Kings Of Leon
Miejsce powstania: Nashville, Tennessee, Stany Zjednoczone
Rok powstania: 1999
Gatunek: Rock, Pop, Indie Rock, Alternative Rock, Rap
2,7k
{{ like_int }}

Trzech braci Followill spędziło większość swojej młodości na podróżowaniu po południu Stanów Zjednoczonych z ojcem Ivanem, wielkim kaznodzieją zielonoświątkowego kościoła i ich matką, Betty-Ann, która uczyła całą trójkę kiedy nie byli w szkole. Kiedy ojciec zrezygnował z kościoła i rozwiódł się ze swoją żoną w 1997 roku, chłopcy przenieśli się do Nashville i zainteresowali muzyką rockową.

Spełniony w swym zawodzie tekściarz, Angelo Petraglia, pomógł im szlifować swoje umiejętności pisania piosenek. Sześć miesięcy później, Nathan i Caleb podpisali kontrakt z...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Trzech braci Followill spędziło większość swojej młodości na podróżowaniu po południu Stanów Zjednoczonych z ojcem Ivanem, wielkim kaznodzieją zielonoświątkowego kościoła i ich matką, Betty-Ann, która uczyła całą trójkę kiedy nie byli w szkole. Kiedy ojciec zrezygnował z kościoła i rozwiódł się ze swoją żoną w 1997 roku, chłopcy przenieśli się do Nashville i zainteresowali muzyką rockową.

Spełniony w swym zawodzie tekściarz, Angelo Petraglia, pomógł im szlifować swoje umiejętności pisania piosenek. Sześć miesięcy później, Nathan i Caleb podpisali kontrakt z RCA Records, które stwierdziło, że duet musi dobrać więcej członków do swojego zespołu przed rozpoczęciem kariery. Pełny skład powstał, gdy ich kuzyn Matthew i młodszy brat Jared postanowili się do nich przyłączyć.

W jednym wywiadzie Caleb mówi, że "porwali" Matta ze swojego rodzinnego miasta w stanie Mississippi, aby dołączył do ich zespołu. Powiedzieli jego matce, że zatrzyma się u nich na tydzień, ale w końcu nigdy na stałe nie wrócił do domu.

Pierwszy minialbum grupy, „Holy Roller Novocaine” został wydany w 2003 roku. Debiutancki album Kings of Leon, „Youth and Young Manhood”, którego nazwa została zaczerpnięta z książki Ernesta Hemingwaya, okazał się dużym sukcesem, szczególnie poza USA. Popularność zespołu wzrosła jeszcze bardziej, gdy artystom zaproponowane zostały występy z U2 i The Strokes. Utwory "Molly's Chambers", "Red Morning Light"i "Holy Roller Novocaine" zostały użyte w kilku filmach, grach i reklamach telewizyjnych. Pierwszy singiel zespołu, "Molly's Chambers", wydany w 2003 roku, zyskał duże powodzenie.

Druga płyta grupy, „Aha Shake Heartbreak” wydana została w Wielkiej Brytanii w październiku 2004, a w USA w lutym 2005 roku. Album ten poszerzył grono fanów zespołu na całym świecie. Piosenki "The Bucket", "Four Kicks" i "King of the Rodeo" zostały później wydane jako single. "The Bucket" zakwalifikował się do pierwszej dwudziestki najlepszych singli w Wielkiej Brytanii. Członkowie grupy otrzymali także wyrazy uznania od swoich "starszych kolegów" z branży, między innymi Radiohead, Modest Mouse, Oasis, Pearl Jam czy Boba Dylana. Z dwoma ostatnimi KOL występowali przez większość 2005 i 2006 roku.

