Iga Świątek - najważniejsze informacje o numerze jeden kobiecego tenisa na świecie

Dodany: 7 Jul 2023 07:59
Przez: Groove
foto: meczyki.pl

Iga Świątek od wielu tygodni pozostaje na szczycie rankingu WTA. Na horyzoncie na razie nie widać tenisistki, która mogłaby jej poważnie zagrozić. A czy wiesz, jak zaczęła się przygoda Polki z tym sportem? Kiedy odniosła swój pierwszy sukces na korcie? W jakim wieku przeszła na zawodowstwo? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym tekście. Miłej lektury!

Iga Świątek - jak to się wszystko zaczęło?

Iga Świątek przyszła na świat 31 maja 2001 roku w Warszawie. Dzieciństwo spędziła we wsi Raszyn wraz z rodzicami i starszą siostrą. Do świata sportu weszła za sprawą swojego ojca, byłego wioślarza.

Początkowo uczęszczała na lekcje pływania, a wieku 6 lat trafiła na swój pierwszy tenisowy trening. Od tego momentu zaczęła się jej fascynacja tą dyscypliną, która trwa do dzisiaj i trwać będzie jeszcze przez wiele lat. Swoje pierwsze sukcesy na kortach zaczęła odnosić, mając 13 lat.

To właśnie wtedy triumfowała na mistrzostwach Polski, które odbyły się na obiektach Legii Warszawa. Pierwsze zwycięstwo w zawodowym turnieju odniosła w 2016 roku w Sztokholmie. Dwa lata później zwyciężyła podczas juniorskiego Wimbledonu.

Iga Świątek - wejście w dorosły tenis

Po triumfie na kortach trawiastych w Londynie postanowiła kontynuować swoją karierę w rozgrywkach seniorskich. Pierwszy raz w finale turnieju WTA wystąpiła 14 kwietnia 2019 roku w Lugano. Świątek musiał wtedy uznać wyższość Polony Hercog.

Rok później niespodziewanie dla wszystkich triumfowała na kortach Rolanda Garrosa. Mało kto się wtedy spodziewał, że będzie to początek jej wspaniałej kariery. W 2021 roku Polka dołożyła do swojej kolekcji wygrane turnieje w Adelajdzie i Rzymie.

Najlepszy dla Świątek był jednak rok 2022. Zwyciężyła wtedy dwukrotnie na turniejach Wielkiego Szlema (Roland Garros i US Open). Dodatkowo dołożyła do tego sześć triumfów na zawodach rozgrywanych w: Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie i San Diego i awansowała na 1. miejsce w rankingu WTA.

Iga Świątek - gdzie oglądać mecze najlepszej tenisistki?

Od tego momentu popularność Polki wzrosła jeszcze bardziej. Coraz więcej kibiców zaczęło oglądać jej spotkania i ekscytować się jej kolejnymi zwycięstwami. W najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej coraz częściej wpisywane było hasło: Iga Świątek gdzie oglądać.

Transmisje z kobiecych turniejów tenisowych można śledzić zarówno w Internecie, jak i w TV. Są one dostępne na takich kanałach, jak: Canal+ Sport, TVP Sport, Polsat Sport i Eurosport. Dwa ostatnie specjalizują się w pokazywaniu turniejów Wielkiego Szlema.

Iga Świątek - ostatni triumf

Właśnie na antenie stacji Eurosport można było oglądać ostatni triumf Igi Świątek. Polka po raz trzeci w swojej karierze okazała się najlepsza na kortach Rolanda Garrosa. Ten sukces nie przyszedł jej jednak tak łatwo, jak dwa poprzednie.

Początek zmagań na paryskich kortach był dla niej spacerkiem. Świątek bez starty seta pokonała takie tenisistki, jak: Cristina Bucsa, Claire Liu, Wang Xinyu, Łesia Curenko, Coco Gauff i Beatriz Haddad Maia. W finale napotkała jednak na mocny opór ze strony Karoliny Muchovej, którą ostatecznie pokonała w trzech setach.