Interpol
Miejsce powstania: Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Rok powstania: 1997
Gatunek: Pop, Rock, Alternative Rock, Indie Rock
1,2k
{{ like_int }}

Interpol jest jednym z zespołów składających się na tzw. muzyczną scenę indie Nowego Jorku. Należy do nurtu odrodzenia garage rock/post punk pierwszych lat trzeciego tysiąclecia, do którego zalicza się takie zespoły jak The Strokes czy Yeah Yeah Yeahs. Muzyka zespołu jest często porównywana do twórczości Joy Division, The Chameleons i Kitchens of Distinction.

W roku 1997, Daniel Kessler postanowił urzeczywistnić swoje marzenie i zaczął zbierać członków zespołu. Po wielu przesłuchaniach zaangażował dwóch studentów Uniwersytetu Nowojorskiego: perkusistę Grega Drudy'ego i...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Interpol jest jednym z zespołów składających się na tzw. muzyczną scenę indie Nowego Jorku. Należy do nurtu odrodzenia garage rock/post punk pierwszych lat trzeciego tysiąclecia, do którego zalicza się takie zespoły jak The Strokes czy Yeah Yeah Yeahs. Muzyka zespołu jest często porównywana do twórczości Joy Division, The Chameleons i Kitchens of Distinction.

W roku 1997, Daniel Kessler postanowił urzeczywistnić swoje marzenie i zaczął zbierać członków zespołu. Po wielu przesłuchaniach zaangażował dwóch studentów Uniwersytetu Nowojorskiego: perkusistę Grega Drudy'ego i basistę Carlosa Dengera. Na ulicy Kessler spotkał, wcześniej poznanego na wyjeździe w Paryżu, Paula Banksa i zaprosił go na próbę zespołu. Banks był oczarowany pomysłem i został wokalistą grupy.

Interpol zadebiutowali w marcu 1998 r. w klubie Baby Juniper na Lower East Side w Nowym Jorku. Na początku 2000 r. w przyjaznej atmosferze odszedł Greg. Zastąpił go Sam Fogarino, który grał wcześniej w punkowych zespołach. Fogarino zagrał swój pierwszy koncert z zespołem (po tylko jednej próbie) 20 maja 2000 r. w Mercury Lounge.

Przez lata 2000-2001 zespół supportował takie zespoły jak Trail of Dead, Arab Strap i The Delgados.

Krótka trasa koncertowa po Wielkiej Brytanii zaowocowała 18 kwietnia 2001 sesją w programie radiowym Johna Peela i pozwoliła zespołowi uzyskać znaczną popularność po drugiej stronie Oceanu (tym bardziej, że brzmienie Interpol jest momentami bardzo brytyjskie). W tym czasie światło dzienne ujrzał minialbum „Interpol EP”, zawierający trzy utwory, z których dwa znalazły się na pełnowymiarowym debiucie. EPka pozwoliła na ugruntowanie pozycji zespołu jako nowej nadziei niezależnego rocka.

W sierpniu 2002 zespół podpisał kontrakt z nowojorską wytwórnią Matador. Pierwszy album, „Turn on the Bright Lights”, ujrzał światło dzienne 20 sierpnia 2002 i został oceniony przez wielu krytyków jako debiut roku. Dla członków grupy rozpoczął się czas nieustannego koncertowania we wszystkich zakątkach świata. Formacja uzyskała status gwiazdy indie rocka. Jej wizytówką, oprócz muzyki, był od początku specyficzny sposób ubierania się (eleganckie garnitury) i dbanie o wizualną stronę twórczości (m.in. teledysk do „Obstacle 1” nakręcony przez Florię Sigismondi).

28 września 2004 ukazał się drugi album zespołu – „Antics”. Zebrał on również świetne recenzje, jednak niektórzy fani byli rozczarowani. Krytycy jednak twierdzą, że zespół przeszedł ewolucję, która wyszła mu na dobre, ponieważ „Antics” jest albumem bardziej dojrzałym i spójnym jako całość.

28 czerwca 2005 pojawiła się nowa piosenka Interpolu, „Direction” napisana specjalnie dla serialu „Sześć stóp pod ziemią”. W październiku 2005, po licznych tournée, Interpol zrobił sobie przerwę od koncertowania, a od stycznia zaczął gromadzić materiał na nową, trzecią już płytę. W sierpniu 2006 zespół podpisał kontrakt z Capitol Records. Nowym menedżerem grupy został Dave Holmes, który ma pod swoją opieką między innymi formację Coldplay.

W listopadzie 2006 Interpol zaszył się w studiu w Nowym Jorku, aby nagrać nową, trzecią już płytę, która ukazała się 10 lipca 2007 i była zatytułowana „Our Love to Admire”.

W maju 2010 basista zespołu, Carlos Dengler, po nagraniu czwartej płyty odszedł z zespołu. W tym samym miesiącu zespół zapowiedział wydanie nowej, czwartej płyty, „Interpol”, na wrzesień 2010. Równocześnie ogłoszono, że basistą, który zastąpi Carlosa na nowej trasie koncertowej będzie David Pajo, były członek zespołu Slint. W czerwcu zespół na swojej oficjalnej stronie poinformował, że nowym keyboardzistą na najbliższej trasie będzie Brandon Curtis - wokalista, klawiszowiec i basista nowojorskiej formacji The Secret Machines.

5 czerwca 2014 zespół ogłosił, że ich piąty album, zatytułowany „El Pintor”, wydany zostanie 9 września 2014. Jest to pierwszy album nagrywany bez basisty Carlosa Denglera, a za nagrywane partie basu odpowiada Paul Banks. 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Republica
{{ like_int }}
Republica
Norah Jones
{{ like_int }}
Norah Jones
Greg Laswell
{{ like_int }}
Greg Laswell
Andrew Bird
{{ like_int }}
Andrew Bird
Sneaker Pimps
{{ like_int }}
Sneaker Pimps