Varius Manx
Miejsce powstania: Łódź
Rok powstania: 1989
Gatunek: Pop, Pop-Rock, Rock
2,4k
{{ like_int }}

Zespół został założony pod koniec roku 1989 z inicjatywy członków łódzkiej grupy muzycznej Skewer: Roberta Jansona oraz braci Pawła i Michała Marciniaków. W marcu 1990 roku, przy współpracy z muzykami: Piotrem Sobczakiem i Tomaszem Ziółkiewiczem powstała instrumentalna płyta, zatytułowana The Beginning, którą charakteryzują: muzyka ilustracyjna, jazz oraz ambient. Rok później, debiutancki album grupy został wydany przez wytwórnię Polskie Nagrania. W tym samym roku do zespołu dołączyli: Sławomir Romanowski – perkusista oraz śpiewający gitarzysta, Robert Amirian. W kolejnych miesiącach...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Zespół został założony pod koniec roku 1989 z inicjatywy członków łódzkiej grupy muzycznej Skewer: Roberta Jansona oraz braci Pawła i Michała Marciniaków. W marcu 1990 roku, przy współpracy z muzykami: Piotrem Sobczakiem i Tomaszem Ziółkiewiczem powstała instrumentalna płyta, zatytułowana The Beginning, którą charakteryzują: muzyka ilustracyjna, jazz oraz ambient. Rok później, debiutancki album grupy został wydany przez wytwórnię Polskie Nagrania. W tym samym roku do zespołu dołączyli: Sławomir Romanowski – perkusista oraz śpiewający gitarzysta, Robert Amirian. W kolejnych miesiącach grupa nagrywała materiał na drugi album, The New Shape, który ostatecznie ukazał się na rynku w kwietniu 1993 roku dzięki wytwórni fonograficznej SPV Poland. Płyta została wzbogacona o partie wokalne, nagrane głównie przez Roberta Jansona. Wokalnie na płycie udzielił się również Robert Amirian, a do chórków w utworze „Memphis” gościnnie zaproszono Edytę Bartosiewicz.

 

Pod koniec 1993 roku do składu zespołu dołączyła Anita Lipnicka, z którą muzycy nagrali materiał na trzecią płytę studyjną. Na początku 1994 roku grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Zic Zac, a w marcu do rozgłośni radiowych trafił utwór „Zanim zrozumiesz”. Odniósł on wielki sukces komercyjny, trafiając na szczyty wielu krajowych list przebojów. W kwietniu do sprzedaży trafiła kaseta, natomiast w czerwcu płyta kompaktowa, zatytułowana Emu. W sierpniu na trzydziestym pierwszym konkursie festiwalu w Sopocie za swój przebój „Zanim zrozumiesz” grupa otrzymała nagrodę Grand Prix oraz nagrodę dziennikarzy. Jesienią 1994 roku, album Emu promowany również przez utwory „Tokyo” i „Piosenka księżycowa”, otrzymał status płyty platynowej. Na początku 1995 roku, grupa wydała premierowy utwór, pt. „Mój przyjaciel”. Kilka miesięcy później, podczas gali rozdania nagród muzycznych Fryderyki 1994, utwór „Zanim zrozumiesz” otrzymał nagrodę w kategoriach: Piosenka roku i Najlepszy teledysk. 24 kwietnia 1995 roku światło dzienne ujrzał nowy album grupy, zatytułowany Elf. Materiał na płytę był nagrywany z nowym członkiem zespołu, saksofonistą Rafałem Kokotem, natomiast gościnnie w chórkach pojawiło się żeńskie trio wokalne, De Su. W ciągu kilku tygodni od dnia sprzedaży, album zdobył status płyty platynowej. Pierwszym singlem promującym wydawnictwo był utwór „Zabij mnie”. Album promowały również utwory: „Pocałuj noc”, „Wolne ptaki”, „Oszukam czas”, „Zamigotał świat” oraz „Wstyd”. W tym samym roku ukazała się również ścieżka dźwiękowa do filmu Młode wilki w reżyserii Jarosława Żamojdy, która składa się w większości z kompozycji Roberta Jansona i utworów z albumu Elf.

