Lady Gaga
Miejsce urodzenia: Nowy Jork, Stany Zjednoczone
Data urodzenia: 28 marca 1986
Gatunek: Pop, Remix, Soundtrack, Electro-Pop, Musicals, Dance-Pop, Rock, Electronic, Glam Rock, Jazz, Ballad, Christmas, R&B, Dance, Folk, Disco, Cover, Pop-Rock, Rap, Electronic Rock, Instrumental
7,8k
{{ like_int }}

Właściwie nazywa się Stefani Joanne Angelina Germanotta – amerykańska piosenkarka pop, autorka piosenek oraz aktorka. W latach 1999–2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band.Ambasadorka dobrej woli UNICEF. Nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza piosenka. Zdobywczyni Złotego Globu z rolę w serialu American Horror Story.

Stefani Joanne Angelina Germanotta urodziła się w Nowym Jorku. Jest córką włoskiego przedsiębiorcy branży IT, Josepha Germanotty pochodzącego z Lombardii oraz asystentki w firmie telekomunikacyjnej – Cynthii Germanotty, która jest Amerykanką pochodzącą z New Jersey....

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Właściwie nazywa się Stefani Joanne Angelina Germanotta – amerykańska piosenkarka pop, autorka piosenek oraz aktorka. W latach 1999–2006 wokalistka zespołu Stefani Germanotta Band.Ambasadorka dobrej woli UNICEF. Nominowana do Oscara w kategorii Najlepsza piosenka. Zdobywczyni Złotego Globu z rolę w serialu American Horror Story.

Stefani Joanne Angelina Germanotta urodziła się w Nowym Jorku. Jest córką włoskiego przedsiębiorcy branży IT, Josepha Germanotty pochodzącego z Lombardii oraz asystentki w firmie telekomunikacyjnej – Cynthii Germanotty, która jest Amerykanką pochodzącą z New Jersey. Oboje są amerykańskiego i włoskiego pochodzenia. Ma również młodszą siostrę Natali Germanottę.

Gaga swój pseudonim sceniczny zaczerpnęła z tytułu utworu zespołu Queen, „Radio Ga Ga”, po tym jak producent muzyczny Rob Fusari określił jej styl śpiewu, jako podobny do tego, który prezentował Freddie Mercury. Nieodłącznym elementem scenicznego show Lady Gagi są różnego rodzaju kreacje, projektowane m.in. przez Giorgio Armaniego czy Aleksandra Macqueena. Jako inspiracje dla swojej muzyki, Lady Gaga wymienia takich artystów glamrockowych, jak David Bowie i Queen, oraz artystów popowych, jak Michael Jackson i Madonna.

Jako dziecko uczęszczała do szkoły katolickiej Convent of the Sacred Heart. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku czterech lat. Pierwszą balladę skomponowała, gdy miała 13 lat, a już rok później rozpoczęła granie koncertów przed publicznością. W wieku siedemnastu lat uzyskała wcześniejszy dostęp na nowojorski uniwersytet Tisch School of the Arts, gdzie studiowała muzykę. Rozwijała swoje zdolności pisarskie tworząc eseje i teksty analityczne dotyczące takich tematów jak sztuka, religia czy polityka. Po pewnym czasie przerwała naukę. Kiedy ukończyła dwadzieścia lat rozpoczęła pracę, pisząc piosenki dla artystów należących do wytwórni Interscope Records. Po opuszczeniu domu rodzinnego, Gaga zaczęła występować publicznie w klubach w centrum Manhattanu wraz z zespołami Mackin Pulsifer oraz SG Band. Chcąc zmienić swój typ sceniczny z rockandrollowego zainteresowała się muzyką pop.

Piosenkarka początkowo należała do wytwórni Def Jam, kiedy to w wieku dziewiętnastu lat w swoim biurze, dyrektor muzyczny wytwórni, L.A. Reid, usłyszał śpiew artystki z korytarza. Pomimo tego wokalistka przyznała, iż nigdy osobiście nie spotkała Reida. Po trzech miesiącach współpracy Reid pozbawił Gagę praw do kontraktu, zrywając go.

Kilka lat później artystkę dostrzegł dyrektor menadżerski wytwórni Interscope, Vincent Herbert i zaproponował kontrakt z firmą fonograficzną w 2008 roku. Zaskoczony jej zdolnościami artystycznymi, dyrektor zatrudnił ją na stanowisku songwritera. Gaga współpracowała z wytwórnią Interscope już wcześniej, kiedy to prezes firmy, Jimmy Iovine zaproponował wokalistce kontrakt na początku 2007 roku. Zaoferował umowę na warunkach pracy Gagi wraz z raperem i producentem muzycznym, Akonem. Ten, gdy usłyszał głos piosenkarki na jednym ze swoich nagrań, dostrzegł u artystki potencjał muzyczny i przekonał Ioviene’a, by ten udzielił zgody na dołączenie Lady Gagi do grona artystów związanych z wytwórnią Kon Live Distribution.

W 2007 roku Lady Gaga nawiązała współpracę z tancerką Lady Starlight, która pomogła w stworzeniu jej własnego wizerunku scenicznego. Duet zaczął prezentować się muzycznie na Manhattanie w klubach Mercury Lounge, The Bitter End i Rockwood Music Hall pod szyldem Lady Gaga and The Starlight Revue. Występy inspirowane były kulturą lat siedemdziesiątych. W 2007 Lady Gaga oraz Lady Starlight zaproszone zostały na festiwal muzyczny Lollapalooza, gdzie zaskoczyły widzów swoim dzikim występem. Show został skrytykowany, natomiast sam występ wokalny zdobył uznanie krytyków muzycznych.

Pod koniec roku 2007 wokalistka rozpoczęła prace nad materiałem na swój debiutancki album muzyczny. W tym celu Lady Gaga nawiązała współpracę z producentem muzycznym RedOne.

W 2008 Gaga przeniosła się do Los Angeles, gdzie udoskonalała i wykonywała ostatnie poprawki w sesji nagraniowej do albumu „The Fame”. Styl muzyczny płyty Gaga opisała jako bardzo zróżnicowany. Nad albumem wokalistka pracowała z zespołem Haus of Gaga, którego Germanotta stała się muzą pod względem odzieży, sceny koncertowej oraz brzmień muzycznych. Płyta zyskała głównie pozytywne recenzje od krytyków muzycznych. Recenzent „Times Online” opisał album jako fantastyczny miks ballad Davida Bowiego, dramatyczne, inspirowane piosenkami Queen szybkie numery, które bazują w stylu synthpopowym.

Głównym singlem promującym krążek stała się kompozycja „Just Dance”, która dotarła na szczyty list przebojów w siedemnastu krajach. Jednym z państw, gdzie piosenka zyskała status numeru jeden były Stany Zjednoczone, w których utwór znalazł się na notowaniach airplay w październiku, sześć miesięcy po premierze, a szczyt notowania zyskał w roku 2009. Na drugiego singla, prezentującego dzieło Gagi wybrany został utwór „Poker Face” i zajął szczyty notowań w dwudziestu krajach, w tym prawie wszystkich tych mających największy wpływ na przemysł muzyczny.

Debiutancki krążek artystki zajął szczyty najchętniej kupowanych albumów w Austrii, Irlandii, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii natomiast pozycję czwartą na australijskim notowaniu. W październiku 2008 wokalistka wyruszyła w swoją pierwszą trasę koncertową wraz z zespołem New Kids on the Block, gdzie miała za zadanie przygotować publiczność na występ boysbandu. Sama udzielała się również muzycznie w utworze „Big Girl Now”. Seria koncertów z udziałem Gagi zakończyła się w listopadzie 2008. Pod koniec października na amerykańskim rynku muzycznym wydany został album „The Fame”. Zadebiutował on na pozycji siedemnastej notowania Billboard Hot 200 ze sprzedażą sięgającą 24 tysięcy egzemplarzy. Do tej pory longplay, jako najwyższe objął miejsce czwarte i odznaczony został złotą płytą w tymże kraju. Od stycznia do maja 2009 piosenkarka przebywała w trasie koncertowej wspólnie z zespołem Pussycat Dolls, gdzie zagrała koncerty w Europie i Oceanii. 12 marca 2009 wokalistka rozpoczęła swoją solową serię koncertów pod nazwą The Fame Ball Tour by promować krążek w swoim rodzimym kraju[35].

