Kesha
Miejsce urodzenia: Los Angeles
Data urodzenia: 1 marca 1987
Gatunek: Pop, Rap, Electro-Pop, Pop-Rock, New Wave, Alternative Pop, Dance-Pop, Alternative Dance, Remix, Glam Rock, Folk, Alternative Rock, Soundtrack, Blues Rock, Cover, Dream-Pop, Pop-Punk, Ballad, Blues, Electronic, Musicals, Synth Rock, Soul, Rock, Country, Trip-Hop, Electronic Rock, Classical Crossover, Dance, Funk, Soul Pop, Acoustic, Parody, Indie Rock
1,1k
{{ like_int }}

 

Artystka znana również pod pseudonimem Ke$ha, tak naprawdę ma na imię Kesha Rose Sebert. Jej matką jest Pebe Sebert, była punkrockowa wokalistka i autorka piosenek, która zabłysnęła pod koniec lat ‘70 współtworząc utwór Old Flames Can’t Hold A Candle To You. Nim jednak Kesha się urodziła, sława Pebe przeminęła, a rodzina, która mieszkała wówczas w Los Angeles, miała poważne problemy finansowe.

 

W 1991 roku Pebe wróciła do Nashville i podpisała nową umowę płytową. Wtedy Kesha...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

 

Artystka znana również pod pseudonimem Ke$ha, tak naprawdę ma na imię Kesha Rose Sebert. Jej matką jest Pebe Sebert, była punkrockowa wokalistka i autorka piosenek, która zabłysnęła pod koniec lat ‘70 współtworząc utwór Old Flames Can’t Hold A Candle To You. Nim jednak Kesha się urodziła, sława Pebe przeminęła, a rodzina, która mieszkała wówczas w Los Angeles, miała poważne problemy finansowe.

 

W 1991 roku Pebe wróciła do Nashville i podpisała nową umowę płytową. Wtedy Kesha po raz pierwszy zobaczyła studio nagraniowe. Uczęszczała do szkoły muzycznej, uczyła się komponować i pokochała muzyków country – Johnny’ego Casha, Dolly Parton czy Patsy Cline, a Nashville Skyline Boba Dylana była jedną z jej ulubionych płyt. Od czasu do czasu Pebe pozwalała Keshy śpiewać w utworach, nad którymi pracowała. Dziewczyna motywowana przez matkę zaczęła ćwiczyć swój głos, śpiewając w każdej wolnej chwili.

Gdy Kesha skończyła siedemnaście lat, rzuciła szkołę, wróciła do Los Angeles i zajęła się muzyką. Wtedy poznała producenta Dr. Luke’a, który szukał wokalistki z wyróżniającym się wokalem i własnym stylem. W tym okresie artystka wspomogła swoim śpiewem Paris Hilton w piosence Nothing in This World. W 2006 roku pochłonięty pracą nad innymi projektami producent zrezygnował ze współpracy z dziewczyną, dlatego próbowała nawiązać kontakt z takimi sławami jak David Sonenberg czy Prince. Ostatecznie żaden z nich nie pomógł Keshy, która musiała zarabiać jako kelnerka. W 2008 roku pojawiła się w teledysku I Kissed a Girl Katy Perry oraz ponownie spotkała się z Dr. Lukiem. Razem pracowali nad albumem Circus Britney Spears, na którym po raz kolejny wspomagała sławną gwiazdę swoim wokalem.

 

W 2008 roku Dr. Luke produkował drugą płytę Flo Ridy. Wówczas raper zaproponował, by wokalistka zaśpiewała partię w jednym z jego utworów, co uczyniła to pod pseudonimem Kesha. W lutym numer Right Round dotarł na szczyt notowania Billboardu, sprzedając się w nakładzie 636 tysięcy sztuk w pierwszym tygodniu od premiery, bijąc dotychczasowe rekordy sprzedaży singli w formacie cyfrowym. Głos Keshy można usłyszeć w jeszcze jednej piosence z płyty R.O.O.T.S. Flo Ridy, Touch Me.

 

W lutym 2009 roku, Kesha z pomocą Dr. Luke’a, podpisała kontrakt z wytwórnią płytową RCA Records. Przy pracy nad debiutanckim albumem pomagali jej również Max Martin, Benny Blanco i Ammo. Na pierwszy singel z debiutanckiego albumu wybrano utwór Tik Tok. Piosenkę wydano 7 sierpnia 2009 roku w formacie digital download. Utwór początkowo był niezauważalny i długo zajęło mu dotarcie na szczyt muzycznych list przebojów. Popularność uzyskał dopiero na przełomie lat 2009/2010 zdobywając pierwsze pozycje w 11 krajach.

 

Wkrótce po sukcesie piosenki, 1 stycznia 2010 roku, Kesha wydała album Animal. Krążek niestety otrzymał mieszane recenzje od krytyków, a Metacritic przyznał mu przeciętny wynik 54%. Kolejne single – Blah Blah Blah, Your Love Is My Drug i Take It Off nie powtórzyły sukcesu debiutanckiego utworu, ale umocniły pozycję Keshy na światowym rynku muzyki. Do września 2010 roku Kesha sprzedała ponad 2 miliony płyt oraz wypromowała trzy kolejne single. W listopadzie 2010 roku pojawiła się reedycja debiutanckiej płyty Animal – Cannibal, a na single promujące EP wybrano utwory We R Who We R i Blow.

 

W 2012 roku ukazał się pierwszy singel z kolejnego albumu wokalistki, Die Young. Utwór podbił listy przebojów, dostając się na drugą pozycję w Stanach Zjednoczonych. Album Warrior ukazał się 30 listopada tego samego roku.

 

2014 był rokiem burzliwym dla piosenkarki. 3 stycznia 2014 roku Kesha udała się do kliniki Timberline Knolls niedaleko Chicago. Powodem tego były zaburzenia odżywiania. Artystka opuściła klinikę 6 marca. Niedługo po wyjściu, Kesha poinformowała o rozpoczęciu pracy nad nowym albumem, który będzie brzmiał inaczej niż jej dotychczasowe nagrania. W tym samym roku piosenkarka weszła w spór sądowym z wytwórnią Sony Music i producentem Dr. Lukiem, którego oskarża o napaść na tle seksualnym, molestowanie i przemoc psychiczną.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Icona Pop
{{ like_int }}
Icona Pop
Yelle
{{ like_int }}
Yelle
Corneille
{{ like_int }}
Corneille
Far East Movement
{{ like_int }}
Far East Movement
Pitbull
{{ like_int }}
Pitbull