Archive
Miejsce powstania: Londyn, Wielka Brytania
Rok powstania: 1994
Gatunek: Pop, Rock
925
{{ like_int }}

Zespół Archive został założony przez Dariusa Keelera i Danny'ego Griffithsa w 1994 roku, po rozpadzie brytyjskiego breakbeatowego zespołu Genaside II. Wspólnie z piosenkarką Royą Arab oraz raperem Rosko Johnem, zespół nagrał w 1996 roku swój pierwszy album, „Londinium” (dzięki wytwórni Island Records). Album ten był mieszanką mrocznego trip-hopu(zbliżonego klimatem do dokonań Massive Attack), muzyki elektronicznej oraz breakbeatu i hardcore'u, z których to gatunków wywodził się zespół. W to wszystko wpleciono partie smyczkowe, przynoszące na myśl klasyczną, barokową muzykę. Album zebrał umiarkowane oceny krytyków, a zespół rozpadł się...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Zespół Archive został założony przez Dariusa Keelera i Danny'ego Griffithsa w 1994 roku, po rozpadzie brytyjskiego breakbeatowego zespołu Genaside II. Wspólnie z piosenkarką Royą Arab oraz raperem Rosko Johnem, zespół nagrał w 1996 roku swój pierwszy album, „Londinium” (dzięki wytwórni Island Records). Album ten był mieszanką mrocznego trip-hopu(zbliżonego klimatem do dokonań Massive Attack), muzyki elektronicznej oraz breakbeatu i hardcore'u, z których to gatunków wywodził się zespół. W to wszystko wpleciono partie smyczkowe, przynoszące na myśl klasyczną, barokową muzykę. Album zebrał umiarkowane oceny krytyków, a zespół rozpadł się jeszcze w tym samym roku.

W 1997 roku Keeler i Griffiths reaktywowali Archive wraz z nową wokalistką, Suzanne Wooder. Zaowocowało to wydanym w 1999 roku drugim albumem studyjnym, zatytułowanym „Take My Head”. Album ten był mieszanką popu i symfonicznego trip-hopu. Był tez dużo bardziej melodyjny od swego poprzednika. W związku z wieloma problemami, z jakimi borykali się muzycy podczas nagrywania tego albumu (różnice w gustach muzycznych, niełatwa współpraca z producentami), określili ten album jako najmniej lubiany spośród swego dorobku.

W latach 2000-2001 Darius i Dan rozpoczęli nagrywanie wersji demo nowych utworów z zamiarem powrotu do studia. Po określeniu nowego stylu muzycznego, jakim mieli zamiar się kierować, zamieścili w magazynie Mojo ogłoszenie, iż poszukują nowego wokalisty. Craig Walker odpowiedział na ogłoszenie i niebawem rozpoczął współpracę z zespołem. W latach 2002-2005 zespół wydał trzy albumy studyjne z Walkerem. Stały się one powodem znacznego wzrostu popularności Archive oraz zyskały przychylne oceny krytyków. Szczególnym uznaniem ceniły się we Francji i Polsce, gdzie zespół miał już wcześniej szerokie grono fanów. „You All Look the Same to Me” (2002), „Noise” (2004) oraz ścieżka dźwiękowa do francuskiego filmu „Michel Vaillant” (2003) stały się punktem zwrotnym w karierze zespołu, który powoli zaczął odwracać się od swoich elektronicznych i trip-hopowych korzeni na rzecz muzyki eksperymentalnej,psychodelicznej i progresywnej.

Archive rozpoczęło swą trasę koncertową po Europie, promującą album „Noise”, w listopadzie 2004 roku, jednakże bez Walkera, który, z powodów osobistych, odszedł z zespołu. Jego miejsce zajął wokalista Dave Pen (członek zespołu BirdPen). Jeszcze podczas tej samej trasy, podczas koncertu w Wiedniu, Keeler i Griffiths spotkali Pollarda Berriera (członka zespołu Bauchklang). Berrier przekazał zespołowi płytę demo z własnymi nagraniami, które to zyskały uznanie i po niedługim czasie Archive wzbogaciło się o nowego wokalistę.

