Julia Wieniawa - SMRC [tekst, tłumaczenie i interpretacja piosenki]
Data wydania: 2020-07-02
Gatunek: Pop, R&B, Polski Pop
Tekst: Mery Spolsky
"SMRC" to wydany 2 lipca 2020 roku singiel Julii Wieniawy. Utwór, który został napisany przez Mery Spolsky został wydany przy współpracy Wieniawy z wytwórnią Kayax - należącą do piosenkarki Kayah. Za produkcję odpowiada Wojciech Urbański. Natomiast minimalistyczne video towarzyszące piosence zostało wyreżyserowane przez Przemka Dzienisa.
W jednym z wywiadów Julia Wieniawa przyznała, że "SMRC" nie stanowi części większego projektu, jest niezależnym singlem cyfrowym: "Hitem jest to, że nigdy nie myślałam o byciu piosenkarką. Spontanicznie nagrałam kilka piosenek i mimo że o tym nie marzyłam, odniosły one sukces. Nie spodziewałam się tego. Coś w tym jest, że gdy się nie napinasz, to wtedy wychodzi ci to najlepiej. Nie chcę wywierać na siebie żadnej presji w tym temacie. Jak znowu będę miała wenę, chęci i czas, to może coś nagram. Pewnie raczej będzie to kolejny singiel, a nie płyta. Śpiewanie to bardziej moje hobby. Nie traktuję tego jak pracy."
Tytuł utworu to często wykorzystywany w sieci skrót, który oznacza "śmierć." W kontekście tytułu, utwór "SMRC" mówi o zjawisku hejtu i nienawiści kierowanych szczególnie w internecie wobec osób sławnych. Popowa ballada porusza temat odrzucenia, osamotnienia oraz radzenia sobie z społecznym wykluczeniem. Nie jest to pierwszy raz, gdy Artystka porusza tematy hejtu i odrzucenia, wcześniej wypowiadała się na ten temat przy okazji premiery filmu w którym zagrała - "Sala Samobójców. Hejter."
Tak na temat singla wypowiedziała się Julia Wieniawa: "Tekst piosenki pozostawia szerokie pole do interpretacji, w każdym odbiorcy zapewne będzie rezonował w inny sposób. Dla nas, jako twórców, była to podróż w głąb siebie, zrozumienie naszych ograniczeń i lęków. To piosenka o odrzuceniu, osamotnieniu oraz sposobie radzenia sobie z sytuacją wykluczenia. Może ona występować na mniejszą skalę, kiedy poddawani jesteśmy surowej, często niesprawiedliwej ocenie najbliższego otoczenia, naszych bliskich. Występuje też w sytuacji, kiedy mówimy o wykluczeniu całych grup społecznych. Remedium na to jest druga zwrotka, która snuje przewrotną wizją zwycięstwa, może nawet wzięcia symbolicznego odwetu…"