15 września 2010 została wydana nowa wersja Księgi światowych rekordów Guinnessa, a w niej, w kategorii Najwięcej tygodni na liście UK Albums Chart , znalazł się debiutancki album piosenkarki.

Podobnego sukcesu doczekała się kontynuacja debiutanckiego albumu, „The Fame Monster”. Promujący ten krążek singiel „Bad Romance” przyczynił się do kolejnego sukcesu dzięki teledyskowi do tej piosenki w serwisie YouTube. Kolejnym singlem z płyty stał się „Telephone” nagrany wspólnie z Beyoncé, który stał się przebojem, plasując się przy tym na trzecim miejscu w amerykańskim notowaniu Billboard Hot 100. Trzeci utwór, „Alejandro”, wyróżnia się kontrowersyjnym, zdaniem niektórych środowisk, teledyskiem. Piosenka dotarła do pierwszej dziesiątki w Stanach Zjednoczonych (miejsce 5), stając się 7 singlem Gagi w top ten. Trasa promująca jej drugą płytę, The Monster Ball Tour, rozpoczęła się oficjalnie 27 listopada 2009 roku a zakończyła 6 maja 2011 roku. Przyniosła zysk w wysokości 227,4 milionów dolarów. Według magazynu Billboard to rekord jeśli chodzi o debiutanckie trasy czołowych artystów, którego nie osiągnął nikt wcześniej.

Wyemitowana przez stację telewizyjną HBO trasa The Monster Ball Tour zdobyła nagrodę Emmy. 10 września odbyła się kolejna edycja gali, na której po raz kolejny wyróżniono tych, którzy przyczynili się do najlepszych produkcji telewizyjnych. The Monster Ball Tour nagrane w Nowym Jorku wygrało w kategorii „Najlepszy montaż zdjęć do programu specjalnego”.

2 października 2010, Lady Gaga wystąpiła gościnnie na jednym z dwóch tribute koncertów The Plastic Ono Band, zorganizowanych 1 i 2 października w Orpheum Theater w Los Angeles, w ramach obchodów 70. rocznicy urodzin Johna Lennona. Lady Gaga wykonała wspólnie z Yōko Ono utwory „It’s Been Very Hard” oraz „The Sun Is Down”. Na finał, wszyscy artyści zaproszeni na ten dzień, łącznie z Gagą i Ono, zaśpiewali wspólnie piosenkę „Give Peace a Chance”.

26 listopada miał miejsce pierwszy koncert Lady Gagi w Polsce, który odbył się na Ergo Arenie w Gdańsku i przyciągnął publiczność liczącą ponad 12 tys. ludzi.

25 czerwca 2010 roku Lady Gaga wystąpiła na dwunastym White Tie and Tiara Ball, organizowanym przez Eltona Johna, gdzie wykonała nową piosenkę „You and I”, która znajduje się w trzecim albumie, „Born This Way”. 28 czerwca po raz pierwszy wykonała tę piosenkę podczas swojej trasy koncertowej The Monster Ball Tour w Montrealu.

O północy czasu amerykańskiego z 31 grudnia 2010 na 1 stycznia 2011 Lady Gaga ogłosiła, że 13 lutego 2011 na gali Grammy Awards wykona po raz pierwszy singiel ze swojej nowej płyty „Born This Way”, która z kolei ukazała się 23 maja 2011.

Wydany 13 lutego 2011 singel „Born This Way” pobił kolejne rekordy sprzedaży. W ciągu pięciu dni od wydania, nagranie zostało sprzedane w sklepach internetowych ponad milion razy. Singiel zadebiutował na pierwszym miejscu w tysięcznym notowaniu amerykańskiej listy przebojów Billboard Hot 100. Do lutego 2011 roku w serwisie YouTube oficjalny utwór został wysłuchany ponad 14 milionów 400 tysięcy razy.

Kolejnym singlem był „Judas”. Teledysk do piosenki wyreżyserowała sama Lady Gaga, a choreografię pomogła jej stworzyć Laurieann Gibson. Gaga wciela się w rolę Marii Magdaleny. W teledysku gościnnie wystąpił też aktor Norman Reedus, który zagrał tytułowego Judasza. W wywiadzie wyznał, że Lady Gaga jest bardzo wierząca, nawet do tego stopnia, że kazała się modlić wszystkim przed nakręceniem kolejnego ujęcia. Wkrótce „Judas” dotarł do list przebojów zajmując pierwsze miejsca na listach przebojów w USA, Francji, Australii, Kanadzie, Finlandii, Grecji, Hiszpanii i Szwecji.

