Whiplash, Narodziny Gwiazdy i Bohemian Rhapsody. Najlepsze filmy o muzyce

Dodany: 22 Jul 2019 15:54
Przez: MR

Są musicale i są filmy o muzyce – fabularne bądź dokumentalne. Ta lista zawiera najlepsze filmy o muzyce i zawiera zestaw tytułów traktujących na temat muzyki, w tym zarówno filmów fabularnych o zespołach i muzykach, jak i filmów dokumentalnych. Jakie są najlepsze filmy o muzyce? Które filmy muzyczne są najbardziej znane? Zamieszczone tu propozycje opowiadają o największych zespołach rockowych i muzykach, zarówno fikcyjnych, jak i prawdziwych, i na pewno mają jedne z najlepszych ścieżek dźwiękowych. Większość z tych filmów to klasyki, które nie dość, że były kasowymi hitami, ale były również wielokrotnie nagradzane. Niektóre oparte są na prawdziwych wydarzeniach, podczas gdy inne są całkowicie fikcyjne. Poruszane są także różne gatunki, w tym dramat, komedia, dokument i romans.

 

Amadeusz

 

Amerykański dramat z 1984 r. w reżyserii Miloša Formana i zaadaptowany przez Petera Shaffera z jego teatru „Amadeusz.” Historia rozgrywa się w Wiedniu, w Austrii w drugiej połowie XVIII wieku i jest fabularyzowaną biografią Wolfganga Amadeusza Mozarta. Muzyka Mozarta jest wykorzystana w ścieżce dźwiękowej filmu. Film śledzi rywalizację włoskiego kompozytora Antonio Salieri z Mozartem na dworze cesarza Józefa II.

Amadeusz jest uważany za jeden z najlepszych filmów wszech czasów. Został nominowany do 53 nagród i otrzymał 40, w tym osiem Oscarów, cztery nagrody BAFTA, cztery Złote Globy i nagrodę Directors Guild of America.

 

 

The Blues Brothers

 

Amerykański musical komediowy z 1980 roku w reżyserii Johna Landisa. Występują w nim John Belushi i Dan Aykroyd jako „Joliet” Jake i Elwood Blues, postacie powstałe na podstawie powtarzającego się szkicu muzycznego „The Blues Brothers” w serialu NBC Saturday Night Live. Scenariusz filmu został napisany przez Aykroyda i Landisa. Zawiera numery muzyczne R&B, soul i bluesowych wokalistów Jamesa Browna, Caba Callowaya, Arethy Franklin, Raya Charlesa i Johna Lee Hookera.

Film jest opowieścią o odkupieniu skazanego na śmierć Jake'a i jego „brata krwi” Elwooda, którzy wyruszyli w „misję od Boga”, aby ocalić katolicki sierociniec, w którym zostali wychowani. Aby to zrobić, muszą ponownie połączyć zespół R&B i zorganizować występ, aby zarobić 5000 dolarów potrzebnych na opłacenie rachunku podatku od nieruchomości sierocińca. Po drodze są atakowani przez morderczą „tajemniczą kobietę”, neonazistów i zespół country i western - a wszystko to przy ciągłym policyjnym pościgu. Film stał się kultowym klasykiem, rodząc sequel „Blues Brothers 2000”, 18 lat później, co było krytyczną i komercyjną porażką.

 

 

Walk the Line

 

To amerykański film biograficzny z 2005 roku, w reżyserii Jamesa Mangolda. Scenariusz napisany został przez Mangolda i Gilla Dennisa, oparty jest na dwóch autobiografiach Johnny'ego Casha z 1975 roku. Film śledzi wczesne życie Casha, jego romans z June Carter i jego wkroczenie na scenę muzyki country. Występują w nim Joaquin Phoenix jako Cash, Reese Witherspoon jako Carter, Ginnifer Goodwin jako pierwsza żona Casha Vivian Liberto oraz Robert Patrick jako ojciec Casha.

Walk the Line zapowiedziano na Telluride Film Festival 4 września 2005 r., a 18 listopada wszedł do kin. Film był nominowany do pięciu Oscarów. Film zarobił ponad 186 milionów dolarów na całym świecie.

 

 

Whiplash

 

Film fabularny napisany i wyreżyserowany przez Damiena Chazelle. Przedstawia związek między ambitnym jazzowym perkusistą a obraźliwym instruktorem. Paul Reiser i Melissa Benoist współpracują ze sobą. Whiplash miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance w styczniu 2014 roku, jako film otwierający festiwal zdobył nagrodę publiczności i nagrodę Grand Jury za dramat. Sony Pictures Worldwide nabyło międzynarodowe prawa do jego dystrybucji. Spotkał się z szerokim uznaniem krytyków, szczególnie ze względu na występ Simmonsa i scenariusz Chazelle. Podczas 87. Rozdania Oscarów, Whiplash zdobył nagrodę dla najlepszego montażu filmowego, najlepszego miksowania dźwięku i najlepszego aktora drugoplanowego dla Simmonsa, a także był nominowany do najlepszego scenariusza adaptowanego i najlepszego obrazu.

