The Beach Boys
Rok powstania: 1961
Gatunek: Pop, Rock, Cover
732
{{ like_int }}

Z grupą wiąże się wiele stylów, przy użyciu których wielokrotnie starano opisać się jej fenomen, W wyniku tego ukuto takie terminy jak surf rock lub sunshine pop. W istocie już w samej nazwie grupy zawarta była deklaracja. Muzyka przez nią wykonywana była tak ciepła jak kalifornijskie plaże. Opierała się ona na przyjemnych wielogłosowych, harmoniach i miękkiej grze elektrycznych instrumentów. Muzycy emanowali radością i fizyczną tężyzną, wiele tekstów propagowało surfing, jazdę szybkimi samochodami i bezproblemowy, kalifornijski styl życia. Muzyce...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Z grupą wiąże się wiele stylów, przy użyciu których wielokrotnie starano opisać się jej fenomen, W wyniku tego ukuto takie terminy jak surf rock lub sunshine pop. W istocie już w samej nazwie grupy zawarta była deklaracja. Muzyka przez nią wykonywana była tak ciepła jak kalifornijskie plaże. Opierała się ona na przyjemnych wielogłosowych, harmoniach i miękkiej grze elektrycznych instrumentów. Muzycy emanowali radością i fizyczną tężyzną, wiele tekstów propagowało surfing, jazdę szybkimi samochodami i bezproblemowy, kalifornijski styl życia. Muzyce tej daleko było jednak do banalności, gdyż była ona bardzo złożona.

 

The Beach Boys cechowali się największym profesjonalizmem spośród amerykańskich grup połowy lat sześćdziesiątych. W istocie, obok The Byrds byli jedynymi, którzy dotrzymywali kroku brytyjskiej inwazji. Można się nawet dopatrzeć paraleli pomiędzy The Beach Boys i The Beatles, a analizując dorobek obu grup można nawet zauważyć, że "chłopaki z plaży", szli nieraz "łeb w łeb" z fab four.

 

Pet Sounds, wydana w 1966, była jedną z najważniejszych płyt koncepcyjnych obok Are You Experienced Jimiego Hendriksa i Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band The Beatles. Utwór God Only Knows z tego albumu został w 2004 sklasyfikowany na 25. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Po wydaniu Pet Sounds pojawiło się przełomowe w historii muzyki Good Vibrations. Brian Wilson rozpoczął wtedy prace nad SMiLE, które miało być jego opus magnum. Jednak około wiosny/lata roku 1967 (Capitol już zdążył wydrukować 500 tys. okładek dla SMiLE) okazało się, że Brian może nigdy nie ukończyć swojego dzieła, w wyniku czego przeszedł załamanie nerwowe. Jak sam przyznał w dokumencie Beautiful Dreamer były trzy powody, dla których SMiLE nie zostało ukończone: 1) Uważał utwór Fire (Mrs. O'leary's Cow) za straszny i złowrogi, 2) Mike Love sabotował projekt, 3) SMiLE według Wilsona było zbyt eksperymentalnym przedsięwzięciem. Uważał, że ludzie nie są gotowi na tę płytę. Powszechnie uznaje się, że po roku 1967 Beach Boys już nigdy nie powrócili do dawnej formy, a za ich ostatni ważny i kończący pewną erę album uznaje się Surf's Up.

 

Grupa powracała do życia jeszcze kilkakrotnie, pozostając już tylko reliktem swej epoki. Jedynym oryginalnym członkiem zespołu, który nadal występuje pod nazwą The Beach Boys, jest wokalista Mike Love, któremu towarzyszy Bruce Johnston. Uzupełnienie składu stanowi grupa stale zmieniających się, młodych muzyków.

 

Począwszy od 1988 roku Brian Wilson prowadzi udaną karierę solową. W tym samym roku The Beach Boys zostali wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame. W roku 2004 artysta w końcu ukończył i wydał album SMiLE, który okazał się dużym sukcesem.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym