Jimi Hendrix, Eric Clapton, a może Eddie Van Halen? Zestawienie najlepszych gitarzystów w historii

Dodany: 19 Sep 2019 16:49
Przez: MR
foto: music.avclub.com

Dobrych gitarzystów jest wielu. Na tytuł najlepszego zasługuje niewielu z nich. Poniżej zamieszczamy zestawienie, naszym zdaniem najlepszych gitarzystów w historii. Pojawią się wszyscy, od gwiazd muzyki rockowej przez pop po metal. Każdy z wymienionych artystów został wielokrotnie doceniony za swój talent i wierzymy, że tak samo jak my uznacie, że zasługują na miano wybitnych!

 

Jimi Hendrix

James Marshall „Jimi” Hendrix był amerykańskim gitarzystą, piosenkarzem i kompozytorem. Mimo że jego kariera w głównym nurcie trwała zaledwie cztery lata, jest on powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych gitarzystów elektrycznych w historii muzyki popularnej i jednego z najbardziej znanych muzyków XX wieku. Rock and Roll Hall of Fame opisuje go jako „prawdopodobnie najlepszego instrumentalistę w historii muzyki rockowej.”

 

 

Jimmy Page

James Patrick „Jimmy” Page, to angielski muzyk, autor tekstów, multiinstrumentalista i producent muzyczny, który odniósł międzynarodowy sukces jako gitarzysta i lider zespołu rockowego Led Zeppelin. Page rozpoczął karierę jako muzyk sesyjny w Londynie, a do połowy lat 60. stał się najbardziej pożądanym gitarzystą sesyjnym w Anglii. Był członkiem Yardbirds od 1966 do 1968 roku. Pod koniec 1968 roku założył Led Zeppelin. Page jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych i najbardziej wpływowych gitarzystów wszechczasów. Magazyn Rolling Stone opisał Page jako „papieża riffów energetycznych” i umieścił go na 3. miejscu na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów.”

 

 

Eric Clapton

Eric Patrick Clapton, to angielski muzyk, piosenkarz i autor tekstów oraz gitarzysta. Jest jedynym artystą, który trzykrotnie wszedł do Rock and Roll Hall of Fame: raz jako artysta solowy i osobno jako członek Yardbirds and Cream. Clapton został uznany za jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych gitarzystów wszechczasów. Clapton zajął drugie miejsce na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” magazynu Rolling Stone i czwarte miejsce w „Top 50 gitarzystów wszechczasów” Gibsona. Został również umieszczony na 5 miejscu listy magazynu The Time „10 najlepszych gitarzystów elektrycznych” w 2009 roku.

 

 

Slash

Saul Hudson, lepiej znany pod pseudonimem Slash, to brytyjsko-amerykański muzyk i autor tekstów. Najbardziej znany jest jako były główny gitarzysta amerykańskiego zespołu hardrockowego Guns N'Roses, z którym osiągnął światowy sukces na przełomie lat 80. i 90. W późniejszych latach wciąż współpracując z Guns N 'Roses Slash założył poboczny projekt Slash's Snakepit. Następnie założył grupę Velvet Revolver, która przywróciła mu pozycję w głównym nurcie jeszcze w 2000 roku. Od tego czasu Slash wydał trzy solowe albumy.

 

 

Eddie Van Halen

Edward Lodewijk „Eddie” Van Halen to urodzony w Holandii amerykański muzyk, autor tekstów i producent. Najbardziej znany jako główny gitarzysta, klawiszowiec i współzałożyciel hardrockowego zespołu Van Halen. Uważany jest za jednego z najlepszych gitarzystów na świecie i jednego z najbardziej wpływowych gitarzystów rockowych XX wieku. W 2010 roku magazyn Rolling Stone umieścił Van Halen na siedemdziesiątym miejscu na liście 100 najlepszych gitarzystów. W 2012 roku został wybrany w plebiscycie czytelników magazynu Guitar World „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” jako numer jeden, plasując się tym samym nad Brianem Mayem z Queen czy Alexem Lifesonem z Rush.

