Acid Drinkers
Miejsce powstania: Poznań
Rok powstania: 1986
Gatunek: Pop, Rock, Metal
1,9k
{{ like_int }}

Polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu z inicjatywy basisty i wokalisty Tomasza „Titusa” Pukackiego oraz gitarzysty Roberta „Litzy” Friedricha. Skład uzupełnili gitarzysta Darek „Popcorn” Popowicz oraz perkusista Piotr „Chomik” Kuik. Wkrótce potem Kuika zastąpił Maciej „Ślepy” Głuchowski.

 

Początki aktywności zespołu nie zapowiadały sukcesu. W październiku 1986 roku Pukacki został powołany do wojska, natomiast Friedrich i Popowicz podjęli się reaktywacji zespołu Slavoy, by następnie związać się odpowiednio z...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Polska grupa wykonująca szeroko pojętą muzykę heavymetalową. Powstała w 1986 roku w Poznaniu z inicjatywy basisty i wokalisty Tomasza „Titusa” Pukackiego oraz gitarzysty Roberta „Litzy” Friedricha. Skład uzupełnili gitarzysta Darek „Popcorn” Popowicz oraz perkusista Piotr „Chomik” Kuik. Wkrótce potem Kuika zastąpił Maciej „Ślepy” Głuchowski.

 

Początki aktywności zespołu nie zapowiadały sukcesu. W październiku 1986 roku Pukacki został powołany do wojska, natomiast Friedrich i Popowicz podjęli się reaktywacji zespołu Slavoy, by następnie związać się odpowiednio z zespołami Turbo oraz Wilczy Pająk (Wolf Spider). Po powrocie z wojska w 1988 roku, Pukacki bezskutecznie próbował reaktywować swój pierwszy zespół, Los Desperados, jednak po spotkaniu z Popowiczem zdecydował się na wznowienie działalności Acid Drinkers. Do zespołu trafił także Friedrich oraz Maciej „Ślimak” Starosta. Debiut sceniczny zespołu miał miejsce we Wrocławiu na Wyspie Słodowej, 26 sierpnia 1989 roku, natomiast 21 kwietnia 1990 roku po raz pierwszy wystąpił na katowickiej Metalmanii.

 

Zespół zyskał popularność już za sprawą wydanego w 1990 roku debiutanckiego albumu pt. Are You a Rebel?. Twórczość grupy stanowiła wówczas novum na krajowym rynku muzyki heavymetalowej. Nagrania z nurtu crossover thrash były oparte głównie na humorystycznych tekstach, co przyczyniło się do pozyskania szerszego grona odbiorców. Wkrótce potem kwartet podjął współpracę z menadżerką Katarzyną Kanclerz, związaną z Izabelin Studio. W efekcie grupa zaistniała w mediach poza branżowych. W latach późniejszych twórczość zespołu ulegała nieznacznym zmianom stylistycznym zawierając m.in. wpływy groove metalu. Z kolei w tekstach wystąpiły także odniesienia do kwestii problemów społecznych.

 

Pod koniec 1998 roku Friedrich zdecydował się opuścić zespół. Zastąpił go śpiewający gitarzysta, lider zespołu Guess Why, Przemysław „Perła” Wejmann. Nieco ponad 4 lata później, na początku 2003 roku, Wejmann postanowił odejść z grupy, z powodu nieporozumień i odmiennych koncepcji co do przyszłości zespołu i jego muzyki. W jego zastępstwie nowym gitarzystą został lider formacji Illusion, Tomasz „Lipa” Lipnicki. Niestety jeszcze w 2004 roku Lipnicki odszedł z zespołu, a stanowisko gitarzysty objął Aleksander „Olass” Mendyk znany z występów w zespole None.

 

30 listopada 2008 roku zapisała się czarnymi zgłoskami na kartach historii sceny metalowej w Polsce. Tego dnia w Krakowie, z powodu niewydolności układu krążenia zmarł Aleksander Mendyk. Pierwszy koncert bez Olass’a zespół dał 13 grudnia 2008 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu poprzedzając reaktywowaną formację Illusion. Podczas występu muzycy uczcili pamięć zmarłego m.in. wyświetlając wideoklip na jego temat. 9 maja 2009 roku do zespołu dołączył gitarzysta Wojciech „Jankiel” Moryto. W nowym składzie Acid Drinkers występował podczas 20 Absolutely Wired Years Tour.

 

Do 2014 roku grupa wydała czternaście albumów studyjnych oraz szereg pomniejszych wydawnictw pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych, jak i publiczność. Formacja ośmiokrotnie otrzymała nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego - Fryderyka. Była także wielokrotnie wyróżniona w plebiscytach branżowych czasopism Metal Hammer, Teraz Rock i Thrash'em All.

 

Nazwa zespołu w wolnym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „Kwasożłopy” (acid – kwas oraz drinker – ktoś, kto pije; pijący) – jest to slangowe określenie ludzi pijących tanie wina. Byli i obecni członkowie grupy utworzyli lub współtworzyli liczne zespoły i projekty poboczne, m.in. takie jak: NoNe, Lipali, Illusion, Armia, Turbo, Wolf Spider, Flapjack, Arka Noego, Guess Why, Albert Rosenfield, Creation of Death, Luxtorpeda, 2Tm2,3 czy Anti Tank Nun.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Anthrax
{{ like_int }}
Anthrax
Queensrÿche
{{ like_int }}
Queensrÿche
Scott Walker
{{ like_int }}
Scott Walker
Eyes Set To Kill
{{ like_int }}
Eyes Set To Kill
Quiet Riot
{{ like_int }}
Quiet Riot