O piosenkach, które znają wszyscy, czyli zespoły „jednego przeboju” lat 80.

Dodany: 18 Oct 2019 14:57
Przez: MR
foto: ew.com

Szukasz swoich ulubionych piosenek z lat 80., ale nie wiesz, kim jest artysta? Przejrzyj listę najlepszych przebojów z tych lat, by sprawdzić, czy twoja ulubiona piosenka się na niej znalazła. Lata 80. były niezapomnianym okresem. Dzięki takim filmom jak „Footloose”, „Top Gun” czy „Dirty Dancing”, które znane są na całym świecie, muzyka odegrała dużą rolę w uczynieniu tych filmów wyjątkowymi. Od tego czasu było wiele świetnych piosenek, ale niektóre z największych hitów pochodzą właśnie z lat 80.

 

a-ha - Take On Me

To piosenka synth-pop, która łączy różne instrumenty, w tym gitary akustyczne, instrumenty klawiszowe i perkusję. Została wydana jako debiutancki singiel a-ha we wrześniu 1984 roku, odnosząc ogromny sukces w ojczyźnie grupy - Norwegii.

Piosenka została zremiksowana i ponownie wydana na całym świecie, ale dopiero po przełomowym, wielokrotnie nagradzanym teledysku z animacją pokazującą szkicowanie ołówkiem w połączeniu z ujęciem dziewczyny wciągniętej do świata komiksów, który ukazał się cztery miesiące po audio utworu.

„Take On Me” trafiło na pierwsze miejsce list przebojów w jedenastu krajach i ostatecznie sprzedało się w ponad 7 milionach egzemplarzy na całym świecie, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się singli wszechczasów. Sam teledysk natomiast zdobył osiem nagród podczas MTV Video Music Awards w 1986 roku.

 

 

Soft Cell - Tainted Love

Hit synth-popowy z 1981 roku to remake piosenki Glorii Jones z 1964 roku. Piosenka Jonesa była stroną B utworu „My Bad Boy's Comin’ Home.”

Wersja Glorii niestety nie byłą udana, nie zyskała takiego uznania, jak późniejszy remake. Kiedy zespół Soft Cell postanowił ponownie wykonać utwór w 1981 roku, zmienili klucz i spowolnili tempo. Grupa współpracowała z producentem Mikem Thornem, aby stworzyć elektroniczną aranżację piosenki.

 

 

Cutting Crew - I Just Died In Your Arms

„(I Just) Died in Your Arms” to tytuł piosenki napisanej przez Nicka Van Eede i nagranej przez jego zespół - Cutting Crew, w 1986 roku. Był to ich największy przebój, osiągnął pierwsze miejsce na listach przebojów w Stanach Zjednoczonych w Kanadzie i Finlandii. Znalazł się także w pierwszej piątce hitów w Wielkiej Brytanii, Afryce Południowej, Szwecji i Szwajcarii. Nick przyznał w jednym z wywiadów: „Tytuł odnosi się nie do śmierci, ale do wytrysku. Pochodzi od francuskiego zwrotu ‘petit mort.’”

 

 

Buggles - Video Killed the Radio Star

Utwór napisał Trevor Horn, Geoff Downes i Bruce Woolley i był to pierwszy utwór nagrany na płytę „The Age of Plastic.” Piosenka stała się wielkim hitem na całym świecie, osiągając pierwsze miejsce list przebojów w kilku krajach. Teledysk do piosenki był znany jako pierwszy puszczony na antenie MTV, o 01:01 1 sierpnia 1981 roku.

 

 

Frankie Goes To Hollywood - Relax

Debiutancki singiel Frankie Goes to Hollywood, wydany w Wielkiej Brytanii w 1983 roku. Został napisany w 1982 roku po tym, jak frontman Holly Johnson wpadł na bazowy pomysł piosenki.

Utwór  wywołał wiele kontrowersji - promowany był z wyraźnie seksualnym teledyskiem, sugestywne okładki i reklamy takie jak ta z nagłówkiem „ALL THE NICE BOYS LOVE

DJ Mike Read z BBC Radio 1 zatrzymał utwór w połowie i odmówił wyemitowania go ponownie po przeczytaniu tekstu piosenki i zobaczeniu okładki. Później można było przeczytać taki komentarz: „To ekscytujący, kompetentny nowy zespół, ale po prostu czuję, że teksty są jawnie nieprzyzwoite.” Reszta BBC wkrótce poszła w ich ślady, ale inne stacje radiowe w Wielkiej Brytanii chwaliły się tym, że zagrały „piosenkę, którą BBC zakazało” - posunięcie, które sprawiło, że utwór stał się numerem 1 przez kolejne pięć tygodni.

