Sia
Miejsce urodzenia: Adelaide, Australia
Data urodzenia: 18.12.1975
Gatunek: Pop, Rock, Alternative Pop, Alternative Rock, R&B, Christmas, Soundtrack, Electronic, Remix, A Cappella, Acoustic, Dance, Musicals, Cover, Electro-Pop, Jazz, Rap, Ballad, Trap, Dance-Pop, Movie, Dancehall, Indie Pop, Trip-Hop
4,3k
{{ like_int }}

Jej pełne imię brzmi Sia Kate Isobelle Furler. Artystka urodziła się 18 grudnia 1975 roku w Adelaide w Australii Południowej, a jej rodzice, Phil B. Colson i Loene Furler, byli członkami zespołu o nazwie The Soda Jerks, tworzącego w gatunku rockabilly.

Pierwsza profesjonalna styczność piosenkarki z muzyką miała miejsce na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy zaczęła grać koncerty w lokalnych klubach z muzyką acid jazz. W wieku 17 lat została wokalistką zespołu jazzowo-funkowego Crisp,...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Jej pełne imię brzmi Sia Kate Isobelle Furler. Artystka urodziła się 18 grudnia 1975 roku w Adelaide w Australii Południowej, a jej rodzice, Phil B. Colson i Loene Furler, byli członkami zespołu o nazwie The Soda Jerks, tworzącego w gatunku rockabilly.

Pierwsza profesjonalna styczność piosenkarki z muzyką miała miejsce na początku lat dziewięćdziesiątych, gdy zaczęła grać koncerty w lokalnych klubach z muzyką acid jazz. W wieku 17 lat została wokalistką zespołu jazzowo-funkowego Crisp, lecz 1997 roku odeszła z zespołu i skupiła się na karierze solowej. Niedługo po odejściu wydała swój debiutancki album zatytułowany OnlySee. Płyta została wyprodukowana przez Flavella (z formacji Crisp), który napisał także większość utworów z krążka. Album został wykupiony w jedynie w 1200 egzemplarzach.

W 2000 roku Sia podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Dance Pool (należącą do Sony Music), a następnie przeprowadziła się do Londynu, gdzie występowała jako chórzystka zespołu Jamiroquai. W tym samym okresie wydała utwór Taken for Granted, który został pierwszym singlem z płyty zatytułowanej Healing Is Difficult, mającej swoją premierę rok później. Jedną z inspiracji słów utworów z płyty był śmiertelny wypadek samochodowy jej chłopaka, Daniego. Pamięć tego wydarzenia pozostawała w artystce tak długo i była żywa do tego stopnia, że po nagraniu utworu Breathe Me przeżyła załamanie i została zabrana do brytyjskiego szpitala psychiatrycznego na dwa miesiące.

Po niezadowalającej akcji promocyjnej płyty, piosenkarka zwolniła swojego menedżera i odeszła z wytwórni Sony Music, podpisując kontrakt z Go! Beat Records z którą wydała swój pierwszy mini-album pt. Don't Bring Me Down w 2003 roku. Rok później premierę miał kolejny krążek wokalistki zatytułowany Colour the Small On. Przez wykorzystanie na płycie instrumentów akustycznych oraz elektronicznych, materiał porównywano do twórczości takich artystów, jak Dido czy Sarah McLachlan. Wydawnictwo promowały single Breathe Me i Where I Belong, który miał zostać wykorzystany w oficjalnej ścieżce dźwiękowej filmu Spider-Man 2, jednak ostatecznie nie pojawił się w produkcji z powodu konfliktu z wytwórnią nagraniową.

Początek 2005 roku to kolejne rozstanie z wytwórnią. Furler zdecydowała się opuścić Go! Beat Records z powodu niezadowolenia z prowadzonej przez firmę kampanii reklamowej nowego albumu. Wokalistka wyjechała wówczas do Nowego Jorku. W tym samym roku piosenka Breathe Me pojawiła się na albumie Six Feet Under, Vol. 2: Everything Ends - ścieżce dźwiękowej głośnego serialu HBO Sześć stóp pod ziemią.

W 2007 roku Furler nawiązała kontakt z menedżerem Christiny Aguilery, z którym nagrała swój utwór Death by Chocolate z płyty Some People Have Real Problems. Dwa lata później Sia i australijski producent Samuel Dixon nawiązali współpracę z Aguilerą, z którą napisali kilka utworów na szósty album studyjny Christiny zatytułowany Bionic.

Pod koniec czerwca 2010 roku na oficjalnej stronie internetowej artystki pojawiło się oświadczenie, w którym poinformowała, że zaplanowane koncerty i wszelkie wydarzenia związane z promocją płyty zostały odwołane z powodu problemów ze zdrowiem. Sia wyznała, że miewa ataki paniki i apatię oraz że chce odpocząć od występów. Zdiagnozowano u niej chorobę Basedowa – nadczynność tarczycy, którą leczyła za pomocą terapii hormonalnej.

Po przerwie spowodowanej leczeniem wokalistka powróciła na scenę w styczniu 2011 roku, a we w wrześniu 2013 roku ogłosiła, że kończy pracę nad swoim szóstym albumem studyjnym który wydała niespełna rok później, w lipcu 2014.

We wrześniu zapowiedziała wydanie swojego nowego singla Alive, który został napisany we współpracy z Adele i pierwotnie był przeznaczony na nową płytę Brytyjki. Na początku listopada wydała pierwszy utwór promocyjny zapowiadający płytę – Bird Set Free oraz ogłosiła, że 29 stycznia 2016 roku nastąpi premiera jej siódmego albumu studyjnego zatytułowanego This Is Acting.


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Laura Marling
{{ like_int }}
Laura Marling
Bastille
{{ like_int }}
Bastille
The Ting Tings
{{ like_int }}
The Ting Tings
Lana Del Rey
{{ like_int }}
Lana Del Rey
Hurts
{{ like_int }}
Hurts