Republika
Miejsce powstania: Toruń, Polska
Rok powstania: 1979
Data rozwiązania: 2001
Gatunek: Pop, Rock
2,5k
{{ like_int }}

 

Początki zespołu datuje się na 1979 rok, kiedy to na sopockim przeglądzie „Muzyki Młodej Generacji” zadebiutował toruński zespół Res Publica. Była to formacja art rockowa. Pierwsze próby nie spotkały się z dobrym przyjęciem ze strony publiczności. Wkrótce grupę opuścił lider – Jan Castor. Nowym liderem został grający dotychczas na flecie Grzegorz Ciechowski.

 

Po kilku miesiącach zespół zmienił nazwę na Republika i zaczął ewoluować w stronę brzmień nowofalowych. W 1981 roku ostatecznie wykrystalizował się skład zespołu:...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

 

Początki zespołu datuje się na 1979 rok, kiedy to na sopockim przeglądzie „Muzyki Młodej Generacji” zadebiutował toruński zespół Res Publica. Była to formacja art rockowa. Pierwsze próby nie spotkały się z dobrym przyjęciem ze strony publiczności. Wkrótce grupę opuścił lider – Jan Castor. Nowym liderem został grający dotychczas na flecie Grzegorz Ciechowski.

 

Po kilku miesiącach zespół zmienił nazwę na Republika i zaczął ewoluować w stronę brzmień nowofalowych. W 1981 roku ostatecznie wykrystalizował się skład zespołu: Grzegorz Ciechowski (śpiew, instrumenty klawiszowe), Sławomir Ciesielski (perkusja), Zbyszek Krzywański (gitara) oraz Paweł Kuczyński (gitara basowa). W tym też roku zespół wznowił działalność koncertową.

 

Nowatorskie i awangardowe rozwiązania muzyczne oraz teksty Grzegorza Ciechowskiego sprawiły, że w 1982 roku grupa zyskała popularność. Muzycy często gościli w radiowej Trójce nagrywając nowe utwory, które zajmowały wysokie miejsca na listach przebojów. Z tego okresu pochodzą najbardziej popularne kompozycje Republiki – „Biała flaga”, „Telefony”, „Kombinat” czy „Sexy Doll”.

 

Wzmożona działalność koncertowa oraz wydanie kilku singli spowodowały, że zespół zdobył coraz więcej zwolenników w całej Polsce. Muzycy ubierali się na czarno i zachowywali się spokojnie, a koncerty charakteryzowała prosta scenografia, co stanowiło jawny kontrast w stosunku do innych grup z tamtego okresu: Lady Pank, Perfect czy TSA.

 

Ciechowski z zespołem przystąpił do nagrania pierwszej długogrającej płyty zatytułowanej „Nowe sytuacje”. Dążył do jednorodności muzyczno-tekstowej. W albumie tym nie znalazły się tzw. przeboje, nie miało to jednak wpływu na jego jakość.

 

W tym okresie grupę dostrzegła angielska firma Mega Organization, która postanowiła wypromować Republikę za granicą (drugim polskim zespołem pod skrzydłami Mega było TSA). W tym celu zespół nagrał jeszcze raz „Nowe sytuacje” z angielskimi tekstami autorstwa Ciechowskiego i ukazała się w Wielkiej Brytanii w roku 1984. Rok 1984 to także wyjazdy zespołu na festiwale rockowe do Turku i Roskilde, które nie przyniosły grupie zbyt dużej popularności w Europie, a firmie fonograficznej spodziewanych zysków.

 

W 1984 został wydany drugi album Republiki – „Nieustanne tango”. Przyniósł on dalszy rozwój koncepcji muzycznej grupy. Ciechowski otrzymał jednak powołanie do wojska i z tego powodu w roku 1985 popularność zespołu osłabła. Doszło również do zakończenia współpracy z Anglikami.

 

Powrót do czynnej działalności nastąpił w 1986 roku – zespół przygotowywał się do nagrania i wydania swojej trzeciej płyty. W drugim dniu sesji nagraniowej doszło w studiu do kłótni między liderem a pozostałymi członkami zespołu. W rezultacie grupa przestała istnieć, a materiał przygotowywany na trzeci album znalazł się na pierwszej solowej płycie „Obywatel G.C.” Ciechowskiego jako Obywatela G.C.. Ciesielski, Krzywański i Kuczyński wraz z Jackiem Rodziewiczem założyli zespół Opera, do którego z czasem dołączył późniejszy lider Wilków, Robert Gawliński. Opera nagrała z nim jedną płytę i zakończyła działalność, nie osiągnąwszy sukcesów. Ponadto, jeszcze w roku 1986 podczas festiwalu muzycznego "Poza Kontrolą" członkowie zespołu, bez Ciechowskiego wystąpili wspólnie z J.J. Burnelem - wokalistą zespołu The Stranglers - z którym to zagrali 4 piosenki zespołu The Stranglers w nowej aranżacji jako formacja "Out of Control".