Zespół wszedł w nową fazę. W maju 2006 roku światło dzienne ujrzał nowy album, zatytułowany „Lights”, który był dziełem współpracy wszystkich członków. Dan, Darius i Pollard współtworzyli siedem utworów, Dave Pen trzy. Do zespołu dołączyła nowa wokalistka, Maria Q, która zaśpiewała trzy piosenki oraz brała udział w nagraniu partii chóralnych. Od tego momentu Archive przestało być zespołem jednego wokalisty, a stało się kolektywem wielu artystów, którzy w równym stopniu przyczyniali się do jego rozwoju i przekazywali swój wkład w charakter jego brzmienia, jaki znamy do dziś. „Lights” został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków i fanów w szczególności we Francji, Szwajcarii, Grecji i Polsce. Bilety na większość koncertów podczas trasy promującej album zostały wyprzedane. Równie dużym zainteresowaniem zespół cieszył się podczas licznych festiwali muzycznych w całej Europie.

W styczniu 2007 roku Archive wystąpiło przed paryską publicznością w hali koncertowej Le Zénith de Paris. Zapis z tego koncertu znalazł się na albumie „Live at the Zenith” oraz na płycie DVD o tym samym tytule.

W maju 2009 roku zespół powrócił, wydając swój kolejny, najgoręcej przyjęty album, „Controlling Crowds - Parts I-III”. Krążek dotarł do pierwszego miejsca na liście przebojów we Francji i Grecji, do drugiego miejsca w Szwajcarii i piątego w Luxemburgu. Singiel „Bullets” był najlepiej przyjętym w historii zespołu i znalazł się na listach przebojów między innymi w Grecji, Polsce, Szwajcarii, Francji i w Niemczech. Został on także wykorzystany w teaserze polskiej gry komputerowej „Cyberpunk 2077”. Największym zaskoczeniem był powrót rapera Rosko Johna, którego wokal dodał niesamowitą głębię siódmemu albumowi studyjnemu Archive.

We wrześniu 2009 roku zespół wydał czwartą część albumu „Controlling Crowds”, z którego pochodził singiel „The Empty Bottle”.

W tym samym roku Archive wyruszył w trasę koncertową, promującą „Controlling Crowds”, podczas której zdecydowana większość koncertów została wyprzedana. 25 września 2010 roku zespół wystąpił w Atenach, a zapis tego występu znalazł się na DVD „Live In Athens”, wydanym w kwietniu 2011 roku.

W 2010 roku Darius Keeler i Danny Griffiths zajęli się produkcją trzech piosenek dla francuskiej piosenkarki Mylene Farmer. Piosenkami tymi były „Leila”, „Light me up” oraz „Diabolique mon ange”, które weszły w skład ósmego studyjnego albumu artystki, zatytułowanego „Bleu Noir”, wydanego 6 grudnia 2010 roku.

W maju 2012 roku zespół potwierdził na swojej stronie internetowej, że album, zatytułowany „With Us Until You're Dead” zostanie wydany 27 sierpnia przez ich własną wytwórnię – Dangervisit Records. Towarzyszyło to wystartowaniu w europejskiej trasie koncertowej, która była zaplanowana na październik. Utrwalając orkiestrowe, elektroniczne, pełne uczucia, progresywne i emocjonalne elementy, Keeler opisał nowy materiał jako bardziej osobisty - bazujący na zasadzie miłosnych piosenek. Fani usłyszeli nowy utwór – „Violently”. Został wydany jako część EP-ki „Wiped Out / Violently” w dniu 2 lipca. Był on jednocześnie przedstawieniem nowej wokalistki – Holly Martin.

W listopadzie 2013 roku Archive przekazało aktualne informacje o ich obecnym, najbardziej ambitnym projekcie – czterdziestominutowym, krótkometrażowym filmie zatytułowanym „Axiom” oraz towarzyszącym mu albumie, który zostanie wydany na płytach CD, DVD oraz winylowych. Produkcja trafiła do europejskich kin w maju 2014 roku.

20 października 2014 roku zespół ogłosił premierę nowego albumu zatytułowanego „Restriction”, który został wydany 12 stycznia 2015 roku. Single „Feel It”, „Kid Corner” oraz „Black & Blue” są dostępne do odsłuchania na kanale VEVO zespołu. Do współpracy nad albumem Archive zaprosiło dawnego współpracownika, Jerome'a Devoise. „Stworzyliśmy album, który składa się z dwunastu indywidualnych kompozycji. Wszystkie razem tworzą jedną całość, jednocześnie muzycznie są bardzo zróżnicowane i wyjątkowe” - mówił Darius Keeler.


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Brian Wilson
{{ like_int }}
Brian Wilson
Lulu Santos
{{ like_int }}
Lulu Santos
James Blunt
{{ like_int }}
James Blunt
The xx
{{ like_int }}
The xx
Red
{{ like_int }}
Red