Odwiedźcie najlepsze europejskie jarmarki w 2023 roku!

Dodany: 29 Dec 2023 06:25
Przez: Groove
foto: stock

Jarmarki bożonarodzeniowe to magiczny czas w Europie. Miasta przepełnione są świątecznym nastrojem, tętnią życiem kolorowych straganów, pełnych regionalnych przysmaków i rękodzieła. W powietrzu unosi się zapach prażonych orzechów, grzanego wina i piernika. Nigdzie indziej nie doświadczysz tak wyjątkowej, świątecznej atmosfery. Jeśli planujesz w tym sezonie wycieczkę do któregoś z europejskich miast, koniecznie zaplanuj ją tak, abyś mógł odwiedzić lokalny jarmark. 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy Bryant Park - Nowy Jork, USA 

Jeśli planujesz daleką podróż na święta, jarmark bożonarodzeniowy w Nowym Jorku to świetny wybór. Bryant Park w sercu Manhattanu co roku zamienia się w świąteczną krainę pełną straganów i atrakcji. Nie brakuje tu tradycyjnych, amerykańskich akcentów - ogromnej choince, występów gospel i parady świętego Mikołaja. Ale znajdziesz też elementy charakterystyczne dla Nowego Jorku, jak stragany ze smacznym jedzeniem (cronuts, ramen, pierogi) czy wyjątkowe rękodzieło. Na scenie występują też lokalne zespoły grające świąteczne przeboje. Rezerwuj loty Warszawa — Nowy Jork i wyruszaj w amerykańską zimową bajkę! 

Jarmark otwarty jest od 28 października do 2 stycznia.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Strasburgu - Francja 

Strasburski jarmark to jedno z najstarszych tego typu wydarzeń w Europie, organizowane nieprzerwanie od 1570 roku. Co roku na placu Broglie i wokół katedry w Strasburgu rozstawiane jest kilkaset drewnianych domków, w których można znaleźć regionalne wyroby: ozdoby choinkowe z Vogezów, szklane kulki z Soufflenheim i Lauscha oraz słynne na całym świecie strasburskie pierniki w kształcie serca. 

Nie brakuje oczywiście tradycyjnych francuskich przysmaków - serów, win Alzacji, fois gras i świeżych ostryg. W czasie jarmarku odbywają się też liczne występy - chórów, orkiestr i zespołów ludowych. 

Jarmark otwarty jest od 25 listopada do 24 grudnia. Ze względu na bliskość z Polski, jest łatwo dostępny także dla polskich turystów. 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy Gendarmenmarkt - Berlin, Niemcy 

Gendarmenmarkt to jeden z najpiękniejszych placów w Berlinie, otoczony zabytkowymi budynkami Französischer Dom, Deutscher Dom oraz berlińską katedrą. Co roku organizowany jest tutaj uroczysty jarmark bożonarodzeniowy z ponad 60 stoiskami z rękodziełem, ozdobami świątecznymi i przysmakami kuchni niemieckiej. 

Na scenie w ciągu dnia odbywają się liczne koncerty chórów i orkiestr grających kolędy. Wieczorem natomiast jarmark zamienia się w świąteczną dyskotekę z DJ-ami i muzyką taneczną. Można skosztować tradycyjnego grzanego wina i regionalnych piw. 

Jarmark otwarty jest od 21 listopada do 31 grudnia (z wyjątkiem Bożego Narodzenia). Ze względu na dużą liczbę turystów, warto zaplanować wizytę pod koniec tygodnia.

 

Jarmark Bożonarodzeniowy Plaza Mayor - Madryt, Hiszpania 

Centralny plac Plaza Mayor w Madrycie co roku zmienia się nie do poznania na czas świąt Bożego Narodzenia. Pojawia się tu wtedy ponad 230 stoisk z choinkami, figurkami do szopek i stroikami wykonanymi przez lokalnych rzemieślników. Można też kupić ozdoby z masy solnej z La Rioja oraz charakterystyczne kastylijskie anioły. 

W okresie jarmarku codziennie odbywają się tu także pokazy jazdy konnej, występy teatralne dla dzieci oraz koncerty. Nie zabraknie oczywiście tradycyjnych hiszpańskich smakołyków - churros, pieczonego prosiaka i gorącej czekolady. 

Jarmark otwarty jest od 26 listopada do 6 stycznia. 

 

Mercatini di Natale - Mediolan, Włochy 

Jarmark świąteczny w Mediolanie należy do największych we Włoszech. Odbywa się na historycznym Placu Katedralnym, w cieniu wspaniałej gotyckiej katedry. Jest tu ponad 100 stoisk, na których można kupić ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, szopki, stroiki świąteczne oraz lokalne produkty spożywcze. 

