Aaliyah
Miejsce urodzenia: Nowy Jork
Data urodzenia: 16.01.1979
Data śmierci: 25.08.2001
Gatunek: R&B, Pop, Rap, Rock, New Jack Swing
1,6k
{{ like_int }}

Aaliyah Dana Haughton urodziła się na Brooklynie w Nowym Jorku, lecz dorastała w Detroit w stanie Michigan. Jej imię w języku arabskim oraz hebrajskim, z którego się oryginalnie wywodzi, oznacza: najwyższa, najbardziej egzaltowana, najlepsza.

 

Początki kariery muzycznej Aaliyah sięgają 1990 roku, kiedy to jedenastoletnia wówczas artystka pojawiła się w telewizyjnym show Star Search (na kanwie którego powstały popularne muzyczne show typu Idol), wykonując ulubioną piosenkę swojej mamy My Funny Valentine. Pomimo, iż piosenkarka nie...

+ Czytaj więcej Zasugeruj poprawkę w opisie

Aaliyah Dana Haughton urodziła się na Brooklynie w Nowym Jorku, lecz dorastała w Detroit w stanie Michigan. Jej imię w języku arabskim oraz hebrajskim, z którego się oryginalnie wywodzi, oznacza: najwyższa, najbardziej egzaltowana, najlepsza.

 

Początki kariery muzycznej Aaliyah sięgają 1990 roku, kiedy to jedenastoletnia wówczas artystka pojawiła się w telewizyjnym show Star Search (na kanwie którego powstały popularne muzyczne show typu Idol), wykonując ulubioną piosenkę swojej mamy My Funny Valentine. Pomimo, iż piosenkarka nie wygrała programu, pozostawiła po sobie dobre wrażenie i dalej szlifowała umiejętności wokalne. Kolejnym etapem w jej karierze było kilka koncertów na scenie w Las Vegas u boku swojej ciotki, znanej wokalistki soulowej i popowej Gladys Knight. Mężem Gladys był Barry Hankerson − menedżer, producent muzyczny oraz założyciel i szef wytwórni Blackground Records, z którą później związała się Aaliyah. Jako młoda nastolatka piosenkarka uczęszczała do szkoły Detroit High School for the Fine and Performing Arts, którą ukończyła na kierunku 'taniec' mając średnią ważoną (GPA) 4.0.

 

W 1992 roku Aaliyah zaczęła pracę nad swym debiutanckim albumem, z pomocą starszego od niej o ponad dziesięć lat piosenkarza i kompozytora R. Kelly'ego, którego rzekomo poślubiła w 1994 r., mając piętnaście lat. Aaliyah oficjalnie zaprzeczyła tym plotkom, mówiąc stanowczo "nie brałam ślubu" w wywiadzie dla stacji MTV.

 

Pierwszy album Aaliyah, Age Ain't Nothing but a Number, został wydany w 1994 roku i uzyskał bardzo pochlebne opinie, a w Stanach Zjednoczonych uzyskał status platynowej płyty. Następny krążek, One in a Million, wydany 2 lata później, zyskał status podwójnej platyny. W 1997 roku Aaliyah zaśpiewała w filmie animowanym Anastazja piosenkę Journey to the Past, która została nominowana do Oscara, a rok później przebojową piosenkę Are You That Somebody, wchodzącą w skład ścieżki dźwiękowej do filmu Dr Dolittle.

 

W 2000 roku miał miejsce debiut Aaliyah na wielkim ekranie. Artystka zagrała jedną z głównych ról w filmie Romeo musi umrzeć (oryg. tytuł Romeo Must Die) u boku m.in. Jet Li, Isaiaha Washingtona oraz znanego rapera DMX-a. „Baby Girl” wcieliła się w rolę Trishy O'Day, córki bossa jednego z gangów. Warto dodać, iż ten film będący luźną ekranizacją dramatu Szekspira Romeo i Julia, został wyreżyserowany przez polskiego operatora filmowego i reżysera Andrzeja Bartkowiaka (dla którego był to notabene reżyserski debiut). Na soundtracku do tego obrazu znalazły się 4 piosenki autorstwa Aaliyah. Mowa u utworach Try Again, Come Back in One Piece (z udziałem DMX-a), Are You Feelin' Me oraz I Don't Wanna. Romeo musi umrzeć okazał się komercyjnym sukcesem. Tylko w pierwszym tygodniu wyświetlania film zarobił 18 mln $. Łączny zysk z ekranizacji tego filmu wyniósł w Stanach Zjednoczonych ponad 55 mln dolarów. Na całym świecie Romeo musi umrzeć zarobił około 91 mln $.

 

Drugi i zarazem ostatni kinowy występ Aaliyah miał miejsce w horrorze Królowa potępionych (oryg. tytuł Queen of the Damned). Zagrała w tym filmie tytułową rolę wcielając się w postać Akashy, królowej wampirów. Wspomniany film trafił do kin 6 miesięcy po śmierci Aaliyah i został zadedykowany jej pamięci.

 

Latem 2001 roku ukazała się trzecia płyta wokalistki zatytułowana Aaliyah. Teledysk do piosenki Rock the Boat był kręcony na Wyspach Abaco, na Bahamach. Aaliyah nie powróciła już jednak nigdy z tej wyprawy. Samolot, w którym leciała piosenkarka (Cessna 402B), rozbił się 200 stóp od pasa startowego. Pilot Luis Morales III i jego siedmiu pasażerów (w tym Aaliyah) zginęli w tym wypadku. Według dochodzeń biura koronera na Bahamach, Aaliyah doznała poważnych oparzeń ciała oraz głowy. Koroner stwierdził, że jeżeli nawet przeżyłaby wypadek, poprawa stanu jej zdrowia byłaby praktycznie niemożliwa, biorąc pod uwagę obrażenia ciała. Dalsze śledztwo prowadzone przez NTSB wskazuje na to, że pilot Luis Morales III nie miał kwalifikacji do pilotażu takiego samolotu, jakim wtedy leciał. Miał sfałszowaną licencję FAA, gdyż aby ją zdobyć, potrzeba dużego doświadczenia i wielu godzin lotu, których Morales nigdy nie odbył. Dodatkowo wykryto kokainę oraz alkohol w jego krwi. Następne dochodzenia dowiodły, że samolot piosenkarki został przeładowany o 320 kilogramów. Chociaż świadkowie potwierdzili fakt, iż pasażerowie zostali poproszeni o pozostawienie bagażu, potem odkryto, że nie wiedzieli nic o ładowności Cessny. Co więcej, dalsze dochodzenie dowiodło, że pilot został zatrudniony cztery godziny przed startem samolotu.

 

Jej pośmiertna płyta I Care 4 U ukazała się w roku 2002 i odniosła duży sukces. Po wznowieniach albumów Aaliyah i One in a Million wydano trzypłytową publikację Ultimate Aaliyah, która zawiera między innymi film dokumentalny o życiu artystki.

 


Wyślij Niestety coś poszło nie tak, spróbuj później. Treść poprawki musi być wypełniona. Dziękujemy za wysłanie poprawki.
- Czytaj mniej Zasugeruj poprawkę w opisie

Inni artyści w tym gatunku muzycznym
The-Dream
{{ like_int }}
The-Dream
Michelle Williams
{{ like_int }}
Michelle Williams
Sebastian Mikael
{{ like_int }}
Sebastian Mikael
Erykah Badu
{{ like_int }}
Erykah Badu
Stacy Barthe
{{ like_int }}
Stacy Barthe