Początkowo, aby uspokoić kontrowersje, zespół twierdził, że utwór został napisany o „motywacji”, aby uzasadnić jego puszczanie na antenie. Basista Mark O'Toole napisał w notach do albumu: „Wszystko, co mówię, to kompletne kłamstwa. Na przykład, kiedy ludzie pytają, o co chodziło w „Relax”, kiedy utwór pojawił się po raz pierwszy, udawaliśmy, że chodzi o motywację, a tak naprawdę chodziło o bzykanie.”

 

 

Berlin - Take My Breath Away

Piosenka została napisana na potrzeby filmu „Top Gun” i pomogła jego ścieżce dźwiękowej stać się nie tylko najlepiej sprzedającą się ścieżką dźwiękową z 1986 roku, ostatecznie też jedną z najlepiej sprzedających się piosenek wszechczasów.

Po wydaniu utwór zdobył Oscara za najlepszy oryginalny utwór i nagrodę Złotego Globu za najlepszy oryginalny utwór. Uplasował się również na liście Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych, a także na szczycie list przebojów w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Holandii, Irlandii i Belgii.

 

 

Katrina and the Waves - Walking On Sunshine

“Walking on Sunshine” to tytułowy utwór z debiutanckiego albumu Katriny and the Waves z 1983 roku, i bez wątpienia ich najpopularniejsza piosenka.

Słynie z optymistycznej i miłej atmosfery, piosenka została nagrana przez wielu artystów, w tym Dolly Parton, i była używana w niezliczonych reklamach i filmach, od „American Psycho” po „Daddy Day Care.”

W wywiadzie dla The Guardian, Kimberley Rew powiedziała: „Chciałabym powiedzieć, że ‘Walking on Sunshine’ dotyczy ważnego wydarzenia w moim życiu, ale to tylko prosta zabawa, optymistyczna piosenka.”

 

 

Murray Head - One Night in Bangkok

„One Night in Bangkok” to piosenka z albumu koncepcyjnego i późniejszego musicalu „Chess” autorstwa Tima Rice'a, Benny'ego Anderssona i Björna Ulvaeusa. Brytyjski aktor i piosenkarz Murray Head rapuje zwrotki, a refren śpiewa Anders Glenmark, szwedzki piosenkarz, autor tekstów i producent.

Wydanie znalazło się na szczytach list przebojów w wielu krajach, w tym w Południowej Afryce, Niemczech Zachodnich, Szwajcarii i Australii. W maju 1985 roku utwór osiągnął 3 miejsce w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz 12 w rodzinnej Wielkiej Brytanii Murraya.

 

 

Patrick Swayze - She’s Like The Wind

Piosenka ta osiągnęła 3 miejsce na liście Billboard Hot 100 i najwyższą pozycję na liście Billboard Adult Contemporary w lutym 1988 roku – utrzymując swoją pozycję przez tydzień.

Piosenka została pierwotnie napisana na potrzeby filmu „Grandview” z 1984 roku (z udziałem Patricka Swayze), ale nie została wykorzystana. Swoją sławę zyskała dzięki ścieżce dźwiękowej do innego kasowego hitu z udziałem Artysty – filmu „Dirty Dancing.”

 

 

Bobby McFerrin - Don’t Worry, Be Happy

Bobby McFerrin wyraża swoje uczucia, mówi do słuchacza - nie martwi się o nic i bądź szczęśliwy bez względu na wszystko. W satyryczny sposób piosenka nadaje radosny i wesoły styl oraz ładną melodię, ale tekst utworu podszyty jest szczyptą sarkazmu, który odczuwa się, gdy słucha się jej uważnie.

 

 

The Weather Girls - It’s Raining Men

Klasyczny numer Weather Girls był późnym hitem gatunku disco, wydanym w 1982 roku. Jest to rodzaj disco o nazwie Hi-NRG - znanej z uderzeń uptempo, pulsującej linii basu i względnego braku wpływu funku.

Utwór został napisany w 1979 roku przez Paula Jabarę i Paula Shaffera, którzy później zostali liderami zespołu Davida Lettermana. Izora Armstead i Martha Wash stały się znane jako Weather Girls właśnie dzięki tej piosence. Wcześniej kobiety były znane jako Two Tons Fun - w odniesieniu do ich hojnych proporcji.

„It Raining Men” zostało przyjęte przez społeczność LGTBQ jako archetypowa piosenka zaraz po jej wydaniu. Utwór sprzedał się w 6 milionach egzemplarzy na całym świecie.

 

Przypisane do Artysty: A-ha , The Buggles , Soft Cell , Frankie Goes To Hollywood
Tagi: music, playlist, 80's
Źródło artykułu: wikipedia.org, billboard.com