Jednocześnie 6 maja 2011 zakończyła się trasa koncertowa The Monster Ball Tour. Gaga łącznie dała ponad 200 koncertów dla 2,5 mln fanów, co pozwoliło The Monster Ball Tour znaleźć się na 14 miejscu w klasyfikacji tras wszech czasów. Na pewno wpłynęło to też na ulokowanie jej na pierwszym miejscu najbardziej wpływowych artystów według magazynu Forbes.

9 maja 2011 w radiu 96,6 KISS FM w Stanach Zjednoczonych odbyła się premiera nowej piosenki artystki „The Edge of Glory”. Utwór został napisany w całości przez Stefani Germanottę. Dzień po premierze nowa piosenka została nowym numerem 1 na liście hitów na iTunes, a także podbiła (mimo iż jeszcze nie wydano teledysku i singla) listy przebojów w Grecji, Szwecji, Finlandii (zajmując 1 miejsce), Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Francji (zajmując 2 miejsce) oraz zajmując 3 miejsce na Billboard Hot 100.

13 maja 2011 do sprzedaży weszła kolekcjonerska wersja płyty „Born This Way” zawierająca oprócz albumu dziewięć singli, plakat oraz koszulkę. Natomiast zwykła wersja albumu znalazła się w niektórych sklepach w USA już 19 maja 2011, natomiast oficjalna premiera światowa, zgodnie z zapowiedziami, nastąpiła 23 maja.

16 maja 2011 nastąpiła premiera utworu „Hair”, który jest singlem promocyjnym albumu „Born This Way”. Tekst opisuje włosy jako metaforę tożsamości osiągając punkt kulminacyjny kiedy Gaga śpiewa: „I Am MY Hair”.

5 lipca 2011 artystka na swoim Twitterze oświadczyła, że trwają prace nad nową trasą koncertową, która nazywać się będzie Born This Way Ball Tour. Lady Gaga zapowiedziała, że ma zamiar odwiedzić nie tylko te kraje co podczas The Monster Ball Tour, lecz również Indie, Amerykę Łacińską oraz Indonezję.

5 września 2011 roku Lady Gaga znalazła się na liście najbardziej wpływowych osób przygotowanej przez magazyn Vanity Fair. Piosenkarka zajęła 9 miejsce w rankingu i jest najwyżej uplasowaną na liście kobietą i najmłodszą osobą znajdującą się w zestawieniu. 5 września 2011 r. Lady Gaga została nominowana do BT Digital Music Awards 2011 w kategorii Best International Artist. Walczyć o nagrodę będą także Adele, Katy Perry, Rihanna czy Eminem.

9 września 2011 roku najnowszy singiel Lady Gagi – „You and I” awansował na liście Billboard Hot 100 aż o 10 oczek z 16. miejsca na 6. Od czasu wydania „Just Dance” w 2008 roku, single Gagi sprzedały się już w ponad 35 milionach egzemplarzach w samych Stanach Zjednoczonych. Wynik ogólnoświatowy – ponad 90 mln. sprzedanych piosenek w takich sklepach internetowych jak iTunes Store czy Amazon. Lady Gaga została umieszczona też na liście rekordzistów Billboardu, mając 11 singli, które trafiły do pierwszej dziesiątki zestawienia. Pokonała Mariah Carey, Michaela Jacksona, Ushera i Paulę Abdul, co pozwoliło jej uplasować się na 4. miejscu.

11 września razem z Tony’m Bennettem nagrała własną wersję jazzowego utworu „The Lady Is a Tramp” z repertuaru Franka Sinatry. 20 września do sklepów trafi album Bennetta o tytule „Duets II”, na którym znajdzie się między innymi duet z Lady Gagą. W rozmowie ze stacją ABC, artysta powiedział, że Lady Gaga może stać się tak wielka jak Elvis Presley.

1 października Lady Gaga wystąpiła ze Stingiem w nowojorskim Beacon Theatre, na koncercie z okazji sześćdziesiątych urodzin tego brytyjskiego artysty. W imprezie wzięli udział także m.in. Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Billy Joel i Mary J. Blige.

