Dziwny jest ten świat
Czesław Niemen
Album: Czas jak rzeka, Dziwny jest ten świat
Data wydania: 2000-01-01
Gatunek: Rock, Polski Rock
Producent: Czesław Niemen
Tekst: Czesław Niemen
Czesław Niemen - Do 1962 roku, Czesław Niemen (posługując się jeszcze swoimi prawdziwym nazwiskiem – Czesław Wydrzycki) występował głównie w studenckich teatrach, kabaretach oraz klubie Żak w Gdańs... Czytaj wiecej
5,4k
{{ like_int }}
Raportuj błędne lub niedziałające video - prześlij raport Dziękujemy za zaraportowanie tego video. Zajmiemy się tym problemem tak szybko jak będzie to możliwe.
Tekst oryginalny
[Zwrotka 1]
Dziwny jest ten świat
Gdzie jeszcze wciąż
Mieści się wiele zła
I dziwne jest to
Że od tylu lat
Człowiekiem gardzi człowiek

[Zwrotka 2]
Dziwny ten świat
Świat ludzkich spraw
Czasem aż wstyd przyznać się
A jednak często jest
Że ktoś słowem złym
Zabija tak, jak nożem

[Zwrotka 3 x2]
Lecz ludzi dobrej woli jest więcej
I mocno wierzę w to
Że ten świat
Nie zginie nigdy dzięki nim
Nie! Nie! Nie! Nie! Nie!
Przyszedł już czas
Najwyższy czas
Nienawiść zniszczyć w sobie

Interpretacja utworu
Tekst stworzył(a)
Dziękujemy za wysłanie interpretacji
Nasi najlepsi redaktorzy przejrzą jej treść, gdy tylko będzie to możliwe.
Status swojej interpretacji możesz obserwować na stronie swojego profilu.
Dodaj interpretację
Jeśli wiesz o czym śpiewa wykonawca, potrafisz czytać "między wierszami" i znasz historię tego utworu, możesz dodać interpretację tekstu. Po sprawdzeniu przez naszych redaktorów, dodamy ją jako oficjalną interpretację utworu!

Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść interpretacji musi być wypełniona.

„Dziwny jest ten świat” to zdecydowanie największy hit Czesława Niemena, który to zmienił postrzeganie wielu ludzi na odbiór świata oraz własnego kraju, będąc przy tym hymnem wielu pokoleń żyjących w realiach socjalistycznej PRL.

 

Opowiada on o tym, że pomimo setek lat wojen i ludzkich tragedii, nadal patrzymy na innych z niepokojem oraz pogardą, za to, że są w czymś od nas lepsi, lub po prostu inni. Przyzwyczajani do tego przez naszych rodziców, którzy przelewają nam to, co ich rodzice przekazali im, żyjąc choć przez chwilę w czasie wielkiej wojny, zamiast miłości do ludzi, promujemy nienawiść i obojętność w czasach, gdzie powinniśmy zachować się po prostu - jak człowiek.

 

Czesław w swoich tekstach nawiązuje do zmiany tego, w jaki sposób działamy, co szczególnie słychać w słowach: „Przyszedł już czas; Najwyższy czas; Nienawiść zniszczyć w sobie”.

 

Dość symboliczną kwestią poruszaną przez artystę jest również wątek tego, jak bardzo bolesną rzeczą może być wypowiedziane słowo - szczególnie to w gniewie, co odnajdziemy w zwrotce: „Czasem aż wstyd przyznać się; A jednak często jest; Że ktoś słowem złym; Zabija tak, jak nożem”.

 

Rzeczą przerażającą jest to, że piosenka w 2016 roku nadal jest bardzo aktualna pod względem treści - mimo tego, że powstała niemalże 50 lat temu w czasach, kiedy ustrój totalitarny niszczył w najlepsze w naszym kraju wszystko to, co w jakiś sposób nawiązywało do wolności. Stąd protest Niemena nabiera tak poważnego i kontrrewolucyjnego brzmienia.


Lub dodaj całkowicie nową interpretację - dodaj interpretację
Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
Najpopularniejsze od Czesław Niemen
Polecane przez Groove
Popularne teksty