Marilyn Manson
Miejsce powstania: Fort Lauderdale, Floryda, USA
Rok powstania: 1989
Gatunek: Rock, Pop, Alternative Rock, Industrial, Country
2,3k
{{ like_int }}

Marylin Manson to nie tylko zespół. To przede wszystkim lider, który użyczył swojego pseudonimu. Manson to człowiek zagadka. Nikt o nim tak naprawdę nic nie wie. Być może dlatego tu trzeba upatrywać jego niebotycznego sukcesu. Poza wyglądem, jego legendę budowały plotki - o wycinaniu żeber, piciu ludzkiej krwi, orgiach, czarnych mszach i także tej, że to on grał tego młodego Żyda w "Cudownych Latach". Większość z tych rzeczy, o ile nie wszystkie, to bujda na resorach. Ale tak właśnie rodzą...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Marylin Manson to nie tylko zespół. To przede wszystkim lider, który użyczył swojego pseudonimu. Manson to człowiek zagadka. Nikt o nim tak naprawdę nic nie wie. Być może dlatego tu trzeba upatrywać jego niebotycznego sukcesu. Poza wyglądem, jego legendę budowały plotki - o wycinaniu żeber, piciu ludzkiej krwi, orgiach, czarnych mszach i także tej, że to on grał tego młodego Żyda w "Cudownych Latach". Większość z tych rzeczy, o ile nie wszystkie, to bujda na resorach. Ale tak właśnie rodzą się legendy. Ludzie lubią baśnie. Nie tylko te pudrowo-różowe. Także te mroczne. I ta baśń o Mansonie od lat rozpala wyobraźnię ludzi całego świata.

Amerykański zespół rockowy założony w 1989 przez Briana Warnera (znany jako Marylin Manson) i Scotta Putesky’ego w Fort Lauderdale, w stanie Floryda. Znany z kontrowersyjnego wyglądu i tekstów oraz propagowania nonkonformizmu . Każdy dotychczasowy album zespołu, miał mieć różne i indywidualne brzmienie przez co trudno jednoznacznie go sklasyfikować, zaś zespół i jego lider starali się wymyślić unikatowy i wyrafinowany wizerunek dla każdej kolejnej ery. Grupa muzyczna została utworzona w 1989 jako Marilyn Manson & the Spooky Kids. Wyjątkowe wystąpienia spowodowały utworzenie się lokalnego kultu, który później rozrósł się na skalę światową. Program zespołu prawie zawsze zmienia się pomiędzy wydaniami kolejnych albumów.

Reputacja Marilyna Mansona rosła wraz z zespołem, który uważany jest za jeden z najbardziej znanych i kontrowersyjnych wśród współczesnych formacji, co w dużej mierze zawdzięcza właśnie Brianowi Warnerowi i jego częstym utarczkom z religią i postaciami politycznymi. Pseudonim każdego członka grupy został utworzony z połączenia pierwszego imienia znanej aktorki uważanej za symbol seksu i nazwiska słynnego seryjnego mordercy. Robiąc to, chciano przedstawić dziwną dychotomię społeczeństwa (zwłaszcza amerykańskiego).

W ostatnich latach, nowi członkowie zespołu odeszli od tej zasady i pozostali przy własnych imionach. Grupa nosi dziwaczne stroje i makijaż, oraz świadomie przedstawia szokujące zachowanie zarówno na scenie jak i poza nią. Teksty Marilyn Manson często spotykają się z krytyką ich antyreligijnych upodobań i postawy wobec seksu, przemocy i narkotyków. Muzyka i wystąpienia zespołu często nazywane są obraźliwymi i nieprzyzwoitymi. Kilka razy zespół spotkał się nawet z protestami i petycjami pod swoim adresem, aby zaprzestali występów.

Te kontrowersje zamiast obniżyć, przyczyniły się do wzrostu popularności grupy. Wielu zagorzałych fanów uczyniło z Marilyn Manson czołowy zespół: trzy płyty uzyskały status platynowej, a trzy inne złotej. Cztery płyty debiutowały w najlepszej dziesiątce, w tym dwie jako numer jeden. W czerwcu 2003, Jon Wiederhorn z MTV.com określił Marilyna Mansona jako „jedynego dziś, prawdziwego artystę”. VH1 sklasyfikowało Marilyn Manson jako 78. najlepszą kapelę rockową na swojej liście 100 Najlepszych Artystów Hard Rocka.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Foo Fighters
{{ like_int }}
Foo Fighters
Fiona Apple
{{ like_int }}
Fiona Apple
Nirvana
{{ like_int }}
Nirvana
Blur
{{ like_int }}
Blur
Frightened Rabbit
{{ like_int }}
Frightened Rabbit