Hey
Miejsce powstania: Szczecin, Polska
Rok powstania: 1992
Gatunek: Pop, Rock, Polski Rock, Alternative Rock, Electronic, Electronic Rock, Rap
3,9k
{{ like_int }}

Zespół Hey powstał w 1992 w Szczecinie z inicjatywy gitarzysty Piotra Banacha. W pierwszym składzie znaleźli się ponadto: Katarzyna Nosowska, Marcin Żabiełowicz, Robert Ligiewicz oraz Marcin Macuk. Ten ostatni szybko jednak został zastąpiony przez Jacka Chrzanowskiego.

 

Grupa największą popularnością cieszyła się w latach 1993–1995. W ich ówczesnej twórczości można doszukiwać się wpływów i brzmień zespołów spod znaku grunge. Ich debiutancka płyta Fire rozeszła się w ponad 200-tysięcznym nakładzie. Z tego albumu pochodzą takie przeboje jak...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Zespół Hey powstał w 1992 w Szczecinie z inicjatywy gitarzysty Piotra Banacha. W pierwszym składzie znaleźli się ponadto: Katarzyna Nosowska, Marcin Żabiełowicz, Robert Ligiewicz oraz Marcin Macuk. Ten ostatni szybko jednak został zastąpiony przez Jacka Chrzanowskiego.

 

Grupa największą popularnością cieszyła się w latach 1993–1995. W ich ówczesnej twórczości można doszukiwać się wpływów i brzmień zespołów spod znaku grunge. Ich debiutancka płyta Fire rozeszła się w ponad 200-tysięcznym nakładzie. Z tego albumu pochodzą takie przeboje jak "Zazdrość", "Teksański", "Dreams" czy "Moja i twoja nadzieja". Ostatni z tych utworów był hymnem pomocy powodzianom w 1997.

 

Kolejnym albumem – Ho!, zespół ugruntował swoją pozycję na rynku muzycznym. Tym samym stał się niekwestionowaną ikoną polskiego rocka. Kolejne sukcesy Hey zaowocowały zorganizowaniem przez stację muzyczną MTV koncertu w katowickim Spodku. Podczas tego występu zarejestrowano materiał na następny album grupy – Live!

 

Po krótkiej przerwie, Hey wydał minialbum Heledore, który promowany był przez utwór "Heledore babe".

 

Kolejny album - ? promowany był singlami "Anioł", "List" i "Prawda", które stały się przebojami.

 

Po zakończeniu współpracy z menadżer Katarzyną Kanclerz, zespół Hey stał się mniej atrakcyjny dla wytwórni muzycznej, w której do tej pory nagrywał. Spowodowało to, że promocja następnego krążka - Karma ("Że"), była znikoma, a utwory zespołu nie były już tak chętnie prezentowane przez stacje radiowe. Płyta jednak uzyskała status złotej. Po jej nagraniu z grupy odszedł Piotr Banach. Album został dobrze przyjęty przez fanów, ze względu na powrót do cięższego grania.

 

Po zawirowaniach związanych ze znalezieniem nowej wytwórni muzycznej do formacji dołączył Paweł Krawczyk (ex-Houk), który wcześniej współpracował przy solowym projekcie Kasi Nosowskiej puk.puk.

 

Wydanie płyty Sic! stało się momentem zwrotnym w karierze zespołu. Hey zaskoczył wszystkich zmianą stylistyki muzycznej na bardziej subtelną i użyciem większej ilości instrumentów szczególnie klawiszowych. Nowe kompozycje spodobały się zarówno krytykom, jak i fanom.

 

10-lecie istnienia zespołu uświetniło wydanie drugiego w karierze zespołu albumu live o tytule Koncertowy.

 

Na kolejnym studyjnym krążku Music Music, zespół Hey po raz kolejny zmienił stylistykę. Tym razem utwory były utrzymane raczej w klimacie solowych projektów Nosowskiej, niż samego zespołu. Piosenki "Muka" i „mru-mru” z ostrym gitarowym riffem stały się przebojami. Ciekawostką jest to, że tytuły wszystkich utworów na albumie zaczynają się na literę "M".

 

Echosystem – kolejny krążek w dorobku zespołu– podbił listy przebojów utworem "Mimo wszystko". Płyta uzyskała status platynowej.

 

Zespół Hey stał się drugim wykonawcą w Polsce (po Kayah), który nagrał dla telewizji muzycznej MTV koncert Unplugged. Występ został wydany zarówno na CD, jak i na DVD. Płyta stała się ogromnym sukcesem. Aranżacje Marcina Macuka zmieniły znane do tej pory utwory, wykorzystując stylistykę bluesową, country i folk. Płyta sprzedała się w nakładzie ponad 100 tysięcy zestawów, a promowały ją piosenki "[sic!]" oraz "Angelene" – cover PJ Harvey z gościnnym udziałem Agnieszki Chylińskiej.

 

Kolejna płyta grupy – Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy! ukazała się 23 października 2009 roku. Za jej realizację i produkcję odpowiada Marcin Bors, który wcześniej współpracował z Katarzyną Nosowską przy realizacji jej solowych albumów – UniSexBlues oraz Osiecka. Jest to, jak dotąd, najlżejszy i najbardziej alternatywny album zespołu, który mocno nawiązuje do solowych projektów Nosowskiej. Album osiągnął status podwójnie platynowej płyty i nakład ponad 60 tysięcy zestawów.

 

W 2010 roku ukazał się dwupłytowy album RE-MURPED! zawierający 18 remiksów z płyty Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy! wykonanych m.in. przez Andrzeja Smolika oraz grupy Loco Star, Plastic i Mosqitoo. W tym samym roku na rynek trafiły zremasterowane reedycje nieobecnych od wielu lat w sprzedaży wszystkich płyt zespołu, wydanych przez koncern Universal.

 

Dziesiąty studyjny album zespołu noszący tytuł Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan ukazał się 6 listopada 2012 roku. W jego tworzeniu wziął udział nowy członek zespołu Marcin Zabrocki- kompozytor i multiinstrumentalista – znany m.in. ze współpracy z grupami: Biff, Pogodno, Mordy. Dodatkowo krążek wzbogacony został o gościnny udział Gaby Kulki, która wspólnie z Katarzyną Nosowską wykonała utwór zatytułowany "Z przyczyn technicznych", którego tekst napisała sama Kulka.

 

Na 22 kwietnia zapowiedziano premierę nowej studyjnej płyty zespołu. Jej ukazanie się poprzedza trasa koncertowa przedBłysk, w trakcie której zespół prezentuje fanom nowy materiał.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Sabaton
{{ like_int }}
Sabaton
Jacek Kaczmarski
{{ like_int }}
Jacek Kaczmarski
Ben E. King
{{ like_int }}
Ben E. King
We Were Promised Jetpacks
{{ like_int }}
We Were Promised Jetpacks
Émilie Simon
{{ like_int }}
Émilie Simon