Nirvana
Miejsce urodzenia: Aberdeen, Waszyngton
Data urodzenia: 1987
Data śmierci: 1994
Gatunek: Rock, Pop, Alternative Rock, Rap, Grunge, Blues
9,7k
{{ like_int }}

Kiedy Kurt Cobain popełnił samobójstwo, ranga zespołu urosła do miana legendy. Już wcześniej Nirvana cieszyła się dużą popularnością, ale to, co się stało po brutalnym odebraniu sobie życia przez lidera, przeszło najśmielsze oczekiwania Wiadomo, formacja momentalnie przestała istnieć, ale jej kult pozostał. Początek lat 90. był dla grunge'u tym, czym lata 70. dla punka. Początek obu tych dekad był prawdziwym piekłem dla młodych ludzi - brak perspektyw, pracy, fatalna polityka. Idealne warunki do buntu. I Nirvana ten bunt reprezentowała. Jej...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Kiedy Kurt Cobain popełnił samobójstwo, ranga zespołu urosła do miana legendy. Już wcześniej Nirvana cieszyła się dużą popularnością, ale to, co się stało po brutalnym odebraniu sobie życia przez lidera, przeszło najśmielsze oczekiwania Wiadomo, formacja momentalnie przestała istnieć, ale jej kult pozostał. Początek lat 90. był dla grunge'u tym, czym lata 70. dla punka. Początek obu tych dekad był prawdziwym piekłem dla młodych ludzi - brak perspektyw, pracy, fatalna polityka. Idealne warunki do buntu. I Nirvana ten bunt reprezentowała. Jej grunge był hymnem uciśnionych młodych z przełomu dekad. Żaden inny zespół tego nurtu nie był tak emocjonalny.

Formację założyli Kurt Cobain i Krist Novoselic. W ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniali kilku perkusistów, ale najdłużej grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990 roku.

Nirvana zdobyła ogólnoświatową sławę po wydaniu albumu Nevermind oraz pierwszego singla promującego płytę, "Smells Like Teen Spirit" (1991). Dzięki temu, obok Soundgarden czy Pearl Jam też stali się jednymi z prekursorów grunge'u. Dzięki ich działalności ten gatunek stał się najczęściej nadawanym przez stacje radiowe na początku lat 90.

Wokalista zespołu, Kurt Cobain, zyskał miano "przedstawiciela nowego pokolenia", zaś Nirvana stała się jednym z niewielu zespołów kojarzonych z Generacją X. Wobec medialnego zamieszania Cobain skupił się w pełni na muzyce zespołu, gdyż uważał, iż wizja artystyczna oraz przekaz zespołu zostały źle zinterpretowane przez odbiorców.

Zespół został rozwiązany po śmierci Cobaina w 1994, ale popularność Nirvany po tym wydarzeniu jeszcze bardziej wzrosła. W 2002 wydano nieukończone przez zespół demo "You Know You're Right", które okazało się międzynarodowym hitem i uplasowało się na szczytach list przebojów. Do marca 2009 zespół sprzedał ponad 25 milionów albumów w Stanach Zjednoczonych oraz ponad 50 milionów na całym świecie.

Na pewno Nirvana to zespół, który w wielkim stopniu wpłynął na współczesną muzykę rockową. Na stałe zapisał się w annałach rocka, jednak nie wiadomo jak by to wszystko się potoczyło, gdyby nie – rzekoma – samobójcza śmierć Cobaina. To zdarzenie nadało mu nieco status męczennika, a sam zespół wtedy został uznany za kultowy.


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Foo Fighters
{{ like_int }}
Foo Fighters
Fiona Apple
{{ like_int }}
Fiona Apple
Blur
{{ like_int }}
Blur
Frightened Rabbit
{{ like_int }}
Frightened Rabbit
Wolf Alice
{{ like_int }}
Wolf Alice