 

W 1990 na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zaplanowano koncert podsumowujący dokonania rodzimego rocka w latach 80., na który zaproszono Republikę. Członkowie zespołu pogodzili się i przystali na tę propozycję. Później zespół zagrał jeszcze kilka koncertów dla Polonii amerykańskiej. Po zakończeniu tej trasy koncertowej Ciesielski, Ciechowski i Krzywański zamierzali kontynuować działalność koncertową, co nie spotkało się z aprobatą Kuczyńskiego, który zamierzał zakończyć karierę artystyczną.

 

W trzyosobowym składzie Republika przystąpiła w 1991 do nagrania płyty z unowocześnionymi wersjami niepublikowanych wcześniej na longplayach utworów. Tak powstał album „1991”, który potwierdził popularność zespołu i słuszność decyzji o powrocie do działalności muzycznej. W miesiąc później funkcję basisty objął Leszek Biolik (znany ze współpracy z Ciechowskim pod koniec lat 80). W 1993 roku na zaproszenie Radia Łódź zespół nagrał akustyczną płytę „Bez prądu”, która zawierała najpopularniejsze utwory zespołu, W tym samym roku grupa nagrała pierwszą od 1984 roku płytę z premierowym materiałem. Ostatecznie „Siódma Pieczęć” przyniosła duże zmiany w stosunku do dawnych albumów – muzyka nie była już tak ściśle osadzona w stylistyce nowej fali, co nie znalazło uznania w oczach sympatyków. Pod koniec 1993 roku wydano album zatytułowany „'82-'85”, który zawierał największe przeboje zespołu z początkowego okresu działalności, które nie znalazły się na żadnej płycie długogrającej („Biała flaga”, „Telefony”).

 

W 1995 na rynek weszła płyta Republika marzeń. I choć stylistycznie była bliższa dokonaniom zespołu z lat 80., to okazała się jeszcze bardziej kontrowersyjna niż „Siódma Pieczęć”. Równocześnie Ciechowski wspomagał swymi tekstami, m.in. Justynę Steczkowską (pod pseudonimem Ewa Omernik), a w 1996 roku – jako Grzegorz z Ciechowa – prowadził działalność w obszarze muzyki folkowej. Kolejne nagranie zespołu miało miejsce w 1998, kiedy wydano „Masakrę”. Płyta była „powrotem do korzeni”. Znalazły się na niej ciekawe utwory m.in. Mamona. Masakra uważana jest przez wielu ludzi, a także sam zespół, za trzecią pod względem ważności płytę Republiki.

 

Po roku 1998 grupa zmniejszyła swoją aktywność. Grzegorz Ciechowski zajął się muzyką filmową (ścieżka dźwiękowa do „Wiedźmina” z 2001). W 2001 Republika rozpoczęła tworzenie materiału na kolejną płytę, Jednak brak czasu Ciechowskiego spowodował, że planowane zakończenie prac nad tym albumem przesunięto na rok 2002. Plany te przerwała nagła śmierć lidera (zmarł 22 grudnia 2001 z powodu tętniaka serca). Było to równoznaczne z rozpadem zespołu.

 

W 2002 na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbył się z udziałem pozostałych członków zespołu recital zatytułowany „Kombinat”, w którym laureaci festiwalu wykonywali utwory grupy. Było to ostatnie przedsięwzięcie sygnowane nazwą Republika. W tym samym roku odbył się też I Koncert „Pamięci Grzegorza Ciechowskiego”, na którym wystąpiły młode toruńskie zespoły wspomagane przez byłych członków zespołu. Ukazała się też płyta koncertowa zatytułowana „Republika”, która jako bonusy zawierała 4 utwory, które miały znaleźć się na niedokończonej płycie planowanej na rok 2002.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Brian Wilson
{{ like_int }}
Brian Wilson
Lulu Santos
{{ like_int }}
Lulu Santos
James Blunt
{{ like_int }}
James Blunt
The xx
{{ like_int }}
The xx
Red
{{ like_int }}
Red