 

 

8 Mile

 

Dramat z 2002 roku napisany przez Scotta Silvera, w reżyserii Curtisa Hansona, z udziałem Eminema, Mekhi Phifera, Brittany Murphy, Michaela Shannona, Anthony'ego Mackie i Kim Basinger. Film opowiada o białym raperze B-Rabbit (Eminem) i jego próbie rozpoczęcia kariery w gatunku zdominowanym przez Afroamerykanów. Tytuł pochodzi od 8 Mile Road, autostrady między przeważnie zamieszkałym przez Afroamerykanów Detroit i Wayne County a przedmieściami Oakland County i Macomb County zamieszkałymi przez „białych.” 8 Mila była krytycznym i komercyjnym sukcesem. Eminem zdobył Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną - „Lose Yourself”.

 

 

Narodziny gwiazdy

 

Romans z 2018 roku wyprodukowany i wyreżyserowany przez Bradleya Coopera i napisany przez Erica Rotha, Coopera i Willa Fettersa. Trzeci remake filmu o tym samym tytule z 1937 roku, w którym występuje Cooper, Lady Gaga, Dave Chappelle, Andrew Dice Clay i Sam Elliott, opowiada historię nadużywającego alkohol muzyka (Coopera), który odkrywa i zakochuje się w młodej piosenkarce (Gaga). To trzeci remake oryginalnego filmu z 1937 roku, po musicalu z 1954 roku i musicalu z 1976 roku.

A Star Is Born miał swoją premierę na 75. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w dniu 31 sierpnia 2018 r. Został wybrany przez National Board of Review i American Film Institute jako jeden z 10 najlepszych filmów roku 2018. Film otrzymał wiele wyróżnień, w tym osiem nominacji oscarowych. Zdobył także pięć nominacji na 76. Złotych Globach.

 

 

Dźwięki muzyki

 

Amerykański film muzyczny z 1965 roku, wyprodukowany i wyreżyserowany przez Roberta Wise'a, z udziałem Julie Andrews i Christophera Plummera, z Richardem Haydnem i Eleanor Parker. Film jest adaptacją musicalu scenicznego z 1959 roku o tej samej nazwie. Film oparty na wspomnieniach Marii von Trapp „Śpiewacy rodziny Trappów” opowiada o młodej austriackiej guwernantki z Salzburga w Austrii w 1938 r., która zostaje wysłana do willi emerytowanego oficera marynarki i wdowca, aby być guwernantką siódemki jego dzieci. Po wprowadzeniu miłości i muzyki w życie rodziny, wychodzi za mąż za oficera i wraz z dziećmi znajduje sposób, by przetrwać utratę ojczyzny na rzecz nazistów. Do listopada 1966 r. The Sound of Music stał się najgłośniejszym filmem wszechczasów – przewyższając swoją popularnością Przeminęło z wiatrem - i utrzymywał to wyróżnienie przez pięć lat. Film był równie popularny na całym świecie. Otrzymał pięć nagród Akademii, w tym za najlepszy film i za najlepszą reżyserię. Film otrzymał także dwie nagrody Złotego Globu, dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki, nagrodę Directors Guild of America za wybitne osiągnięcie reżyserskie oraz nagrodę Writers Guild of America dla najlepszego scenariusza amerykańskiego musicalu. W 2001 roku Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych wybrała film do zachowania w Krajowym Rejestrze Filmów „pod względem kulturowym, historycznym lub estetycznym”.

 

 

La Bamba

 

Film biograficzny z 1987 roku, napisany i wyreżyserowany przez Luisa Valdeza, który śledzi życie i karierę Ritchie Valensa w rock'n'rollowej karierz. Film przedstawia wpływ kariery Valensa na życie jego przyrodniego brata Boba Moralesa, jego dziewczyny Donny Ludwig i reszty jego rodziny. W 2017 roku film został wybrany do zachowania w Narodowym Rejestrze Filmowym Stanów Zjednoczonych przez Bibliotekę Kongresu jako „znaczący kulturowo, historycznie lub estetycznie”.