 

 

David Gilmour

David Jon Gilmour, to angielski muzyk, piosenkarz, autor tekstów i multiinstrumentalista. Najbardziej znany jest ze swojej pracy jako gitarzysta i wokalista progresywnego zespołu rockowego Pink Floyd. Oprócz pracy z Pink Floyd, Gilmour był producentem wielu artystów, między innymi Dream Academy, jednocześnie kontynuował karierę solową.

 

 

Mark Knopfler

Mark Freuder Knopfler, to brytyjski autor tekstów, kompozytor muzyki filmowej, gitarzysta i producent muzyczny. Jest najbardziej znany jako główny gitarzysta, wokalista i autor piosenek dla Dire Straits, który założył wraz ze swoim bratem Davidem Knopflerem w 1977 roku. Od czasu rozpadu zespołu w 1995 roku Knopfler nagrał i wyprodukował siedem solowych albumów i, podobnie jak jego z Dire Straits, wypuścił wiele hitów. Skomponował i wyprodukował muzykę do ośmiu filmów, w tym „Local Hero”, „Cal”, „The Princess Bride” czy „Wag the Dog.”

 

 

Brian May

Brian Harold May, to angielski muzyk, piosenkarz, autor tekstów i astrofizyk, który zdobył międzynarodową sławę jako główny gitarzysta zespołu rockowego Queen. Używa domowej gitary elektrycznej o nazwie Red Special. Jego utwory dla zespołu obejmują takie hity jak „We Will Rock You”, „Tie Your Mother Down”, „I Want It All”, „Fat Bottomed Girls”, „Flash”, „Who Wants to Live Forever” oraz „The Show Must Go On.”

 

 

B. B. King

B.B. King to amerykański muzyk bluesowy, piosenkarz, autor tekstów i gitarzysta. Magazyn Rolling Stone umieścił go na 6 miejscu na liście „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów” w 2011 roku, zajął także 17 miejsce w „Top 50 gitarzystów wszechczasów” Gibsona. Według Edwarda M. Komary, King „wprowadził wyrafinowany styl solo oparty na płynnym zginaniu struny i mieniącym się wibrato, który miał wpływ na praktycznie każdego gitarzystę bluesowego, po Kingu.” Został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1987 roku. W 2014 roku King został również wprowadzony do R&B Music Hall of Fame. Uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych muzyków bluesowych wszechczasów, zyskując przy tym przydomek „The King.”

 

 

Carlos Santana

Carlos Santana to meksykański i amerykański muzyk, który zasłynął na przełomie lat 60. i 70. ze swoim zespołem Santana, który zapoczątkował połączenie muzyki rockowej i latynoamerykańskiej. Brzmienie zespołu zawierało jego melodyjne, oparte na bluesie dźwięki gitarowe zestawione z latynoskimi i afrykańskimi rytmami z instrumentami perkusyjnymi, takimi jak timbales i kongo, których zwykle nie słychać w muzyce rockowej. Pod koniec lat 90. przeżył popularność i uznanie krytyków. W 2003 r. Magazyn Rolling Stone umieścił Santanę na 15 miejscu listy „100 najlepszych gitarzystów wszechczasów.” Zdobył także 10 nagród Grammy…

 

 

Angus Young

Angus McKinnon Young jest urodzonym w Szkocji gitarzystą australijskim, najlepiej znanym jako współzałożyciel, główny gitarzysta i autor tekstów australijskiego zespołu hard rockowego AC/DC. Znany z energicznych występów, charakterystycznych strojów scenicznych. Young został uznany przez magazyn Rolling Stone za 24. najlepszego gitarzystę wszechczasów. W 2003 roku on i pozostali członkowie AC/DC zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame. Zespół pozostaje razem od czasu powstania w 1973 roku i wspólnie wydał 15 albumów studyjnych.