Kanye West
Miejsce urodzenia: Chicago, Illinois
Data urodzenia: 8 czerwca 1977
Gatunek: Rap, Pop, Gospel, Soul, R&B, Trap, Experimental, Remix, Christian, Hip Hop, Freestyle, Poetry, Electro-Pop, Conscious Hip-Hop, Drill, Christmas, Alternative Rock, West Coast, East Coast, Rock, Electronic, Dubstep, Jazz
2,5k
{{ like_int }}

Amerykański raper, wokalista i producent muzyczny. Rozpoznawalność w przemyśle zyskał dzięki dokonaniom producenckim w wytwórni Roc-A-Fella Records. Rozgłos zaś przyniósł mu w szczególności wkład w album „The Blueprint” Jaya-Z. Początkowo jego styl produkcji utworów polegał na zapożyczaniu sampli wokalnych z piosenek soulowych, a następnie łączeniu ich z jego własnymi kompozycjami instrumentalnymi. W kolejnych latach West poszerzał swoją paletę muzyczną, czerpiąc inspirację z R&B lat 70., barokowego popu, trip hopu, rocka stadionowego, folku, synth popu, a także muzyki alternatywnej, elektronicznej i...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Amerykański raper, wokalista i producent muzyczny. Rozpoznawalność w przemyśle zyskał dzięki dokonaniom producenckim w wytwórni Roc-A-Fella Records. Rozgłos zaś przyniósł mu w szczególności wkład w album „The Blueprint” Jaya-Z. Początkowo jego styl produkcji utworów polegał na zapożyczaniu sampli wokalnych z piosenek soulowych, a następnie łączeniu ich z jego własnymi kompozycjami instrumentalnymi. W kolejnych latach West poszerzał swoją paletę muzyczną, czerpiąc inspirację z R&B lat 70., barokowego popu, trip hopu, rocka stadionowego, folku, synth popu, a także muzyki alternatywnej, elektronicznej i klasycznej.

Debiutancki album Westa, „The College Dropout”, miał premierę w 2004 roku. Rok później ukazała się jego druga płyta – „Late Registration”. Kolejne wydawnictwa studyjne objęły: „Graduation”, „808s & Heartbreak”oraz „My Beautiful Dark Twisted Fantasy”. W sierpniu 2011 roku miała miejsce premiera „Watch the Throne”, pierwszego albumu kolaboracyjnego w twórczości Kanye, nagranego w duecie z Jayem Z. Przez te lata próbował wyróżniać się na rynku. Apogeum osiągnął przy płycie „The Life of Pablo”. Ten album bardzo odbiega nie tylko producencko czy nagraniowo od utartych schematów w przemyśle. Jego promocja również była interesująca – można go było posłuchać tylko w serwisie streamingowym Tidal.

Wszystkie albumy Westa spotkały się z pozytywnymi ocenami krytyków; każdy z nich uzyskał ponadto status co najmniej platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Raper jest również zdobywcą osiemnastu nagród Grammy. Z wyjątkiem „The College Dropout”, pięć kolejnych albumów Kanye zadebiutowało na szczycie listy Billboard 200. West uznany został za trzeciego artystę dekady 2000–2009 pod względem cyfrowej sprzedaży singli, jako że pięć jego piosenek znalazło co najmniej 3 miliony nabywców w internecie. W sumie cyfrowa sprzedaż utworów Westa w Stanach Zjednoczonych wynosi ponad 25 milionów kopii, co plasuje go na drugim miejscu listy artystów z największą liczbą zakupionych cyfrowo piosenek. West prowadzi własną wytwórnię płytową GOOD Music, z którą kontrakty posiadają tacy artyści, jak m.in.: John Legend,Common oraz Kid Cudi. Symbolem i znakiem rozpoznawczym Westa jest tzw. „Dropout Bear” – miś pluszowy, którego wizerunek zdobił okładki trzech albumów i kilku singli rapera; sam miś pojawiał się także w jego wideoklipach.


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym