Mniej niż zero
Lady Pank
Album: Lady Pank
Data wydania: 1983-06-20
Gatunek: Rock, Polski Rock
Lady Pank - Zespół Lady Pank został założony pod koniec 1981 roku przez dwóch byłych członków Budki Suflera – gitarzysty i kompozytora Jana Borysewicza oraz autora tekstów... Czytaj wiecej
4,8k
{{ like_int }}
Raportuj błędne lub niedziałające video - prześlij raport Dziękujemy za zaraportowanie tego video. Zajmiemy się tym problemem tak szybko jak będzie to możliwe.
Tekst oryginalny
[Zwrotka 1]
Myślisz może, że więcej coś znaczysz
Bo masz rozum, dwie ręce i chęć
Twoje miejsce na Ziemi tłumaczy
Zaliczona matura na pięć
Są tacy - to nie żart
Dla których jesteś wart

[Refren x4]
Mniej niż zero

[Zwrotka 2]
Zawodowi macherzy od losu
Specjaliści od śpiewu i mas
Choćbyś nie chciał i tak znajdą sposób
Na swej wadze położą nie raz
Choć to fizyce wbrew
Wskazówka cofa się

[Refren x4]

[Zwrotka 1]

[Refren x4]

[Refren x4]

Interpretacja utworu
Tekst stworzył(a)
Dziękujemy za wysłanie interpretacji
Nasi najlepsi redaktorzy przejrzą jej treść, gdy tylko będzie to możliwe.
Status swojej interpretacji możesz obserwować na stronie swojego profilu.
Dodaj interpretację
Jeśli wiesz o czym śpiewa wykonawca, potrafisz czytać "między wierszami" i znasz historię tego utworu, możesz dodać interpretację tekstu. Po sprawdzeniu przez naszych redaktorów, dodamy ją jako oficjalną interpretację utworu!

Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść interpretacji musi być wypełniona.

„Mniej Niż Zero” mówi o jednostce, która nie znaczy niczego wobec siły zbudowanej przez czynniki zewnętrzne: społeczeństwo, przełożonych lub system polityczny. Niektórzy ulegają wrażeniu, że intelekt oraz silna wola pozwolą im wyróżnić się na tle społeczeństwa, odnieść sukces, wprowadzić zmiany. Jest to jednak tylko ułuda, bowiem „zawodowi macherzy od losu” zawsze będą zdolni do tego, aby każdego człowieka na powrót umieścić w trybach machiny, która sterują.

 

Kompozycja zyskała silny wydźwięk polityczny i stała się swego rodzaju protest songiem, chociaż prawdopodobnie nie taka była intencja autora tekstu. Andrzej Mogielnicki napisać miał słowa pod wpływem lektury żartobliwego opowiadania, z którego wynikało, że we współczesnej cywilizacji człowiek nie znaczy już nic. Dlaczego? Bowiem... ulice wykonane są z asfaltu i nie ma już bruku, z którego można by wznosić barykady.

 

Ostatecznie jednak wydanie „Mniej Niż Zero” zbiegło się w czasie ze śmiercią pobitego przez MO Grzegorza Przemyka. Piosenka była nucona podczas pogrzebu maturzysty i od tego czasu często postrzegano ją jako wymierzoną we władze PRL.


Lub dodaj całkowicie nową interpretację - dodaj interpretację
Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
Najpopularniejsze od Lady Pank
Polecane przez Groove
Popularne teksty