Czy tekst piosenki może sprzedawać? Przykłady

Dodany: 2 Jul 2021 08:02
Przez: Redakcja

Muzyka wywołuje emocje, przynosi ukojenie, przywraca wspomnienia i… sprzedaje produkty. Jak to możliwe? Wystarczy wspomnieć o nim w tekście znanego i lubianego artysty, by zwiększyła się jego atrakcyjność. Poznajmy przykłady takich utworów!

Słowa, które sprzedają

Muzyka ma ogromną moc: raduje, smuci, nikogo nie pozostawia obojętnym. Każdy ma swoje ulubione utwory, do których lubi wracać. Największą siłę mają jednak teksty piosenek, o czym już dawno przekonali się ludzie zajmujący się reklamą i marketingiem. Czasem starają się to wykorzystywać, prosząc artystę o to, by za określoną sumę wyśpiewał fragment o danym produkcie. W polskich realiach to zjawisko nie jest tak znane, ale czasem ma miejsce. Jednym z ciekawych przykładów jest Sydney Polak i piosenka “Skuter”. Śpiewał w niej: 

“A więc kto ma największy skuter w mieście

Sidney Ty Sidney Ty

Jaki to skuter model i typ

Suzuki Burgman Executive

Jaka pojemność ile ma mocy

650 55 koni

Czy ktoś w tym mieście mnie dogoni

Nie Sidney Nikt Cię nie dogoni”.

Rihanna wskazuje najlepsze okulary

Zagraniczni artyści jednak robią to znacznie częściej i to nie byle jacy artyści, bo tak znani jak Rihanna, Black Eyed Peas, Drake, Beyonce czy Jay-Z. Co reklamowali?

Można pomyśleć, że taka gwiazda jak Rihanna ma tak dużo pieniędzy, iż nie potrzebuje zachwalać w swoich piosenkach jakiegoś produktu. Jak się okazuje, wcale tak nie jest, co udowadnia utwór Cheers, w których zachwala kultowe okulary marki Ray-Ban. Za fragment: “Got my Ray-Bans on and I'm feelin' hella cool tonight, yeah” dostała bagatela 150 tysięcy dolarów. 

Ach te krągłości!

Popularny przed laty zespół Black Eyed Peas również postanowił wykorzystać swój czas, żeby wyśpiewać co nieco za grubą kasę. Utwór “My Humps” zachwalał kobiece krągłości, a w jednym z fragmentów wokalistka Fergie dała do zrozumienia, że kobiece pośladki najlepiej prezentują się w jeansach marki Se7en Jeans (“Se7en Jeans, True Religion / I say no, but they keep givin”).

Drake, czyli jak wyśpiewać miliony dolców

Drake jest jednym z bogatszych raperów, ale co się dziwić, jak jego płyty sprzedają się na pniu, koncerty przyciągają tysiące ludzi, a o to, by zaśpiewał choć fragment reklamowego tekstu zgłaszają się takie wielkie marki, jak Coca Cola. Sztuką jest jednak zrobić to sprytnie, a tak właśnie poczynił w piosence “The Resistance” (“I avoided the Coke game, and went with Sprite instead”).

Beyonce i Jay-Z - wiedzą, jak zarobić na swoich piosenkach

Beyonce zachwala na bogato szampana firmy Armand de Brignac. Nie tylko śpiewa: “Boy, I'm drinking, get my brain right. Armand de Brignac, gangster wife", ale też urządza sobie w nim kąpiel w wannie. Co ciekawe, promowanie tego produktu nie jest przypadkiem, bo udziały w reklamowanej przez Beyonce firmie ma jej mąż - Jay-Z. A ten oczywiście też wie, jak zarabiać w ten sposób, między innymi reklamuje zegarki Hublot w utworze “Picasso Bay” (“I'm still the man to watch, Hublot, on my left hand or not”.).

Gwiazdy to mają ciekawe życie - gdy tylko poczują, że mają za mało pieniędzy, szybko mogą to zmienić, wyśpiewując parę słów za grubą kasę. Niestety większość z nas nie ma takich możliwości, ale to nie znaczy, że jak “na już” potrzebujemy gotówki, nie mamy szans, by ją zdobyć. Możemy ją uzyskać na dogodnych warunkach. Wystarczy zajrzeć pod adres https://www.bankier.pl/smart/pozyczki-na-raty, by poznać oferty firm udzielających wsparcia ratalnego.

Artykuł sponsorowany