Muzycy wrócili do studia w marcu 2006 roku. Ich trzecia płyta, „Because of the Times”, poprzedzona przez singiel "On Call" ukazała się 2 kwietnia 2007 roku w Wielkiej Brytanii, a dzień później w Stanach Zjednoczonych. Zdobyła bardzo duże uznanie wśród krytyków. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy przebojów w Wielkiej Brytanii i Irlandii. W rankingu USA wszedł na 25 miejscu. W ciągu pierwszego tygodnia od premiery, zostało sprzedanych ponad 70 tysięcy egzemplarzy płyty. Później wydane zostały single "Fans" i "Charmer".

Na początku 2008 roku, jeden z członków Kings of Leon, Caleb Followill, ogłosił, że zespół pracuje nad czwartym albumem studyjnym. Nagrywanie rozpoczęło się w lutym tego samego roku, po zakończeniu przez grupę występów zagranicznych. W jednym z wywiadów członkowie zespołu zdradzili, że najnowsza płyta będzie odwoływać się do brzmień Radiohead, Crystal Castles czy My Morning Jacket. Utwór "Crawl", pierwszy z nadchodzącej płyty, ukazał się na stronie zespołu dostępny do darmowego ściągnięcia 28 lipca 2008 roku. Pierwszy singiel, "Sex on Fire" pojawił się w profilu Kings of Leon w portalu MySpace 5 sierpnia. Album „Only by the Night” ukazał się 19 września 2008 na kontynencie, 22 września w Wielkiej Brytanii, a 23 września w USA. 28 września zadebiutował na pierwszym miejscu brytyjskich rankingów sprzedaży z wynikiem 220 tysięcy sprzedanych kopii. Za utwór "Use Somebody" zespół otrzymał w sumie trzy statuetki Grammy.

W 2009 roku podczas trasy koncertowej promującej „Only by the Night”, zespół zaczął zbierać materiał do nowej płyty. Ukazała się ona 18 października w Wielkiej Brytanii, a 19 października 2010 w USA. Album był nagrywany w okresie od lutego do czerwca 2010 w Nowym Jorku oraz Nashville. W Wielkiej Brytanii album zadebiutował na pierwszym miejscu notowania. W 2011 roku „Come Around Sundown” otrzymał nominację do nagrody Grammy w kategorii najlepszy rockowy album. 27 lipca 2011 na koncercie w Dallas, wokalista zespołu, Caleb Followill, znajdował się pod silnym wpływem alkoholu. Musiał przez to opuścić scenę, a koncert został przerwany. 1 sierpnia 2011 Kings of Leon odwołali pozostałą część trasy po USA. W listopadzie 2011 roku grupa odbyła trasę koncertową po Australii.

22 sierpnia 2012 Jared Followill podczas rozmowy na temat swojego pobocznego projektu z Nickiem Brownem z Mona ujawnił, że zespół pracuje nad nowym albumem. 7 czerwca 2013 została ujawniona nazwa szóstego krążka Kings of Leon. Została ona zainspirowana, filmem „Miejski kowboj” z lat 80-tych, w którym główną rolę odegrał John Travolta. Tak jak wszystkie poprzednie nazwa składa się z pięciu sylab. Wydanie płyty poprzedziła europejska trasa koncertowa, podczas której zespół zagościł również w Polsce (6 lipca 2013 w Gdyni – w ramach Open'er Festival). W trakcie wywiadu w MTV News Nathan Followill stwierdził, że brzmienie nowych utworów będzie bardzo energetyczne, a grane podczas trasy koncertowej utwory "Don't Matter" oraz "Supersoaker" doskonale odzwierciedlają charakter płyty. Według basisty zespołu, płyta „Mechanical Bull” zawiera odwołania do wszystkich wcześniejszych albumów. Płyta ukazała się we wrześniu 2013 roku.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
Karen O
{{ like_int }}
Karen O
Stars (Canadian band)
{{ like_int }}
Stars (Canadian band)
Django Django
{{ like_int }}
Django Django
Destroyer
{{ like_int }}
Destroyer
The Decemberists
{{ like_int }}
The Decemberists