Po rywalizacji o olimpijskie medale skoczkowie powalczą o tytuł najlepszego lotnika. Gdzie i kiedy odbędą się tegoroczne mistrzostwa świata? Jak nazywa się obiekt, na którym dojdzie do rywalizacji? Jak na wcześniejszych zawodach radzili sobie nasi reprezentanci? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu. Zapraszamy do lektury!
Za organizację mistrzostw świata w lotach narciarskich odpowiada FIS, czyli Międzynarodowa Federacja Narciarska. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w 1972 roku na skoczni mamuciej w Planicy. Historycznym zwycięzcą okazał się wtedy Walter Steiner ze Szwajcarii.
Rywalizacja o miano najlepszego lotnika odbywa się co dwa lata. Najwięcej razy zawody rozgrywano we wspomnianej Planicy (7 razy) i niemieckim Oberstdorfie (6 razy). MŚ w lotach odbywały się też na skoczniach w: Vikersund, Harrachovie i Tauplitz.
W 2004 roku do programu mistrzostw wprowadzono konkurs drużynowy. W tej kategorii największymi sukcesami mogą pochwalić się Norwegowie (5 złotych, 1 srebrny i 1 brązowy medal) i Austriacy (3 złote i 2 brązowe medale). W przypadku rywalizacji indywidualnej najwięcej razy po złote medale (dwukrotnie) sięgali: Walter Steiner, Sven Hannawald i Roar Ljøkelsøy.
Tegoroczne MŚ w lotach narciarskich odbędą się w norweskim Vikersund. Ostatni raz skoczkowie rywalizowali tu w 2012 roku. Najlepszy okazał się wtedy Robert Kranjec ze Słowenii, który wyprzedził zawodnika gospodarzy Runę Veltę i Martina Kocha z Austrii.
Początek mistrzostw został zaplanowany na 10 marca, kiedy to odbędzie się oficjalny trening i kwalifikacje. Dzień później zawodnicy przystąpią do pierwszej i drugiej serii konkursu indywidualnego. Zwycięzcę mistrzostw poznamy 12 marca, po tym jak zawodnicy zaliczą loty w trzeciej i czwartej serii. MŚ 2022 zakończą się 13 marca konkursem drużynowym.
Mistrzostwa świata 2022 w lotach narciarskich po raz piąty w historii odbędą się na mamuciej skoczni Vikersundbakken. Jest to jedyny obiekt tego typu zlokalizowany w Skandynawii. Należy zarazem do największych skoczni narciarskich na świecie.
Historia Vikersundbakken sięga 1936 roku. To właśnie wtedy Reidar Andersen oddał tutaj premierowy skok na odległość 86 metrów. W 1964 roku rozpoczęła się przebudowa obiektu na skocznię mamucią. Ostatnia modernizacja miała miejsce w latach 2010-2011.
Rekordzistą tej skoczni jest Stefan Kraft. W 2017 roku Austriak podczas konkursu drużynowego poszybował na odległość 253,5 metrów. Dwa lata wcześniej na 254 metrze lądował Dmitrij Wasiljew, jednak jego skok był podparty, dlatego wynik ten nie jest brany pod uwagę.
MŚ 2022 w lotach narciarskich będzie można śledzić na żywo w TV. Bukmacherzy do tej pory nie zdecydowali się na transmitowanie tego typu wydarzeń na swojej platformie streamingowej. Niemniej jednak każda osoba posiadająca kod promocyjny od Totalbet, może zapewnić sobie dostęp do oglądania relacji na żywo z innych dyscyplin sportowych.
Aby tak się stało, trzeba spełnić dwa warunki: być pełnoletnim i założyć po raz pierwszy konto. Po prawidłowym przejściu procesu rejestracji każdy klient otrzyma od bonus od Totalbet.
Polscy skoczkowie nie osiągali zbytnich sukcesów na dotychczasowych MŚ w lotach narciarskich. Najlepszym wynikiem może pochwalić się Kamil Stoch, który w 2018 roku sięgnął w Oberstdorfie po srebrny medal w konkursie indywidualnym. Poza tym żadnemu innemu reprezentantowi naszego kraju nie udało się wskoczyć na podium. Nie dokonał tego nawet Adam Małysz, który swego czasu zdominował tę dyscyplinę sportową.
Skocznia w niemieckiej miejscowości okazała się też szczęśliwa dla naszych rodaków podczas zmagań drużynowych. Polacy w składzie: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Stefan Hula i Dawid Kubacki, sięgnęli tam po brązowy medal. Wynik ten powtórzyli w 2020 roku w Planicy, z tym że na miejsce Stefana Huli wskoczył wtedy Andrzej Stękała.
Uczestnictwo w nielegalnych grach hazardowych podlega odpowiedzialności karnej. Hazard związany jest z ryzykiem. Wskazany w artykule podmiot posiada zezwolenie Ministerstwa Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych: TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie – zezwolenie z dnia 22 marca 2018 r. nr PS4.6831.15.2017.