6 listopada 2011 r. Lady Gaga wygrała 4 statuetki MTV EMA 2011 (w kategoriach: najlepsza wokalistka, najlepszy utwór – Born This Way, najlepszy teledysk – Born This Way, najwierniejsi fani). Artystka wykonała na gali utwór „Marry the Night”. 13 listopada 2011 r. w brytyjskiej edycji programu „X Factor” Gaga wykonała piosenkę „Marry the Night”. Po występie powiedziała, że skończyła projektować scenę na The Born This Way Ball Tour oraz, że będzie ona „większa i lepsza” niż kiedykolwiek. 17 listopada 2011 roku odbył się charytatywny koncert „Children In Need”, który jest organizowany przez stację BBC. Lady Gaga otworzyła festiwal wykonując trzy utwory: „Marry The Night”, „Born This Way” oraz „The Edge of Glory”.

20 listopada 2011 r. Gaga z okazji świąt Bożego Narodzenia wydała album „A Very Gaga Holiday”, na którym znalazły się akustyczne wersje „You and I”, „The Edge of Glory” oraz dwa jazzowe covery „White Christmas” i „Orange Colored Sky”. 24 listopada 2011 roku na antenie ABC wyemitowano dokumentu „A Very Gaga Thanksgiving”. 30 listopada 2011 r. na „The Grammy Nominations Concert” otworzyła koncert wykonując piąty singiel „Marry the Night” oraz zakończyła galę razem z amerykańskim zespołem country, Sugarland, wykonując utwór „You and I”. Została nominowana w trzech kategoriach: album roku, najlepszy występ na żywo oraz najlepszy album wokalny pop.

1 grudnia 2011 roku miała miejsce premiera teledysku do piosenki „Marry the Night”. Trwa on około 14 minut i opowiada o wyrzuceniu Gagi z wytwórni Def Jam. Po 4 dniach klip miał 10 milinów odtworzeń. 25 grudnia Lady Gaga zrobiła prezent swoim fanom z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Wydała utwór „Stuck On Fuckin’ You”, który został nagrany we wrześniu 2010 roku w tourbusie trasy The Monster Ball Tour w stanie Minnesota. Lady Gaga wystąpiła 31 grudnia 2011 roku na sylwestrowej imprezie „Dick Clark’s New Year’s Rockin’ Eve with Ryan Seacrest 2012”, piosenkarka wykonała trzy utwory: premierowo fragment „Heavy Metal Lover”, „Marry the Night” oraz hit „Born This Way”.

Lady Gaga opublikowała 7 lutego 2012 roku na swoim Twitterze oficjalny projekt sceny nowego tournée promującego album Born This Way. 29 lutego 2012 roku odbył się koncert fundacji „Born This Way”. Organizacja kierowana jest przez samą artystkę oraz przez jej matkę. Bilety na nową trasę koncertową w Australii oraz Nowej Zelandii zostały wyprzedane w czasie 4 minut i 16 sekund. Piosenkarka zarobiła w 2011 roku 25 mln. dolarów co pozwoliło zająć jej 4 pozycję na liście najlepiej zarabiających gwiazd, jaką stworzył magazyn Billboard.

Od tego czasu Gaga skupiła się na działalności pozamuzycznej – ubrania, perfumy i wszystkie inne rzeczy, którymi powinny zajmować się od czasu do czasu gwiazdy, chcąc powiększyć majątek.

Piosenkarka wydała jazzowy album „Cheek to Cheek” we współpracy z Tonym Bennettem, który ukazał się 23 września 2014 roku\ i zadebiutował na pierwszym miejscu Billboardu, stając się trzecią płytą piosenkarki na tym zaszczytnym miejscu. Płyta otrzymała Nagrodę Grammy podczas 57. ceremonii rozdania tych nagród w kategorii Best Traditional Pop Vocal Album. W celu promocji albumu duet wyruszył w trasę – Cheek to Cheek Tour. Łącznie zagrali 36 koncertów w Ameryce i Europie. Trasa rozpoczęła się 30 grudnia 2014 roku, a zakończyła się 1 sierpnia 2015 roku.

Piosenkarka odebrała 10 nagród Vevo Certified za teledyski, które przekroczyły 100 mln wyświetleń, otrzymała je z rąk swoich fanów.


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym