Tytuł utworu zdaje się nawiązywać do tradycji pisania piosenek, w której takie tytuły są powszechne (np. „Ballada o ślepej miłości (próżność)”). Tytułowy Mario Rossi reprezentuje przeciętnego mężczyznę, którego Ernia opisuje skąpe życie.
Raper wprowadza temat piosenki, czyli niekompletność samego siebie i niezadowolenie z życia, mówiąc, że na szkolnej ścieżce rzadko przygotowuje się do stawienia czoła negatywnym stronom życia lub jak może być inaczej jeśli sobie to wyobrażasz, gdy jesteś młody, kiedy przyszłość wygląda jasno i nic Cię nie przeraża.
Efekt tajemnicy i strachu z poprzedniego wersetu zwiększa się w odniesieniu do ukrytej twarzy Księżyca, niewidocznej z planety, z powodu synchronicznego obrotu Księżyca. Koncepcja pierwszego wersetu zostaje tu wzmocniona, dodając, że instytucja edukacyjna jest częścią „systemu” przekonań i instytucji, głównej przyczyny osobistego niezadowolenia, i właśnie z tego powodu, jeśli w klasach mówiliśmy o tych aspektach życia, „systemie” musiałby się cenzurować.