 

 

Pianista

 

To film biograficzny z 2002 r., wyprodukowany i wyreżyserowany przez Romana Polańskiego, scenariusz napisał Ronald Harwood, z udziałem Adriena Brody. Oparty jest na autobiograficznej książce „Pianista”, która stanowi wspomnienie Holokaustu polsko-żydowskiego pianisty i kompozytora Władysława Szpilmana, ocalałego z Holokaustu. Film był koprodukcją Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. Pianista spotkał się z poważną krytyką i otrzymał wiele nagród i nominacji. Został nagrodzony Złotą Palmą na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2002 r. Pianista zdobył Oscary dla najlepszego reżysera (Roman Polański), najlepszy scenariusz adaptowany (Ronald Harwood) i najlepszy aktor (Adrien Brody), a także był nominowany do czterech innych nagród, w tym do Oscara za najlepszy film. Zdobył także nagrodę BAFTA za najlepszy film i nagrodę BAFTA za najlepszy reżyser w 2003 r. oraz siedem francuskich Cezarów, w tym za najlepszy film, najlepszego reżysera i najlepszego aktora. Został włączony do 100 największych filmów BBC XXI wieku.

 

 

Footloose

 

Film muzyczny z 1984 roku w reżyserii Herberta Rossa. Opowiada historię Ren McCormacka (Kevin Bacon), nastolatka z Chicago, który przenosi się do małego zachodniego miasteczka, gdzie mieszka z matką, ciotką i wujkiem. W całym filmie McCormack usiłuje obalić zakaz tańca, co wynikało z wysiłków miejscowego ministra, który zakaz wprowadził po tym, jak jego syn zginął w wypadku wracającym z nocnej zabawy. Film jest luźno oparty na faktycznych wydarzeniach, które miały miejsce w małej, wiejskiej i religijnej społeczności Elmore City w stanie Oklahoma. Jest to jeden z najważniejszych filmów lat 80-tych.

 

 

Bohemian Rhapsody

 

Jest biograficznym filmem dramatycznym z 2018 roku o Freddiem Mercurym, wokaliście brytyjskiego zespołu rockowego Queen. Śledzi życie piosenkarza od powstania zespołu do występu na żywo w 1985 roku na stadionie Wembley. Został wyreżyserowany przez Bryana Singera na podstawie scenariusza Anthony'ego McCartena i wyprodukowany przez Grahama Kinga i menadżera Queen Jimma Beacha. Film był przedsięwzięciem brytyjsko-amerykańskim, wyprodukowanym przez 20th Century Fox, Regency Enterprises, GK Films i Queen Films, a Fox był dystrybutorem. Bohemian Rhapsody otrzymał wiele wyróżnień, w tym cztery główne nagrody na 91. Rozdaniu Oscarów. Film zdobył także nagrodę dla najlepszego filmu podczas rozdania Złotych Globów, a także nominację do nagrody Producers Guild of America za najlepszy film kinowy i nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu brytyjskiego.

 

 

Saturday Night Fever

 

Film dramatyczny z 1977 roku w reżyserii Johna Badhama. W roli głównej występuje w nim John Travolta jako Tony'ego Manero, młody człowiek klasy robotniczej, który spędza weekendy tańcząc i pijąc w lokalnej dyskotece w Brooklynie, Karen Lynn Gorney jako Stephanie Mangano, jego partnerka i ostatnia powierniczka, i Donna Pescow jako Annette, była partnerka taneczna Tony'ego i niedoszła dziewczyna. Jego krąg przyjaciół i weekendowe tańce pomagają mu uporać się z trudnymi realiami jego życia. Historia oparta jest na artykule brytyjskiego pisarza z 1976 roku w nowojorskim magazynie „Tribal Rites of the New Saturday Night.” Ogromny sukces komercyjny filmu znacznie pomógł popularyzować muzykę disco na całym świecie. Ścieżka dźwiękowa Saturday Night Fever z piosenkami Bee Gees, jest jedną z najlepiej sprzedających się ścieżek dźwiękowych wszechczasów

 

 

Rocketman

 

Biograficzny film muzyczny z 2019 roku oparty na życiu muzyka Eltona Johna. Wyreżyserowany przez Dextera Fletchera i napisany przez Lee Halla. Film śledzi Johna w jego wczesnych latach jako cudowne dziecko w Royal Academy of Music dzięki jego muzycznej współpracy z Taupin. Film nosi tytuł po piosence z 1972 r. „Rocket Man”. Główne zdjęcia do filmu rozpoczęły się w sierpniu 2018 r., ukończono je w tym samym roku. Elton John pełnił funkcję producenta wykonawczego, podczas gdy jego mąż David Furnish wyprodukował film za pośrednictwem Rocket Pictures, obok Matthew Vaughna Marv Films.