Shakira
Miejsce urodzenia: Barranquilla, Kolumbia
Data urodzenia: 2 lutego 1977
Gatunek: Pop, Rock, Latin Pop, Electro-Pop, Remix, Reggaeton, Electronic, Dance, Folk, Instrumental, Ballad, R&B, Rap, Country, Ska
2k
{{ like_int }}

 Shakira urodziła się w 1977 w kolumbijskim mieście Barranquilla. Jej imię pochodzi z języka arabskiego i w tłumaczeniu na polski oznacza kobietę wdzięczną i pełną łaski.

 

Pierwszą piosenkę, Tus Gafas Oscuras, napisała w wieku zaledwie ośmiu lat. Od tego momentu nie przestała tego robić ani na moment. Kiedy miała dziesięć lat wstąpiła do kościelnego chóru, jednak nie zabawiła w nim zbyt długo ze względu na jej mocny głos, który nie pasował to klerykalnej stylistyki delikatnej dziewczynki. Nie zrezygnowała jednak ze...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

 Shakira urodziła się w 1977 w kolumbijskim mieście Barranquilla. Jej imię pochodzi z języka arabskiego i w tłumaczeniu na polski oznacza kobietę wdzięczną i pełną łaski.

 

Pierwszą piosenkę, Tus Gafas Oscuras, napisała w wieku zaledwie ośmiu lat. Od tego momentu nie przestała tego robić ani na moment. Kiedy miała dziesięć lat wstąpiła do kościelnego chóru, jednak nie zabawiła w nim zbyt długo ze względu na jej mocny głos, który nie pasował to klerykalnej stylistyki delikatnej dziewczynki. Nie zrezygnowała jednak ze śpiewania. Zaczęła występować w programach dla młodszej publiczności. We wczesnych latach 90. zadebiutowała na scenie muzycznej Ameryki Łacińskiej. W szkole rozwinęła swój talent jako tancerka brzucha i piosenkarka, zadziwiając barwą głosu charakterystyczną dla rock and rolla, muzyki libańskiej i latynoskiej.

 

Dzięki znajomości z Cio Vargaza (pracownika Sony Colombia, który zorganizował jej koncert w Bogocie) piosenkarka podpisała kontrakt z Sony Music Columbia.

 

W 1991 roku powstał pierwszy album Shakiry zatytułowany Magia. Dwa lata później, wydano album Peligro. Oba albumy sprzedały się w około tysiącu egzemplarzy. W tym czasie Shakira zadebiutowała w kolumbijskiej telenoweli El Oasis, grając w nim główną rolę.

 

W 1995 ukazała się płyta Pies Descalzos, która przyniosła jej rozgłos w Hiszpanii i Ameryce Środkowej. Płytę promował singiel Estoy Aqui.

 

W 1998 Shakira przeprowadziła się do Miami. Kolejną płytę ¿Dónde están los ladrones? promowała piosenka Ciega Sordomuda, która znalazła się na pierwszym miejscu we wszystkich krajach Ameryki Południowej. Kolejnym przebojem stał się drugi singel Ojos Asi, w którym można było usłyszeć brzmienia charakterystyczne dla Bliskiego Wschodu.

 

W 1999, Shakira nagrała koncert MTV Unplugged, za który otrzymała nagrodę Grammy. Następną płytę, tym razem anglojęzyczną Laundry Service Shakira nagrała w 2001 roku. Płyta stała się największym dotychczas sukcesem komercyjnym artystki, a wiele piosenek jak Whenever, Wherever, Underneath your clothes, Objection stało się ogólnoświatowymi przebojami. Dzięki temu sukcesowi Shakira zyskała fanów poza Europą, głównie w Stanach Zjednoczonych, zdominowanych do tej pory przez angielskojęzycznych artystów. Album rozszedł się w 13 mln nakładzie.

 

Kolejne płyty Fijación Oral Vol. 1, oraz anglojęzyczna wersja Oral Fixation Vol. 2 wydane w 2005, potwierdziły sukces kolumbijskiej artystki na muzycznej estradzie. Piosenka Hips Don't Lie została najlepiej sprzedającym się utworem roku.

 

W 2009 Shakira nagrała płytę She Wolf, którą promował singiel o tym samym tytule. Dyskografię wokalistki uzupełniają jeszcze trzy albumy koncertowe – MTV Unplugged, Live & Off The Record oraz Oral Fixation Tour.

 

Shakira wygrała dwie nagrody Grammy, siedem nagród Latin Grammy Awards i dwanaście Billboard Latin Music Awards. Była również dwukrotnie nominowana do nagrody Złotego Globu. Shakira jest również najlepiej zarabiającą kolumbijską artystką wszech czasów. Sprzedawszy ponad 60 milionów kopii albumów stworzonych dzięki współpracy z wytwórnią Sony Music, jest drugą, po Glorii Estefan, najpopularniejszą piosenkarką latynoską. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedała 9,6 miliona kopii. Shakira jest jedyną artystką pochodzącą z Ameryki Południowej, która zajęła wysokie miejsce na amerykańskiej liście przebojów Billboard Hot 100, australijskiej liście ARIA oraz brytyjskiej liście najlepiej sprzedających się singli.

 

Shakira pracuje również w fundacji charytatywnej działającej na rzecz biednych i potrzebujących dzieci przesiedleńców z powodu wojny domowej w Kolumbii, noszącej nazwę Fundación Pies Descalzos (Fundacja Bose Stopy). Nazwa fundacji wywodzi się od tytułu jej płyty Pies Descalzos z 1995. Fundacja Shakiry pomaga już 3380 dzieciom w trzech miastach Kolumbii.

 

W 2010 roku, artystka nagrała piosenkę „Waka Waka (This Time for Africa)”, która została oficjalną piosenką Mistrzostw Świata w RPA. Utwór spotkał się z gorącym przyjęciem, stał się hitem oraz najlepiej sprzedającym się singlem promującym Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Angielska wersja piosenki zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej oglądanych teledysków w serwisie YouTube.

 

„Can't Remember to Forget You” – singiel promujący kolejny album Shakiry został wydany 13 stycznia 2014. Utwór ten nagrano w dwóch wersjach językowych: angielskiej wraz z Rihanną oraz hiszpańskiej (Nunca Me Acuerdo De Olvidarte). Utwór cieszy się popularnością w Europie, Ameryce jak i zarówno poza tymi kontynentami. Teledysk do „Can't Remember to Forget You” wywołał wiele kontrowersji, jednak jest jednym z najbardziej cieszących się popularnością wideoklipów na portalu YouTube. Sam utwór zajmuje wysokie pozycji na listach przebojów, często są to pozycje najwyższe.

 

Najnowszym singlem jest utwór „Dare (La La La)”, do którego powstały dwa teledyski. W drugim z nich został zmodyfikowany tekst, na potrzeby odbywającego się w Brazylii mundialu a w klipie występowali również piłkarze m.in. obecny partner życiowy Shakiry - Gerard Piqué.

 

8 listopada 2011 roku Shakira odsłoniła swoją gwiazdę w Hollywood Walk of Fame.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym