Madonna po hiszpańsku. Medellín i inne hity latino Królowej Popu [lista top 9]

Dodany: 2 lip 2019 10:25
Przez: MR

„Medellín” jest pierwszym singlem promującym inspirowany Lizboną, czternasty album Królowej Popu, „Madame X.” Piosenka została nagrana w duecie z kolumbijskim wokalistą Malumą. Madonna niejednokrotnie w swoich albumach inspirowała się kulturą latynoamerykańską zarówno wizualnie, jak i muzycznie. Oto zestawienie mniej lub bardziej znanych, lepszych lub gorszych hiszpańskojęzycznych piosenek Wokalistki.

 

  1. SPANISH LESSON

Nikt nie obiecywał, że efekt zawsze będzie dobry… Tak też stało się z piosenką z album „Hard Candy”z 2008 roku. „Spanish Lesson” to przekombinowane połączenie latynoskich dźwięków, oraz dziwnie brzmiących komputerowych zabiegów Pharrella Williamsa i bardzo słabego akcentu Madonny. Piosenka powstała na bazie „Like I Love You” Justina Timberlake’a. Piosenki słuchacie na własną odpowiedzialność! Chcecie dowiedzieć się więcej o utworze, sprawdźcie Spanish Lesson na Groove.pl

 

 

  1. I'M GOING BANANAS

Inspirowany twórczością Carmen Mirandy, utrzymany w rytmie salsy utwór, który znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu „Dick Tracy” z 1990 roku. „I’m Going Bananas” powinniśmy potraktować jak pewnego rodzaju dowcip, który Madonna spłatała swoim fanom. Jednak trzeba przyznać, że to dwuminutowe nagranie bardzo dobrze wpisuje się w jazzowo-swingową płytę „I’m Breathless.” W  tle można usłyszeć dźwięki pianina oraz mariachi Xaviera Serrano i Samuela Nolasco. Kliknijcie w link i dowiedzcie się więcej o I'm Going Bananas.

 

 

  1. VERÁS

Jest to pierwszy utwór, który Madonna zaśpiewała w całości po hiszpańsku. Piosenka to hiszpańskojęzyczna wersja ballady „You’ll See”, co ciekawe, było ono równie mocno krytykowane za słabe tłumaczenie co późniejsze „Lo Que Siente La Mujer.” Utwór został umieszczony na latynoskiej wersji składanki „Something to Remember” oraz jako b-side amerykańskiego singla „You’ll See.” W wersji hiszpańskiej piosenka również doczekała się swojego teledysku, w którym widzimy Madonnę śpiewającą w studiu oraz fragmenty z oryginalnego anglojęzycznego wideo. Nagranie hiszpańskojęzycznej wersji piosenki było dobrze przemyślanym zabiegiem marketingowym, ponieważ zszargana seksualną rewolucją reputacja Madonny wymagała rozmaitych zabiegów mających na celu ocieplenie jej wizerunku w mediach publicznych. Zabiegi te skutecznie „wygładziły” wizerunek Madonny, tym samym przygotowując jej grunt pod promocję kolejnego albumu „Evity.” Sprawdźcie o czym śpiewa Królowa Popu w utworze Verás.

 

 

  1. LO QUE SIENTE LA MUJER

Jest to hiszpańskojęzyczna wersja utworu „What It Feels Like for a Girl”, która została zamieszczona na amerykańskim maxi-singlu (bonusowym dysku specjalnej, koncertowej edycji albumu „Music” oraz jego meksykańskiej wersji podstawowej. Madonna wykonywała ten utwór na żywo podczas Drowned World Tour. Hiszpańska wersja piosenki spotkała się z mieszanymi uczuciami ze strony głównie latynoskiej publiczności, ze względu na nieprecyzyjne tłumaczenie piosenki wykonane przez Alberto Ferrerasa. W hiszpańskiej wersji tekstu zamieniono m.in. „dziewczynę” na „kobietę.” Reinterpretacja tekstu nie poszła w parze z niezmienionym brzmieniem, co pozbawiło piosenkę latynoskiego stylu.

 

 

  1. BE CAREFUL (CIUDADO CON MI CORAZÓN)

Madonna w duecie z Ricky’m Martinem. I to jakim! Ballada „Be Careful” jest subtelna, nowoczesna i bardzo w stylu hiszpańskim. Madonna i Ricky Martin poznali się za kulisami rozdania nagród Grammy w 1999 roku. Tydzień później Madonna zadzwoniła do Martina i zaproponowała mu nagranie wspólnej piosenki. Utwór był brany pod uwagę jako drugi singiel na albumie Martina, jednak niestety  przez liczne zobowiązania duet nigdy nie nagrał wideo do piosenki, dlatego nagranie nigdy nie zostało wydane na małym krążku. Przeczytajcie więcej o Be Careful (Cuidado Con Mi Corazón).

 

 

  1. WHO’S THAT GIRL

Singiel promujący ścieżkę dźwiękową do filmu z 1987 roku noszącego ten sam tytuł. W piosence są hiszpańskojęzyczne frazy śpiewane w refrenie i trąbki z całą pewnością dodały nagraniu południowego charakteru. Piosenka powstała w ciągu jednego dnia. Piosenkarka nagrała wokale przy pierwszym podejściem, a Patrick Leonard i Stephen Bray zagrali na gitarach i perkusji. Piosenka stała się szóstym numerem jeden Madonny na liście Billboardu i stała się przebojem lata 1987 roku. O czym śpiewała Madonna? Sprawdźcie Who's That Girl na Groove.pl

 

 

  1. MEDELLÍN

Singiel promujący czternasty studyjny album Madonny pt. „Madame X.” Klimatyczny, przyjemny, utwór z zadatkiem na wakacyjny numer jeden, został nagrany w duecie z kolumbijskim wokalistą Malumą. Madonna wraz z nim zaprasza wszystkich do cha-chy. Piosenka inspirowana Lizboną, będąca zapowiedzią nowego albumu i jeden z najlepszych singli promujących od ponad dekady. O najnowszym hicie Królowej możecie poczytać klikając Madellín.

 

 

  1. SPANISH EYES

Umieszczona na albumie „Like a Prayer” ballada , która na późniejszych wydaniach albumu nazwana została „Pray For Spanish Eyes” jest oparta na melodii prowadzonej przez hiszpańską gitarę. Pojawiają się w niej również mariachi, podobnie jak we wcześniej wspomnianym „I’m Going Bananas.” Jednocześnie jedna z najsmutniejszych ballad Madonny, która została napisana w hołdzie dla osób zmarłym na AIDS - pierwsze wydania albumu „Like a Prayer” zawierały broszurę informacyjną dotyczącą tej choroby. Więcej o Spanish Eyes na Groove.pl

 

 

  1. LA ISLA BONITA

Ostatni z singli promujących „True Blue.” Początkowo nagranie miało trafić do Michaela Jacksona, ponieważ utwór był tworzony z myślą o jego albumie „Bad.” Kiedy Jackson odrzucił propozycję, Patrick Leonard przerobił utwór tak aby pasował do Madonny, która napisała do niego tekst i melodię. Utwór przybrał formę hołdu dla kultury latynoamerykańskiej. W piosence można usłyszeć kubańskie bębny, hiszpańską gitarę, marakasy i harmonijki. Wszystko to zgrabnie inkorporowane w ramy popowego brzmienia Madonny opartego głównie na automacie perkusyjnym. Piosenka jest jednym z ulubionych nagrań samej Wokalistki. Jest to również jeden z najbardziej ponadczasowych, popularnych i współcześnie najczęściej odtwarzanych utworów z jej dyskografii. Jeżeli nie wiesz o czym śpiewa Maonna, już teraz sprawdź La Isla Bonita.