy. Kiedy Schiffmacher zaświecił latarką do kanału słuchowego piosenkarza, wyskoczył karaluch.

Niedługo potem oficjalni przewodnicy zgubili wszystkich. Skończyło się zagubieniem na tydzień, podczas którego Kiedis zapadł na gorączkę denga, „bolesną, wyniszczającą chorobę przenoszoną przez komary”, która może powodować mdłości, gorączkę, silny ból i inne objawy.

 

Został na krótko wyrzucony z zespołu z powodu problemów z narkotykami

 

W 1987 roku Red Hot Chili Peppers wydali „The Uplift Mofo Party Plan”, jedyny album RHCP z udziałem wszystkich członków - założycieli zespołu. Album został nagrany w czasie ekstremalnych zawirowań, które osiągnęły epicentrum wraz z odejściem jednego z założycieli.

Kiedy RHCP podpisał swoją pierwszą umowę płytową w 1984 roku, gitarzysta Hillel Slovak i perkusista Jack Irons nadal postrzegali zespół jako poboczny projekt i byli bardziej zaangażowani w What Is This?, drugą grupę, którą założyli. Z drugiej strony Kiedis i Flea były całkowicie oddani RHCP.

Slovak i Irons odeszli i zostali zastąpieni przez różnych muzyków, w tym perkusistę Cliffa Martineza, który później nakręcił uznany film „Drive.” Slovak ostatecznie wrócił, aby nagrać drugą płytę zespołu, „Freaky Styley”, a Irons dołączył na czas, aby zrobić „Uplift.”

Najbardziej oczywistym wpływem na ich wczesne brzmienie były kwasy i inne substancje psychodeliczne. W połowie lat 80. Slovak i Kiedis wpadli w poważny ciąg. Problem Kiedisa stał się tak duży, że podobno został na krótko zwolniony przez resztę zespołu. Kiedis wyzdrowiał i dokończył album, ale Slovak przedawkował w 1988 roku. Irons później odszedł z RHCP i ostatecznie wylądował w Pearl Jam.

 

Kochał się w Sinead O’Connor, a nawet chciał się z nią żenić

 

Kiedis poznał za kulisami jednego z festiwali w 1989 roku irlandzką piosenkarkę i autorkę piosenek Sinead O'Connor. Był tak zahipnotyzowany jej występem, że twierdził, że zakochał się na miejscu. Kilka tygodni później Kiedis wpadł na O'Connor na ulicach Los, jak twierdził: „Ożeniłbym się z nią na miejscu.” W swojej autobiografii napisał, że rozwijał się między nimi niepewny związek, który nigdy nie wykraczał poza całowanie. O romansie napisał podobno utwór „I Could Have Lied”. O'Connor ze swej strony zaprzeczyła, że romans się kiedykolwiek wydarzył.

 

 

Jako dziecięcy aktor zagrał syna Sylvestra Stallone

 

W połowie lat 70. Kiedis próbował swoich sił w byciu gwiazdą dziecięcą kina. Korzystając ze związków ojca, aby uzyskać małe role w filmach takich jak „Żarty, których nigdy nie powiedziałem.” W 1978 roku został obsadzony, aby zagrać syna postaci Sylvester Stallone w „F.I.S.T.” Aktor nie zrobił na chłopcu dobrego wrażenia.

 

 

Powiedział, że jego babka wydziedziczyła go za to, że podziękował szatanowi na rozdaniu nagród

 

Red Hot Chili Peppers byli wielkim hitem na  MTV Video Awards w 1992 roku. Zdobyli trzy nagrody i wykonali szalony utwór „Give It Away”, piosenkę łączącą zamiłowanie Felliniego do chaotycznych cyrków z imprezą bractwa z lat 90. i psychodeliczną zabawą. Przyjmując nagrodę za „Under the Bridge”, Kiedis wymienił długą listę artystów, którym chciał podziękować, poczynając od… Szatana. Według jego autobiografii jego babka, nie zdając sobie sprawy, że Anthony żartuje, wyrzekła się go i wydziedziczyła. Później wnuk napisał do niej list wyjaśniający, że tak naprawdę nie był satanistą, a jedynie zażartował.

 

 

Przypisane do Artysty: Red Hot Chili Peppers , Anthony Kiedis
Źródło artykułu: Anthony Kiedis "Scar Tissue", billboard.com