Foo Fighters
Miejsce urodzenia: Seattle, Stany Zjednoczone
Data urodzenia: 1995
Gatunek: Rock, Pop, Hard Rock, Alternative Rock, Cover, Disco, Ballad, Grunge, Indie Rock, Pop-Rock, House, Alternative Metal, American Rock, Electronic
3,4k
{{ like_int }}

W 1993 Nirvana nagrała ostatnią płytę zawierającą premierowy materiał - „In Utero”. Kłopoty z narkotykami wokalisty grupy i w następstwie jego śmierć, skłoniły Grohla do założenia własnego zespołu. Tak wspomina te czasy Dave: Założyłem Foo Fighters, bo nie chciałem się wycofać. Śmierć Kurta była takim szokiem, że na chwilę usunąłem się z muzyki. Nie mogłem wyobrazić sobie grania na bębnach w innym zespole, bo zawsze bym myślał o Kriscie i Kurcie. Nie chciałem spędzić całego życia na patrzeniu...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

W 1993 Nirvana nagrała ostatnią płytę zawierającą premierowy materiał - „In Utero”. Kłopoty z narkotykami wokalisty grupy i w następstwie jego śmierć, skłoniły Grohla do założenia własnego zespołu. Tak wspomina te czasy Dave: Założyłem Foo Fighters, bo nie chciałem się wycofać. Śmierć Kurta była takim szokiem, że na chwilę usunąłem się z muzyki. Nie mogłem wyobrazić sobie grania na bębnach w innym zespole, bo zawsze bym myślał o Kriscie i Kurcie. Nie chciałem spędzić całego życia na patrzeniu w lusterko wsteczne i rozmyślaniu, co mogło się wydarzyć, albo co powinno się wydarzyć, albo jak tragicznie skończyły się losy zespołu. Zawsze uważałem się za optymistę.

Po śmierci Kurta Cobaina, w 1994, Grohl zagościł w studiu Roberta Langa w Seattle z przyjacielem i producentem Barrettem Jonesem. Z wyjątkiem partii gitary w „X-Static” granej przez Grega Dulli z Afghan Whigs, Grohl grał na każdym instrumencie i śpiewał we wszystkich piosenkach. Ściągnięty do Capitol Records przez byłego A&R Nirvany (i właściciela Capitol Records) Gary'ego Gersha, Grohl zmiksował swoje dema profesjonalnie i wydał na debiutanckim albumie Foo Fighters.

Grohl nie chciał jednak, żeby Foo Fighters stał się projektem jednoosobowym, dlatego starał się stworzyć grupę, która wspomagałaby album. Początkowo kolega z byłego zespołu, Krist Novoselic, był głównym kandydatem do zespołu, ale obaj bali się, że będą postrzegani jako reinkarnacja Nirvany.

Słysząc pogłoski o rozpadzie grupy Sunny Day Real Estate, Grohl zatrudnił ich basistę Nate'a Mendela oraz perkusistę Williama Goldsmitha. Pat Smear, który był nieoficjalnym członkiem Nirvany, został wcielony jako drugi gitarzysta, tym samym dopełniając grupę. Foo Fighters zagrali swoją pierwszą trasę koncertową na wiosnę 1995.

Od tamtej pory zespół działa nieprzerwanie osiągając mniejsze lub większe sukcesy. Udało się także uniknąć widma Niravny. Owszem, Grohl jest pamiętany jako jej perkusista, ale swoją twórczością pokazał, że nie ma zamiaru powielać schematów sprzed lat.


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Bon Jovi
{{ like_int }}
Bon Jovi
AC/DC
{{ like_int }}
AC/DC
Frank Turner
{{ like_int }}
Frank Turner
Marion Raven
{{ like_int }}
Marion Raven
LIZ
{{ like_int }}
LIZ