Nie zabraknie oczywiście włoskich przysmaków: serów, wędlin, win, dyńowego risottto czy tradycyjnego panettone. Występują tu także artyści uliczni i lokalni śpiewacy kolęd. 

Jarmark jest otwarty od 27 listopada do 31 grudnia. Ze względu na ogromną popularność, warto kupić bilet wstępu online. 

 

Het Amsterdamse Winterparadijs - Amsterdam, Holandia 

Jarmark bożonarodzeniowy w Amsterdamie organizowany jest na placu Museumplein, tuż obok słynnego muzeum Rijksmuseum i Van Gogh Museum. Na 50 stoiskach można kupić oryginalne holenderskie ozdoby choinkowe z drewna i szkła, stroiki ze słomy lub filcu oraz pyszne regionalne przysmaki: sery, stroopwafle, naleśniki z povidłami i gorącą czekoladę. 

Dodatkową atrakcją jest wielka karuzela z XX wieku, lodowisko pod chmurką, parada świateł oraz występy artystów ulicznych i chórów. W nocy jarmark zamienia się w kolorową świąteczną dyskotekę. 

Jarmark otwarty jest od 18 listopada do 1 stycznia. 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy w Bazylei - Szwajcaria 

Bazylejski jarmark to wyjątkowe połączenie tradycji i nowoczesności. Odbywa się na targowych terenach Messe Basel, gdzie oprócz typowych straganów, znajduje się świąteczne miasteczko z karuzelami, domkami do zabawy i lodowiskiem pod chmurką. Można skosztować regionalnych serów, czekolady, pieczonej kasztanów i szwajcarskich win. 

Organizowane są tu także warsztaty pieczenia pierników, parady z świętym Mikołajem oraz pokazy sztucznych ogni. Bazylejski jarmark otwarty jest od 24 listopada do 23 grudnia. 

 

Winter Wonderland - Londyn, Wielka Brytania 

Winter Wonderland w londyńskim Hyde Parku to jeden z największych jarmarków świątecznych w Europie. Oprócz tradycyjnych straganów i występów artystycznych, znajduje się tu wiele atrakcji rozrywkowych: ogromne koło widokowe, karuzela w stylu okrętów pirackich, dom strachów oraz lodowisko. Można także pojeździć skuterami śnieżnymi i zjechać na pontonach. 

Nie brakuje również pysznych brytyjskich przekąsek: pieczonych kasztanów, gofrów, podpłomyków z różnymi dodatkami i regionalnych piw. Jarmark otwarty jest od 18 listopada do 2 stycznia. 

 

Jarmark Bożonarodzeniowy - Salzburg, Austria  

Salzburski jarmark organizowany jest na historycznym rynku miasta, w otoczeniu pięknych kamieniczek i katedry. Można tu kupić tradycyjne austriackie ozdoby choinkowe ze szkła i drewna, regionalne wypieki (jak słynny salzburski chleb świąteczny - Salzburger Nockerl) oraz ręcznie robione stroiki. 

Dodatkowymi atrakcjami są: żywe szopki, pokazy rzemieślników i koncerty chórów wykonujących kolędy i austriackie pieśni bożonarodzeniowe. Ze względu na bliskość z Polską, salzburski jarmark jest świetną opcją na świąteczny wyjazd. 

 

La Défense Marché de Noël - Paryż, Francja 

W dzielnicy biznesowej La Défense na przedmieściach Paryża co roku organizowany jest specjalny eko-jarmark bożonarodzeniowy. Stragany wykonane są tu z palet i innych materiałów z recyklingu. Można kupić oryginalne francuskie ozdoby świąteczne, paryskie wypieki i rękodzieło. Są też stoiska z naturalnymi kosmetykami i biżuterią. 

Jarmarkowi towarzyszą warsztaty o tematyce ekologicznej, pokazy mody z odzysku, występy artystów ulicznych i food trucki z wegańskimi przekąskami. La Défense Marché de Noël otwarty jest od 24 listopada do 28 grudnia. 

Jak widzisz, wybór fantastycznych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie jest naprawdę ogromny. Każde miasto stara się stworzyć wyjątkową świąteczną atmosferę, łącząc lokalne tradycje z nowoczesnymi atrakcjami. Od historycznych placów po nowoczesne centra konferencyjne - wszędzie aż tętni świątecznym klimatem. 

 

Niezależnie czy wybierzesz się do Paryża, Berlina, czy Salzburga - na pewno poczujesz prawdziwą magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Regionalne rękodzieło, przysmaki kuchni, kolędy i jarmarkowe atrakcje na długo pozostaną w Twojej pamięci. A być może uda Ci się także znaleźć wyjątkowe, świąteczne prezenty dla bliskich. 

Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po najlepszych europejskich jarmarkach bożonarodzeniowych zainspiruje Cię do wyjątkowej, świątecznej podróży w tym roku!