 

W 1995 roku Lipnicka zdecydowała się odejść z zespołu i rozpocząć karierę solową. Nową wokalistką Varius Manx została wówczas 18-letnia Katarzyna Stankiewicz, zwyciężczyni programu Szansa na sukces. Wiosną 1996 roku, grupa wydała pierwszy singiel z nową wokalistką, pt. „Orła cień”, który stał się wielkim przebojem. W międzyczasie, podczas rozdania nagród Fryderyki 1995, grupa otrzymała nagrody w kategoriach: Zespół roku, Album roku (Elf), natomiast Robert Janson otrzymał miano Kompozytora roku. 21 czerwca ukazał się piąty album studyjny formacji, zatytułowany Ego, który promowany był przez single „Orła cień”, „Ten sen”, oraz „Dom – gdzieś blisko mnie”. Płyta uzyskała wynik ponad 500 tys. sprzedanych egzemplarzy.

 

W 1997 roku Robert Janson przygotował oficjalną ścieżkę dźwiękową do filmu Nocne graffiti w reżyserii Macieja Dutkiewicza. 8 września tego samego roku ukazała się kolejna płyta zespołu Varius Manx, zatytułowana End, która osiągnęła wynik ponad 130 tys. sprzedanych kopii. Krążek promowany był przez single „Pilnujcie marzeń”, „Najmniejsze państwo świata” oraz „Kiedy mnie malujesz”.

 

W kolejnych latach członkowie zespołu pracowali nad swoimi solowymi projektami. W 1997 roku na rynku ukazała się debiutancka płyta solowa Roberta Jansona, zatytułowana Trzeci wymiar, a dwa lata później – album pt. Nowy świat. W tym samym roku premierę miała także pierwsza solowa płyta Katarzyny Stankiewicz pt. Kasia Stankiewicz oraz album zatytułowany Emphasis nagrany przez pozostałych muzyków zespołu pod szyldem Sigma.

 

W marcu 2000 roku, Varius Manx powrócił do grania jako zespół, wydając swoją pierwszą płytą kompilacyjną, zatytułowaną Najlepsze z dobrych, na której znalazły się najpopularniejsze piosenki w dorobku zespołu oraz cztery premierowe utwory. Wydawnictwo promowały single: „Teraz i tu” i „Wolni w niewoli”. Drugie nagranie jednocześnie promowało film fabularny pt. Pierwszy milion w reżyserii Waldemara Dzikiego. Kilka miesięcy później grupę opuściła Kasia Stankiewicz, a jej miejsce zajęła Monika Kuszyńska. Wraz z nową wokalistką, grupa rozpoczęła pracę nad kolejnym albumem, co w 2001 roku zaowocowało wydaniem siódmej płyty studyjnej formacji, zatytułowanej Eta. Album promowały single „Maj” i „Jestem Twoją Afryką”. W tymże roku Varius Manx został wyróżniony brylantową płytą za największą liczbę złotych i platynowych płyt.

 

W lipcu 2002 zespół zdobył pierwszą nagrodę na Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich organizowanym w Karlshamn za utwór „Moje Eldorado”, który zapowiadał ich kolejną płytę pt. Eno. Album promowały także single „Jest w nim” i „Znów być kochaną”.

 

W styczniu 2003 roku zespół wziął udział w krajowych eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Sonny”. Wcześniej muzycy wyruszyli w krótką trasę koncertową promującą ich konkursową propozycję. W tym samym roku Varius Manx w nagrał polskojęzyczny cover zagranicznego przeboju „7 Seconds” autorstwa Youssou N’Dour i Neneh Cherry, który znalazł się na składance płytowej radia RMF FM pt. RMF FM – Moja i Twoja Muzyka. Tekst do polskiej wersji utworu został napisany przez Andrzeja Ignatowskiego. Pod koniec roku, na składankę Polskiego Radia pt. „Święta, święta” grupa Varius Manx nagrała utwór „Ja z nim, Ty z nią”. 31 maja 2004 roku premierę miała kolejna studyjna płyta zespołu, zatytułowana Emi. Na albumie znalazły się m.in. single „Sonny”, „Pamiętaj mnie” i „Stay in My Heart” nagrana we współpracy z raperem Ernestem „Redem” Ivandą. W tym samym roku formacja zagrała recital w Opolu z okazji 15-lecia istnienia. W maju 2005 roku, grupa zaprezentowała premierowy utwór pt. „Bezimienna”, który znalazł się na koncercie premier podczas festiwalu w Opolu.

 

8 kwietnia 2006 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbył się koncert Varius Manx, podczas którego Monika Kuszyńska wykonała największe przeboje grupy w symfonicznych aranżacjach. Występ odbył się z udziałem orkiestry smyczkowej pod kierownictwem Marcina Wolniewskiego. Fragmenty koncertu zostały zarejestrowane i wydane na płycie, zatytułowanej Varius Manx Symfonicznie. Tyle siły mam. Album uzupełniają trzy, nowe studyjne nagrania: „Tyle siły mam”, „Bezimienna” i „Carry”. W tym samym roku grupa nagrała utwór pt. „Piłka w grze”, który znalazł się na składance Hit na Mundial 2006. 28 maja 2006 roku zespół uległ wypadkowi drogowemu pod Miliczem (woj. dolnośląskie). Samochód, który prowadził Robert Janson, wypadł na zakręcie z drogi i uderzył w drzewo. Poszkodowani odnieśli poważne obrażenia wewnętrzne i zewnętrzne. Ludzi z wraku wyciągnięto dopiero po rozcięciu karoserii. Najbardziej poszkodowana została wokalistka zespołu, Monika Kuszyńska, która z urazem kręgosłupa trafiła na oddział neurochirurgii szpitala wojskowego we Wrocławiu. Janson miał złamany prawy bark, złamane żebra i stłuczone płuco. Kolejny z poszkodowanych, Michał Marciniak miał złamany obojczyk. Z wypadku bez większych obrażeń wyszedł realizator dźwięku zespołu.

 

W lutym 2010, Kuszyńska oficjalnie zakończyła współpracę z Varius Manx, aby skupić się na karierze solowej. Jej miejsce zajęła wówczas Anna Józefina Lubieniecka, która po raz pierwszy wystąpiła z zespołem 27 lutego na gali urodzinowej radia RMF FM. W 2011 roku ukazała się nowa płyta grupy, zatytułowana Eli.

 

W czerwcu 2013 roku nową wokalistką zespołu została Edyta Kuczyńska występująca pod pseudonimem Edi Ann. Artystka zaśpiewała „Bardzo kochać chcemy” wykorzystany w ścieżce dźwiękowej filmu Wojna żeńsko-męska. W tym samym roku Varius Manx wziął udział w koncercie SuperPremiery podczas 50. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu z utworem „Mamy teraz siebie”. W 2014 roku, grupa wystąpiła w akcji Radia RMF FM „Ja Cię Kręcę” z okazji 25-lecia stacji, nagrywając razem z Kacprem Gołdą (zwycięzca wybrany przez zespół) nową wersję utworu „Africa”, grupy Toto. W kolejnych miesiącach zespół wydał takie single jak: „Wierzę w miłość”, „Cudowne dni” oraz „Spokój”.

 

W 2016 roku, grupa wraz z byłą wokalistką zespołu, Katarzyną Stankiewicz wyruszyła w ogólnopolską, jubileuszową trasę koncertową z okazji 25-lecia istnienia. Ich pierwszy występ miał miejsce 31 grudnia 2015 podczas koncertu sylwestrowego TVP2 we Wrocławiu, podczas którego zaprezentowali „Orła cień”, „Ruchome piaski” oraz „Set Fire to the Rain” z repertuaru Adele. Pierwszy oficjalny koncert rozpoczynający jubileuszową trasę koncertową odbył się 9 kwietnia we Wrocławiu. Kilka dni później premierę miał singiel „Ameryka”, w którym wokalnie udzieliła się Stankiewicz. W czerwcu tego samego roku zespół pojawił się na LIII Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie został ciepło powitany przez publiczność. Wystąpił w kilku koncertach, zaś ich najnowszy wówczas utwór „Ameryka” otrzymał nagrodę SuperPremiery. 21 lipca 2016 roku zarejestrowano koncert zespołu w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, zaś zapis występu wydano na albumie 25 Live, który swoją premierę miał 21 października tego samego roku. Album promowany jest kolejnym wspólnym singlem Varius Manx i Katarzyny Stankiewicz, pt. „Piątek”.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie
Lista albumów
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
{{ like_int }}
+ Zobacz więcej

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
The Vamps
{{ like_int }}
The Vamps
DNCE
{{ like_int }}
DNCE
Christina Aguilera
{{ like_int }}
Christina Aguilera
Bing Crosby
{{ like_int }}
Bing Crosby
Kreator
{{ like_int }}
Kreator