Sean Paul
Miejsce urodzenia: Kingston, Jamajka
Data urodzenia: 09.01.1973
Gatunek: Pop, Rap, Dancehall, Rock, R&B
687
{{ like_int }}

Sean Paul znany także jako Sean-da-Paul (w swoich utworach określa siebie także jako Dutty Paul lub SPeezy) wywodzi się z rodziny o mieszanych korzeniach. Jego dziadek od strony ojca pochodził z Portugalii i był sefardyjskim Żydem, jego babka od strony ojca miała z kolei afro-karaibskie pochodzenie, natomiast jego matka ma korzenie angielsko-chińskie. Sam wykonawca deklaruje jednak, że jest Jamajczykiem – oboje jego rodzice wywodzą się z Jamajki, on sam mieszkał tam od najmłodszych lat. Wychowany został w religii...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Sean Paul znany także jako Sean-da-Paul (w swoich utworach określa siebie także jako Dutty Paul lub SPeezy) wywodzi się z rodziny o mieszanych korzeniach. Jego dziadek od strony ojca pochodził z Portugalii i był sefardyjskim Żydem, jego babka od strony ojca miała z kolei afro-karaibskie pochodzenie, natomiast jego matka ma korzenie angielsko-chińskie. Sam wykonawca deklaruje jednak, że jest Jamajczykiem – oboje jego rodzice wywodzą się z Jamajki, on sam mieszkał tam od najmłodszych lat. Wychowany został w religii katolickiej, lecz obecnie nie utożsamia się z żadnym wyznaniem. Szanuje przy tym swoje żydowskie korzenie, co ma poniekąd związek z popularną na Jamajce filozofią rasta opartą w znacznej mierze na dziejach Izraelitów, co sam artysta podkreśla swoimi alternatywnymi pseudonimami jak Zion Lion oraz King of Israel.

 

W młodości, muzyk uczęszczał do Wolmers High School, Bel Air High School oraz College of Arts, Science and Technology. Jako nastolatek należał do jamajskiej reprezentacji w piłce wodnej. Jego rodzice uprawiali zawodowo sport. Ojciec, Garth Henriques, jest biznesmenem, a matka, Frances malarką i konserwatorką zabytków. Jego młodszy brat Jason (pseudonim JigZagula lub JigZag') jest producentem i DJ-em.

 

W wieku 10 lat Paul rozpoczął naukę gry na fortepianie, którą następnie porzucił. Na scenie muzycznej pojawił się na scenie muzycznej w 1996 roku, a 1997 po raz pierwszy zdobył rozgłos na Jamajce jako współtwórca Ladies Man, który uplasował się w czołówce jamajskich list przebojów.

 

W 2000 Sean Paul wydał swój pierwszy studyjny album zatytułowany Stage One. Krążek ten nie zdobył jednak rozgłosu i dotarł do ledwie 109 miejsca na liście Billboard 200. Wydany dwa lata później drugi album - Dutty Rock - okazał się już większym sukcesem, głównie dzięki dwóm promującym go singlom: Gimme the Ligh oraz Get Busy (ten drugi dotarł na 1. miejsce notowania Billboard Hot 100). Sukces potwierdza ponad 6 milionów egzemplarzy tego albumu sprzedanego na całym świecie.

 

27 września 2005 wydany został jego trzeci studyjny album The Trinity, promowany przez cztery single: We Be Burnin’, Ever Blazin’, Never Gonna Be the Same oraz Temperature.

 

Czwarty studyjny album Seana Paula pt. A New Age został wydany w 2008 roku, a jego następca – Imperial Blaze – rok później.

 

Premiera jego szóstego studyjnego albumu Tomahawk Technique, odbyła się 27 stycznia 2012 roku.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Popcaan
{{ like_int }}
Popcaan
Fabo
{{ like_int }}
Fabo
J. Stalin
{{ like_int }}
J. Stalin
Notch
{{ like_int }}
Notch
Keak da Sneak
{{ like_int }}
Keak da Sneak