Agnieszka Chylińska
Miejsce urodzenia: Gdańsk
Data urodzenia: 23.05.1976
Gatunek: Pop, Rock, Polski Pop, Pop-Punk
4,2k
{{ like_int }}

Chylińska urodziła się 23 maja 1976 w Gdańsku jako córka dziennikarza sportowego i nauczycielki-pedagoga. Jej starszy brat Wawrzyn również przejawia czynne zainteresowanie muzyką. Pod pseudonimem „Varyen” grał na perkusji w różnych deathmetalowych projektach, takich jak: Damnation, Forest of Impaled i Against the Plagues.

 

Chylińska już w szkole średniej zaczęła odnosić pewne sukcesy muzyczne. 19 marca 1994 roku zdobyła III nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Udział w tym konkursie okazał się dla niej znaczący, ponieważ...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Chylińska urodziła się 23 maja 1976 w Gdańsku jako córka dziennikarza sportowego i nauczycielki-pedagoga. Jej starszy brat Wawrzyn również przejawia czynne zainteresowanie muzyką. Pod pseudonimem „Varyen” grał na perkusji w różnych deathmetalowych projektach, takich jak: Damnation, Forest of Impaled i Against the Plagues.

 

Chylińska już w szkole średniej zaczęła odnosić pewne sukcesy muzyczne. 19 marca 1994 roku zdobyła III nagrodę na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Starogardzie Gdańskim. Udział w tym konkursie okazał się dla niej znaczący, ponieważ dzięki temu poznała swój pierwszy zespół – Second Face. Po wielu koncertach i wyróżnieniach pojawiły się pierwsze poważniejsze propozycje. Zbigniew Kraszewski zaproponował jej śpiewanie w TSA Evolution, na co się nie zgodziła, aczkolwiek po roku przyjęła jego zaproszenie do rozmów nt. śpiewania w zespole Skawalker, solowym projekcie Grzegorza Skawińskiego. Ostatecznie przyjęła propozycję, zespół przemianowano na O.N.A., a w 1995 roku ukazał się debiutancki album formacji zatytułowany Modlishka.

 

W trakcie swojej pracy w O.N.A. Chylińska była wielokrotnie nagradzana i nominowana do najróżniejszych nagród jako najlepsza wokalistka i autorka tekstów. Były to m.in. Fryderyki, PlayBox’y, jak również czy konkursy organizowane przez pisma muzyczne. W styczniu 2002 roku artystka nagrodzona została Paszportem Polityki za drapieżny głos, który jest najlepszym instrumentem zespołu O.N.A., za teksty piosenek i niebywałą energię na scenie. W 2003 roku formacja O.N.A. niestety zakończyła swoją działalność z powodu rozbieżności artystycznych jej członków. Wówczas Agnieszka Chylińska założyła własny zespół, sygnowany jej nazwiskiem. 19 marca 2004 roku grupa wydała swoją pierwszą płytę, zatytułowaną Winna.

 

W 2008 roku Agnieszka Chylińska została jurorką w programie Mam talent! emitowany w stacji TVN. Po odejściu Kuby Wojewódzkiego w czwartym sezonie, piosenkarka objęła funkcję przewodniczącej jury. W 2009 roku piosenkarka miała epizod telewizyjny w stacji, z którą od jakiegoś czasu była już związana. Wystąpiła gościnnie w 108 odcinku serialu TVN Niania, w którym wcieliła się w postać Natalii Dębki, przyjaciółki z liceum głównej bohaterki. 23 października tego samego roku ukazał się debiutancki album solowy Agnieszki Chylińskiej, zatytułowany Modern Rocking, który został utrzymany w stylu dance. Płyta nagrana została z duetem producenckim Plan B – Bartkiem Królikiem i Markiem Piotrowskim. Stała się on ogromnym sukcesem komercyjnym, zdobywając szczyt listy najlepiej sprzedających się krążków w Polsce, uzyskując jednocześnie w pierwszym tygodniu sprzedaży status złotej płyty. Do końca 2009 roku album osiągnął sprzedaż na poziomie ponad 45 tysięcy egzemplarzy i pokrył się platyną. W lutym 2010 roku wydawnictwo uzyskało nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: Album roku pop.

 

Od 2015 roku Chylińska zasiada u boku Kuby Wojewódzkiego i Katarzyny Bujakiewicz w jury programu Mali Giganci telewizji TVN. 15 czerwca 2015 roku została odznaczona brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 30 września 2016 roku ukazał się drugi album solowy Agnieszki Chylińskiej, zatytułowany Forever Child. Płyta, mimo rockowo brzmiącego singla, może być uważana za kontynuację poprzedniego albumu. Na początku tego roku, w styczniu 2017, album uzyskał status podwójnie platynowej płyty za sprzedaż w ponad 60 tysiącach kopii.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym