Jack White
Miejsce urodzenia: Detroit, Stany Zjednoczone
Data urodzenia: 9 lipca 1975
Gatunek: Rock, Pop, Alternative Rock, Rap
1k
{{ like_int }}

 

Właściwie nazywa się John Anthony Gillis, znany także jako Jack White III – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny oraz okazjonalnie aktor, najbardziej znany jako gitarzysta i wokalista zespołu The White Stripes.

W latach 90. White był tymczasowym muzykiem w różnych undergroundowych grupach muzycznych w Detroit, pracując jednocześnie jako... tapicer. White stworzył The White Stripes w 1997 roku wraz z Meg White, jego ówczesną żoną. Zespół wydał serię przyjętych z uznaniem albumów a...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

 

Właściwie nazywa się John Anthony Gillis, znany także jako Jack White III – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny oraz okazjonalnie aktor, najbardziej znany jako gitarzysta i wokalista zespołu The White Stripes.

W latach 90. White był tymczasowym muzykiem w różnych undergroundowych grupach muzycznych w Detroit, pracując jednocześnie jako... tapicer. White stworzył The White Stripes w 1997 roku wraz z Meg White, jego ówczesną żoną. Zespół wydał serię przyjętych z uznaniem albumów a trzeci z nich, „White Blood Cells” z 2001 roku, wyniósł grupę do statusu międzynarodowej gwiazdy. Jack uplasowany został na 17. miejscu listy stu gitarzystów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

Popularność i sukces artystyczny pozwoliły White’owi jako muzykowi solowemu na współpracę z innymi sławnymi muzykami jak Beck, The Rolling Stones, Jeff Beck, Alicia Keys, Bob Dylan czy Loretta Lynn, której album „Van Lear Rose” z 2004 roku wyprodukował. W 2005 roku White został współzałożycielem rockowej grupy The Raconteurs, natomiast w 2009 roku założył trzeci zespół, The Dead Weather.

John Gillis urodził się jako jedno z dziesięciorga dzieci. Syn Gormana i Teresy Bandyk Gillis. Ma polskie korzenie, co często podkreśla w mediach, jego matka pochodzi z Polski, babka mieszkała w Krakowie. Cała rodzina była bardzo muzykalna, on sam uczył się gry na gitarze, perkusji i pianinie. Będąc nastolatkiem grał w wielu zespołach, m.in. The Go oraz Two Star Tabernacle.

W wieku 21 lat Gillis poznał Meg White, barmankę, którą poślubił w 1996. Jak głosi plotka, pewnego dnia, ćwicząc na gitarze, dla żartu posadził Meg za perkusją i zachwycony patrzył, jak gra na tym instrumencie niczym kilkuletnie dziecko. To właśnie wtedy założyli zespół o nazwie The White Stripes.

W 1999 nagrali pierwszy album „The White Stripes”, ich drugi album „De Stijl” (2000) ukazał się, kiedy Jack i Meg byli już rozwiedzeni. Nagrywali jednak nadal razem, podpisując kontrakt z wytwórnią V2 Records i nagrywając albumy „White Blood Cells” oraz, w 2003, „Elephant”, który przyniósł im największą popularność. Potem, zarejestrowany w angielskim Blackpool słynny koncert duetu pojawił się na DVD w 2004. Następnie, w 2005 wydali płytę „Get Behind Me Satan”, z której piosenka „Blue Orchid” już wcześniej – jako singel – była rockowym hitem. Po dwuletniej przerwie, w 2007 do sklepów muzycznych trafił nowy album zatytułowany „Icky Thump”. Stylistyka kilku utworów, tytułowego oraz „Prickly Thorn, But Sweetly Worn” i „St. Andrew (This Battle is in the Air)” opiera się na szkockim folku, co jest nawiązaniem do szkockiego pochodzenia Jacka White. Swoją drogą szkoda, że nigdy w muzyce nie nawiązał do polskich korzeni.

W 2006 pojawiła się w internecie witryna www.alumiiinium.com. Dotyczy ona projektu zrealizowanego wspólnie z Richardem Russelem i Jobym Talbotem. Nagrywany w Intimate Studios w Wapping w Londynie od sierpnia 2005 do lutego 2006 album zatytułowany „Aluminium” w formie płytowej dystrybuowany był w 3333 sztukach CD oraz 999 sztukach LP i rozszedł się właściwie natychmiast. W nieograniczonej ilości jest jednak dostępny w formie elektronicznej. Płyta zawiera utwory z dorobku The White Stripes (ze wszystkich ich albumów oprócz „Icky Thump”, oraz „Who’s a Big Baby?” z singla „Blue Orchid”) oraz ścieżkę „Never Far Away”, będącą częścią soundtracku do filmu „Wzgórze nadziei”. Wszystkie utwory są w wykonaniu symfonicznym. W nagraniu brała udział specjalna orkiestra, której członkami byli także młodzi brytyjscy muzycy.

W 2005 White wraz z Brendanem Bensonem, Jackiem Lawrence’em i Patrickiem Keelerem założył zespół The Raconteurs. 15 maja 2006 ukazała się ich płyta „Broken Boy Soldiers” zbierając głównie dobre recenzje. 25 marca 2008 został wydany drugi album grupy, „Consolers of the Lonely”, także ciepło przyjęty.

Jack pojawił się także w tym czasie w filmie „Wzgórze nadziei”, gdzie zagrał u boku Renée Zellweger, z którą przez jakiś czas łączył go romans. Podczas nagrywania teledysku do „Blue Orchid” White poznał modelkę Karen Elson, z którą potem wziął ślub. 2 maja 2006 na świat przyszło ich pierwsze dziecko, dziewczynka o imieniu Scarlett Theresa. 7 sierpnia 2007 urodził się syn pary – Henry Lee. Małżeństwo Jacka z Karen zakończyło się w czerwcu 2011, na którą to okazję urządzone zostało specjalne przyjęcie.

White napisał, wyprodukował i zagrał na perkusji w piosence promującej 22. część filmu o przygodach agenta 007, „Quantum of Solace” pod tytułem „Another Way to Die”. W utworze śpiewa w duecie z soulową wokalistką Alicią Keys, która zagrała również partie fortepianowe.

W 2009 roku muzyk założył grupę The Dead Weather, w skład której, oprócz White’a, weszli: basista Jack Lawrence (The Greenhornes, The Raconteurs), gitarzysta Dean Fertita (Queens of the Stone Age) i wokalistka Alison Mosshart (The Kills). Debiutancka płyta The Dead Weather, zatytułowana „Horehound”, pojawiła się 13 lipca 2009 roku. Promuje ją singiel „Hang You from the Heavens”. W 2015 zaś światło dzienne ujrzał krążek „Dodge and Burn”.

W roku 2009 został nakręcony film dokumentalny „Będzie głośno”, którego bohaterami są Jimmy Page, The Edge i Jack White, którzy spotykają się, by dyskutować o gitarze elektrycznej. Podczas nagrywania filmu White nagrał swój pierwszy solowy singiel „Fly Farm Blues”.

Ponadto artysta ma na swoim koncie dwa albumy wydane pod własnym nazwiskiem - „Blunderbuss” oraz „Lazaretto”, na których pokazuje wszystkie swoje inspiracje, zwłaszcza muzyką bluesową. Niesamowita jest zwłaszcza wersja winylowa drugie albumu, która zawiera niesamowite efekty, jak chociażby hologram anioła, który unosi się nad płytą. 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Foo Fighters
{{ like_int }}
Foo Fighters
Fiona Apple
{{ like_int }}
Fiona Apple
Nirvana
{{ like_int }}
Nirvana
Blur
{{ like_int }}
Blur
Frightened Rabbit
{{ like_int }}
Frightened Rabbit