Oto funkcje Netflix, o których nie miałeś pojęcia

Dodany: 1 Dec 2023 11:00
Przez: Groove
foto: stock

Wśród platform z filmami i serialami VOD Netflix jest niekwestionowanym liderem rynku. Korzystają z niego maniacy kina z Polski i z całego świata. Choć aplikacji Netflix i serwisu internetowego używają miliony osób, skrywają one kilka tajemnic. W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić kilka mniej znanych funkcjonalności Netflixa.

Czego nie wiedziałeś o Netflixie?

Wyszukiwarka w Netflix jest sposobem na znalezienie ciekawych treści. W serwisie mamy też liczne podpowiedzi i sugestie dotyczące interesujących treści. Mało kto wie jednak, że wpisując specjalne “tajne kody” możemy wyszukać filmy i seriale na podstawie setek różnych kategorii. Aby wyświetlić je w jak najlepszej jakości możemy natomiast użyć funkcji kalibracji ekranu. Mało kto z niej korzysta, a warto!

Każdy użytkownik Netflixa wie, że to baza tysięcy świetnych treści wideo. Nie wszyscy korzystają jednak z dostępnych funkcjonalności, jak opcja czyszczenia historii wyszukiwania, czy możliwość używania skrótów klawiszowych do przyspieszenia obsługi. Ciekawą opcją jest też wtyczka Netflix Party .

Kody Netflix

Chcesz znaleźć ciekawy film lub serial na Netflix, ale przychodzi to z trudem? Pomocne może okazać się wyszukiwanie zaawansowane z wykorzystaniem “tajnych kodów Netflix”. Serwis VOD ma listę ukrytych kategorii filmów i seriali, której nie możemy wyświetlić w standardowy sposób, korzystając z menu w aplikacji lub na stronie. Ukryte kategorie na Netflix dzielą materiały wideo według tematyki, grupy docelowej, czy tego, w jakim państwie powstała produkcja. Jeśli odnajdziemy taką kategorię, trafimy na setki tytułów z interesującego nas zakresu. Pomoże to w odnalezieniu tytułów, które ciężko byłoby znaleźć w standardowy sposób. Numer ukrytej kategorii Netflix wprowadzamy w pasku adresowym po /browse/genre/ lub wpisujemy w wyszukiwarce na telewizorze. Dlaczego nie jest to funkcjonalność powszechnie znana? Netflix wykorzystuje ukryte kategorie do celów testowych. My możemy natomiast skorzystać z tej możliwości do ułatwienia sobie wyszukiwania. Warto poinformować o tym swoich znajomych!

Na liście ukrytych kategorii Netflix znajdziemy między innymi takie “tajne kody”, jak:

 • 20541 - filmy o porwaniach
 • 11881 - filmy animowane dla dorosłych
 • 5507 - filmy dla dzieci ze zwierzętami
 • 67673 - produkcie Disneya
 • 4922 - materiały satyryczne
 • 11559 - stand upy
 • 81050 - dokumenty true crime
 • 10005 - dokumenty o tematyce religijnej
 • 4961 - dramaty oparte o książki
 • 45028 - horrory morskie
 • 36103 - osobliwy romans
 • 11014 - Sci-Fi thrillery
 • 5230 - filmy australijskie
 • sprawdź wszystkie kody netflixa

To oczywiście tylko niektóre z naprawdę długiej listy ukrytych kategorii na Netflix. Jak widać, są bardzo zróżnicowane - każdy powinien więc znaleźć wśród nich coś dla siebie. Możemy też wyszukać kategorie “główne” (np. 31574 - klasyki filmowe, 8933 - thrillery) lub bardziej zawężone (np. 31273 - klasyki filmów romantycznych, czy 5505 - thrillery psychologicznej). Warto zapoznać się z pełną listą tajnych kodów Netflix.

Kalibracja ekranu z Netflix

Najtańszy pakiet Netflix umożliwia wyświetlenie obrazu w jakości SD. Wyższe pakiety mają obraz HD, a nawet 4K Ultra HD. Widzowie nierzadko płacą więcej, aby mieć lepszą jakość obrazu. Dlaczego tak mało osób decyduje się więc na ten darmowy sposób na poprawę jakości obrazu w Netflix? Kalibracja obrazu Netflix wymaga podstawowej wiedzy na temat naszego ekranu - jego rozdzielczość i liczba FPS (klatki na sekundę). Uruchamiamy funkcję Ekrany testowe Netflix i możemy idealnie dobrać takie parametry, jak:

 • balans bieli i czerni
 • jasność ekranu
 • głębia kolorów
 • nasycenie kolorów
 • kontrast
 • ostrość

Kalibracja ekranu Netflix uruchomimy z poziomu komputera. Musimy wyszukać tytuł 80018499, gdzie wyświetlimy trwający 120 minut ekran testowy. Dodajemy plik do biblioteki Netflix, aby móc znaleźć go na swoim telewizorze. Tam otwieramy aplikację Netflix i włączamy materiał testowy. Widząc na ekranie pewne podpowiedzi możemy dostosować parametry naszego telewizora, wchodząc w jego ustawienia (z poziomu pilota lub dodatkowymi przyciskami na obudowie TV.

Dodatkową możliwością jest synchronizacja sygnału wideo i audio. Jeśli więc narzekasz na jakieś opóźnienia w tej kwestii, będzie to idealne rozwiązanie.

Netflix Party

Chcesz obejrzeć film z chłopakiem lub dziewczyną, ale dzieli was akurat sporo kilometrów? Rozwiązaniem może być wtyczka Netflix Party. Ta dość mało znana funkcjonalność Netfliksa pozwala oglądać razem filmy i seriale VOD na odległość. Jest więc sposobem na wspólne oglądanie Netflixa w różnych miejscach w Polsce, a nawet na świecie. Netflix Party to wtyczka do przeglądarki internetowej Google Chrome. Co więcej, możemy tak oglądać nie tylko produkcje na Netflix, ale też na YouTube, Disney+, Amazon Prime Video, czy HBO Max.

Popularyzacja wtyczki Netflix Party nastąpiła w momencie rozpoczęcia pandemii COVID-19. Gdy wiele osób miało trudności ze spotkaniem się, takie rozwiązania okazały się niezwykle praktyczne. Oprócz wspólnego oglądania Netfliksa (lub innych treści) w ramach utworzonego we wtyczce pokoju możemy dzielić się swoimi opiniami, czy dodawać reakcje. Służy do tego czat, w którym mamy obsługę emotek i GIF-ów. Wtyczka jest darmowa, dostępna na komputerach i laptopach. Aby wyświetlić obraz na telewizorze niezbędne jest podłączenie za pomocą kabla HDMI. Po zainstalowaniu wtyczki i wybraniu jednego z tytułów w VOD po prostu wysyłamy do znajomych link z zaproszeniem.